Útok na české politiky? Česko vyhostilo dva Rusy, Babiš sundal roušku, Hřib si ulevil

Aktualizováno -
5. června 2020
16:52
Autor: simao, sova, ČTK - 
5. června 2020
14:05

Napjatě se očekávalo, co Andrej Babiš (ANO) v pátek odpoledne na narychlo svolané tiskovce oznámí. Podruhé za jeden den s ministrem Tomášem Petříčkem (ČSSD) po boku. Premiér při v koronavirových časech nezvykle krátké tiskovce vzkázal: Zpráva o hrozícím útoku na české politiky byla smyšlená a důsledkem vnitřního boje na ruské ambasádě v Praze. Dvě osoby z Ruského velvyslanectví byly vyhoštěné. Podle zjištění Deníku N jde o Igora Rybakova a Andreje Končakova, který měl dříve do Česka přicestovat s kufříkem obsahujícím ricin. Informaci následně potvrdila i ruská agentura RIA Novosti. Oba muži pracovali pro ruskou státní agenturu Rossotrudničestvo. Zřejmě spolupracovali s ruskou tajnou službou FSB a od počátku mezi nimi panovala silná nevraživost, až nepřátelství.

Andrej Babiš (ANO) se vydal v pátek nezvykle na druhou tiskovku v jeden den s Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ta první v 7:30 se týkala uvolňování na hranicích při cestách do zahraničí. Panovalo napětí, čeho se bude týkat ta druhá, svolaná na 13:30. Dle informací Blesk Zpráv bylo jasné, že nepůjde o odvolání Petříčka, po kterém volají komunisté, kteří Babišovu koaliční vládu podporují, a šéf KSČM Vojtěch Filip ministra nešetří.

„Dovolte, abych vás informoval o závěrech prověřování případu, který se týká údajného ohrožení českých regionálních politiků ze strany Ruska. Vzhledem k tomu, že se zde jedná o utajované skutečnosti, nebudu zacházet do podrobností,“ odhalil Babiš - tentokrát bez roušky - záhadu páteční odpolední tiskovky.

Smyšlená informace o plánovaném útoku

„Každopádně z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od BIS, jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům,“ pokračoval premiér.

Týdeník Respekt v dubnu informoval o tom, že do Česka měl dorazit pracovník ruských tajných služeb s jedem ricin. Rusko tuto informaci následně oficiálně popřelo. Český prezident Miloš Zeman pak o ricinu začátkem května mluvil jako o neškodném projímadle.

Z Babišova vyjádření však vyplynulo, že žádný agent s ricinem nebyl. Že přitom v pátek půjde na Úřadu vlády o něco ne zcela očekávaného, tomu napovídalo i špitnutí před začátkem v sále Strakovy akademie, že mikrofon pro dotazy novinářů nebude tentokrát potřeba. Na dotazy skutečně nedošlo.

Podle Babiše jde o další poškození česko-ruských vztahů a poškození dobrého jména Ruské federace v ČR. „My máme samozřejmě zájem na dobrých vztazích se všemi zeměmi, ale jsme svrchovaný stát a takovéto akce na našem území nejsou přijatelné,“ vzkázal Babiš.

Dva pracovníci ruského velvyslanectví jako persona non grata

Výsledek? „Dva pracovníci Ruského velvyslanectví byli prohlášení za persona non grata,“ oznámil Babiš a děkoval BIS, že v relativně krátkém čase dokázala rozklíčovat, co se přesně odehrálo. Té BIS, kterou Zeman v minulosti pro změnu označil za „čučkaře“.

Video Jeřáb odstranil sochu maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6, 3. dubna 2020. - Aktu.cz

„Diplomatické řešení nebylo nakonec bohužel možné, přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků. K tomuto kroku, tedy k vyhoštění diplomatických zástupců kteréhokoli státu a jejich prohlášení za nežádoucí osoby, přistupujeme jen velmi zřídka, ve výjimečných situacích a po velmi zralé úvaze,“ doplnil Babiše Petříček, který tak i přes tlak a výhrůžky komunistů ve funkci setrvává.

Rusové na sebe donášeli?

Deník N zjistil identitu obou Rusů, kteří mají nyní na opuštění republiky 48 hodin. Šlo o pracovníky agentury Ruské federace Rossotrudničestva, kterou zde provozuje Ruské centrum vědy a kultury.

Andrej Končakov byl pověřen řízením pražské pobočky této instituce, Igor Rybakov zastával funkci „vedoucího oddělení“ a fakticky byl podřízeným Končakova. Český deník přišel navíc s informací, že kauza „ricin“ vznikla fakticky kvůli nevraživosti obou mužů.

Tím, kdo podle českého premiéra Babiše zaslal BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku měl být právě Rybakov, který tak učinil ve snaze označit Andreje Končakova u nadřízených v Moskvě za neschopného.

Rusko: Nepřátelský krok, jsme hluboce rozčarováni

Ruské velvyslanectví v České republice označilo vyhoštění dvou diplomatů za nepřátelský krok, který byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích. Podle ambasády to svědčí o nezájmu Prahy normalizovat vztahy mezi zeměmi, které poslední dobou degradovaly, za což Moskva dává vinu české straně.

„Jedná se o vykonstruovanou provokaci. Tento nepřátelský krok, jenž byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích, svědčí o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou. Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů, jenž nechává čím dál menší prostor pro konstruktivní dialog,“ uvedlo velvyslanectví na svém facebooku.

Dozvuky Koněva a agenta s ricinem

K eskalaci napětí mezi Českem a Ruskem došlo poté, co byla na Praze 6 odstraněna socha maršála Koněva, proti čemuž ruská ambasáda protestovala. Policejní ochranu po informacích o údajné bezpečnostní hrozbě dostal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a také primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). A to i kvůli přejmenování náměstí Pod kaštany na náměstí Borise Němcova.

Vedle toho se terčem ruské kritiky stal i starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), který nechal ve své městské části zřídit po hlasování pomník vlasovcům.

Video „Moje místo je v pražské politice,“ říká primátor Hřib. Jak chce do metropole přilákat turisty? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Hřib: V Praze je ruských diplomatů příliš

Po vyhoštění ruských diplomatů se dá očekávat stejná odveta ze strany Moskvy. O tom, že je v Praze na ruské ambasádě příliš lidí, často považovaných za agenty, se však mluví dlouhodobě.

Nyní na to narážel při reakci na Babišovu a Petříčkovu tiskovku primátor Hřib. „Rozhodnutí o vyhoštění dvou ruských diplomatů považuji za správné. Z mého pohledu je jich v Praze i tak více než dost. Děkuji za profesionální BIS a Policii ČR v posledních týdnech,“ vzkázal pirátský šéf metropole ve své první reakci.

BIS naplnila své zákonné poslání. Premier Andrej Babiš dnes uvedl dostačující informace a z naší strany není třeba žádný další komentář,“ vzkázala Bezpečnostní informační služba taktéž na twitteru.

wenzel trousil ( 8. června 2020 10:46 )

SMAT SEM SE MUSEL U KARIKATURY V NOZ-NEUE OSNABRUCKER ZEITUNG--KTERY KOMENTAR KTEHLE CESKE TASKARICI DOPROVODIL OBRAZKEM V PASE ZLOMENYCH BURESE A PETRICKA PRED VYSTRCENYM zadeckem hvezd a pruhu viditelne preplneneho jim podobnym "vlezdoPolitiku..

Zyxr ( 7. června 2020 15:47 )

Kopla

Zyxr ( 7. června 2020 15:43 )

Nedělní chvilka poezie :

Vidím zemi Českou zchudlou zcela.
Svítí hvězda pěticípá
pod ní český národ chcípá
kéž by noha Jana Husa
do ***e kola rusa.

wenzel trousil ( 7. června 2020 11:36 )

Zeman je takovej malej, ceskej Churchil--Hulku ma, jen tu cigaru ma vymenit za doutnik,...

flesch2z ( 7. června 2020 09:33 )

Jo, Rus si něco vymyslí, aby pak na naší reakci mohl reagovat zrcadlově. Co by mu to přineslo? Proč tedy Rusko nestáhlo své "pitomce" samo? Tohle fakt vymyslí jen "naši čučkaři a naše" vláda", jsou horší a průhlednější než Hurvínci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud