Putin jako „Verchovnyj pravitěl“. Prezident má nově získat titul vrchního vládce

Autor: ČTK - 
29. ledna 2020
11:44

Ruská komise připravující návrhy na změnu ústavy zvažuje možnost změnit název nejvyšší ústavní funkce Ruské federace. Informoval o tom dnešní ruský tisk. Titul prezident by měl být nahrazen označením Vrchní vládce. Kreml dnes na iniciativu reagoval zdrženlivě, prezident Vladimir Putin prý na tuto otázku „nemá názor“.

Řadu návrhů na změnu ruské ústavy přednesl před dvěma týdny Putin v poselství parlamentu. Změny, formulované většinou spíš neurčitě, zahrnovaly mimo jiné posílení funkcí parlamentu a státní rady a úpravu délky mandátu hlavy státu. O případné změně názvu prezidentského úřadu se Putin nezmínil.

Konkrétní podobu ústavních změn má projednat zvláštní pracovní skupina 75 expertů a veřejných činitelů, kteří se poprvé sešli v pondělí. Zasedání bylo neveřejné, nicméně podle informací médií se mezi návrhy objevila i iniciativa změnit dosavadní označení funkce hlavy státu.

Video Putin na kolenou: Na hokeji při děkovačce přehlédl červený koberec a skončil na zemi. - Reuters

Napříště by měl být titulován „Verchovnyj pravitěl“, tedy Vrchní vládce. Toto označení není v ruských dějinách nové. V listopadu 1918 si tento titul přisvojil bělogvardějský admirál Alexandr Kolčak, který se postavil do čela prozatímní protibolševické vlády vytvořené v západosibiřském Omsku. Kolčakova akce skončila v lednu 1920 pod tlakem bolševické protiofenzivy. O měsíc později byl admirál v Irkutsku popraven.

Podle agentury TASS je proti používání titulu prezident hlavně šéf nacionalistické Liberálnědemokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij. Má za to, že Rusko by mělo odmítnout cizí označení státních funkcí Ruské federace. Návrh na titul Vrchní vládce prý už předložil několikrát.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že Putin k návrhům na změnu názvu prezidentské funkce nezaujal žádné stanovisko. „Všechno je to zatím jen diskuse, je to nová iniciativa. Prezident Putin si o tom nic nemyslí,“ konstatoval mluvčí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Korono ( 6. února 2020 20:51 )

Ti, kterých Putin zbavil moci, mohou Putinův režim zničit. Putin nemá právě teď velkou podporu. Proč nevyužít okamžik jeho slabosti, okamžik, kdy nová vláda ještě nemá velkou podporu. Proč nepodporovat ruskou opozici v boji proti Putinovi? Myslím, že by to byla dobrá odpověď na jeho „úspěchy“ v Sýrii a na Ukrajině.

tomik007 ( 29. ledna 2020 16:53 )

VLHKY SEN: Kikiny i Bureshka

Evka4 ( 29. ledna 2020 15:33 )

8vox8: Mně tihle sprosťáci neurazí . Mám pohodový šťastný život a tím i nervy ze železa . Přesně vím, který degeš na můj příspěvek bude reagovat. Ještě jsem se nespletla

8vox8 ( 29. ledna 2020 14:59 )

..až po tobě..přečti si po sobě co tady smolíš a už se nad sebou zamysli!!! Je vidět, že ses chytl na lep, protože i na takové jako ty to bylo mířeno

8vox8 ( 29. ledna 2020 13:28 )

Evka4... a na vulgaristy se můžeš vykašlat

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud