Bez fanfár a davů: Moskva slaví výročí konce války skromně, Putin promluvil z izolace

Autor: ČTK - 
9. května 2020
12:09

Když Rusové stojí při sobě, tak jsou nepřemožitelní. Podle agentury AFP to dnes prohlásil v Moskvě prezident Vladimir Putin při příležitosti oslav 75. výročí porážky nacistického Německa a konce druhé světové války. Kvůli pandemii způsobené koronavirem jsou však oslavy velice komorní, plánovanou vojenskou přehlídku úřady odložily na pozdější, dosud neurčené datum.

„Víme a pevně věříme, že jsme neporazitelní, když stojíme při sobě,“ řekl Putin při krátkém proslovu proneseném před památníkem padlých nedaleko Kremlu. Oslavy konce Velké vlastenecké války, jak se v Rusku říká druhé světové válce, jsou v zemi téměř posvátným dnem, poznamenává AFP.

Šéf Kremlu ve svém proslovu nezmínil pandemii covidu-19, která letošní významné oslavy porážky nacistického Německa silně poznamenala. Úřady musely odložit očekávanou velkou vojenskou přehlídku, při níž měla armáda předvést na Rudém náměstí nejmodernější vybavení před zraky řady zahraničních státníků a demonstrovat tak geopolitickou moc Ruska. Putin však znovu slíbil, opět bez zmínky o koronaviru, že země oslaví vítězství nad nacisty „patřičným způsobem“ později.

Prezident na začátku krátkého proslovu poklekl na koleno před památníkem neznámého vojína pod červenými zdmi Kremlu a složil k němu kytici červených růží. Následně vzdal hold asi 27 milionům zemřelých bojovníků Sovětského svazu v druhé světové válce a válečným veteránům. „Zachránili vlast, život následující generace, osvobodili Evropu, bránili svět,“ řekl prezident. „Naši veteráni bojovali za život proti smrti, jejich solidarita, jejich odhodlání pro nás navždy zůstanou příkladem,“ dodal. „Skláníme se před vzpomínkou na ty, kteří se z války nevrátili,“ prohlásil Putin. Poté držel minutu ticha.

Kolem něj stáli se značným odstupem vojáci v uniformách. Putin se již před několika měsíci uchýlil do své rezidence na předměstí Moskvy, kde pobývá v izolaci.

Jedinou částí vojenské přehlídky, která se dnes odehrála, byl přelet vojenských letadel. Nad Moskvou přeletěly desítky stíhaček, průzkumných i zásobovacích letadel a helikoptér, nad Rudým náměstím pak jedna z letek vykreslila kouřem ruskou trikolóru. Podobné přelety se dnes odehrají také v dalších 46 ruských městech.

Porovnání oslav konce druhé světové války v letech 2019 (spodní snímek) a letos. Kvůli koronaviru zelo letos Rudé náměstí v Moskvě prázdnotou.Porovnání oslav konce druhé světové války v letech 2019 (spodní snímek) a letos. Kvůli koronaviru zelo letos Rudé náměstí v Moskvě prázdnotou. | Reuters

Část oslav veřejnosti se podle agentury TASS přesunula na internet. Lidé mohou na speciální připomínkovou webovou stránku nahrávat fotky svých předků a psát o jejich příbězích z války. Ty se pak budou vysílat na celostátních televizních kanálech či na obrazovkách v metru. Ve 29 městech se také bude konat ohňostroj.

Rusko eviduje již téměř 200.000 potvrzených případů koronaviru od začátku pandemie, je v tomto ohledu pátou nejhůře zasaženou zemí na světě. Infikovaných tam přitom v posledním týdnu přibývá každodenně více než 10.000. Počty zemřelých hlášené Moskvou jsou však oproti podobně postiženým státům nízké, komplikacím spojeným s covidem-19 tam podle úřadů dosud podlehlo 1827 pacientů.

Templ ( 12. května 2020 06:23 )

Obrovská gratulace k porážce Germánské verbeže a jejich přisluhovačů👍💖🌹

petrolinda ( 9. května 2020 12:54 )

NEJEN,
už profláklí super kre.téni ,silná trojka bl.bců Hřiba,Koláře, Novotný,dále Kalou­sek,Št­ětina,­Šafr ale už i rádoby rozšafný Soukup předvedl obrat o 180° stupňů.Hodně lidí mu věřilo, solidní hovory s prezidentem,jeho boj s ČT, vehementní ukazování začerněných smluv. A ejhle-všechno je jinak.V Aréně 6.5. neskutečně podlézal ***ům Hřibovi /o tom pytli ho.ven Novotném ani nemluvím. A včera ve svých zprávách opět klesl na jejich úroveň. Oslava vítěství,ukazoval slavnou fotku- rudý prapor nad reichstágem. a hned nato druhou fotku,zřejmě původní.A hned upozorňoval, že voják co přidržoval druhého má na každé ruce dvoje hodinky. To že padlo 20 milionů sov.vojáků,celkově za II. světové 75 milionů lidí po celém světě,to je pro něj podřadné.HODINKY - to byl pro něho trumf,tím se přece určitě zavděčí. Takže Soukupe,padl jsi na dno.U slušných obyčejných lidí / teda kromě pražské kavárny/. Už budeš jen paběrkovat za Jidášský či Sorosův groš. homosexuál Musil, s těmi jeho královskými radami od rána do večera to nevytrhne,už ho mají lidé plné zuby. Zaráží mě, že s těmi miliardovými dluhy najednou kupuješ další tisk.Kdopak ti ale přispěl?? proto ta podrazácká otočka ty neskutečnej křiváku??

asocialpracovnik ( 9. května 2020 12:46 )

Na věky sláva Rudé armádě a Sovětskému svazu. Kdyby nebylo Sovětského svazu, tak zde nemáme takové velikány jako je Hřib, Novotný, Kolář,Fiala, Stanjura, Němcová, Kalousek a další.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud