Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

„Skončil jste,“ rozčílil se Putin kvůli úniku ropy. Šéfovi podniku pohrozil vyšetřováním

Autor: ČTK, sova - 
3. června 2020
19:59

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu schválil vyhlášení stavu nouze v polárním městě Norilsk, kde z tamní elektrárny a teplárny uniklo velké množství ropného paliva do řeky. Putin v přímém televizním přenosu káral vysoce postavené hodnostáře, že se o všem dozvěděli příliš pozdě a nedokázali správně reagovat.

Z nádrže elektrárny podle vyšetřovatelů 29. května uniklo více než 21 000 tun paliva a maziv. Většina, asi 16 000 tun, se podle ekologů vlila do řeky Ambarnaja, zbytek se vsákl do půdy. Státní agentura pro rybolov odhadla, že potrvá desítky let, než se řeka vzpamatuje. Vyhlášení stavu nouze má uspíšit likvidaci havárie.

Putina podle ruských médií rozčililo prohlášení gubernátora Krasnojarského kraje Alexandra Usse, že likvidovat následky havárie bude problematické, protože uniklé palivo je možné jedině nechat shořet, ale s tím v případě tak ohromného množství nejsou v kraji žádné zkušenosti. A gubernátor tak nedokáže předpovědět, zda se vše podaří zvládnout během dvou týdnů. A tím své hlášení ukončil.

Putin se ptal gubernátora, zda je vůbec při smyslech

„Skončil jste. Ale co se má dělat? Vždyť to vy jste gubernátor!“ zareagoval Putin. „Proč se úřady o tom, co se stalo, dozvěděly až po dvou dnech? Budeme se dozvídat o mimořádných situacích ze sociálních sítí?“ soptil prezident a ptal se gubernátora, zda je vůbec při smyslech.

Putin také pohrozil vyšetřováním řediteli energetického podniku, kterému elektrárna patří. Věcí se už zabývá generální prokuratura.

Norilsk se 180 000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým výrobcem niklu, platiny a palladia.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

marais ( 6. června 2020 12:49 )

Proč tam nemají instalovaná čidla , která by na znečistění řeky reagovala/ když ví, že je v blízkosti teplárny./ NO děs.

Zobrazit celou diskusi