Volby 2020: Výhru ANO vystřídala „sprcha“ pro Babiše a Zeman zaryl od poražené levice
Aktualizováno -
4. října 2020
•
22:00
Autor:
simao, vei, sab, kal, sova, trm -
2. října 2020
•
05:05
Sdílej:
V říjnových krajských volbách opět nejvýrazněji uspělo hnutí ANO - na prvním místě je v deseti krajích, na druhém místě jsou celkově Piráti s 99 zastupiteli, stejně jich má i ODS. Naopak ČSSD i KSČM propadla. Premiér Andrej Babiš (ANO) pro Blesk Zprávy připustil, že po fantastickém výsledku přišla očekávaná sprcha u tvorby koalic, které jsou často bez ANO. Zmínil také nenávist, kterou k němu chovají jeho oponenti. Babišovi k úspěchu na CNN Prima News popřál i prezident Miloš Zeman, který podtrhl neúspěch levice. Podle něj je chyba v lidech, ale za Janem Hamáčkem (ČSSD) a Vojtěchem Filipem (KSČM) jsou podle něj horší. Dění kolem voleb, které se odehrály ve stínu covidu, jsme na Blesk.cz sledovali online.
Letošní účast v krajských volbách byla s 37,9 procenty druhá nejvyšší v historii.
Vládní sociální demokraté přišli o 88 zastupitelů a budou jich mít 37. Počet krajských mandátů komunistů se sníží z 86 na 13. Propad o osm na 53 křesel regionálních zastupitelů zaznamenali i lidovci. Vítězné vládní hnutí ANO si polepšilo o dva na 178 mandátů. O 31 krajských zastupitelů víc bude mít hnutí STAN, a to 69. Počet zastupitelů ODS vzrostl po letošních volbách ze 76 na 99. TOP 09 si zachová 19 krajských zastupitelů.
Jediný kandidát se stal senátorem v prvním kole - Zbyněk Linhart na Děčínsku. První kolo senátních voleb vyhráli Starostové. Jejich kandidáti postoupili v deseti z 27 obvodů a jeden mandát obhájili už v úvodním kole. Kandidáti navržení ODS uspěli v deseti obvodech, ANO v devíti, KDU-ČSL v sedmi.
Po volbách o půlnoci z neděle na pondělí vstoupí v Česku v platnost nový stav nouze. V řadě regionů zavřou střední školy, omezení postihne i restaurace a hospody, kde budou muset lidé sedět maximálně po šesti osobách u jednoho stolu. Přehled opatření ZDE.
Video Babiš pro Blesk o volbách, obcházení v krajích i nepoměru mezi covidem a rakovinou - Blesk - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
„Už se stává pravidlem, že když se Andreji Babišovi nelíbí výsledek voleb, pak jde o nespravedlivý volební systém či spiknutí poražených. Realita je ale mnohem jednodušší – v politice, stejně jako v životě, uspěje nakonec ten, kdo je schopen se s ostatními slušně domluvit,“ reaguje na ostrá slova premiéra senátor Jiří Drahoš.
Babiš si stěžoval, že se chystá jisté spiknutí a ve svém Čau lidi zmiňoval, že z jeho hnutí dělá opozice poražené. Dnes už několik krajů oznámilo koalice, řada z nich právě bez ANO.
Už se stává pravidlem, že když se Andreji Babišovi nelíbí výsledek voleb, pak jde o nespravedlivý volební systém či spiknutí poražených. Realita je ale mnohem jednodušší – v politice, stejně jako v životě, uspěje nakonec ten, kdo je schopen se s ostatními slušně domluvit.
V pondělí chtějí koaliční partneři Pardubického kraje oznámit obsazení gescí. Hejtmanem by měl zůstat Martin Netolický (ČSSD). Koaliční smlouvu chtějí podepsat v první polovině října. Vítězné hnutí ANO lídra míří do opozice. Informoval o tom redaktor ČT na twitteru.
Pardubický kraj: v pondělí chtějí koaliční partneři oznámit obsazení gescí. Už teď je jasné, že staronovým hejtmanem bude @NetolickyMartin (@CSSD). Koaliční smlouvu chtějí podepsat v první polovině října. Vítězné hnutí ANO lídra @kolovratnikm míří do opozice. (Foto E. Knajfl) pic.twitter.com/QhAK7Jguaw
Čtyři politické subjekty, které se v sobotu předběžně dohodly na koaliční spolupráci ve vedení Pardubického kraje, dnes pokračovaly v dalším jednání. Uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj - tvořené ČSSD a hnutím Společně pro kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a STAN chtějí v pondělí podepsat společné memorandum, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Vznikne tak v podstatě staronová koalice, která vedla kraj předchozí čtyři roky.
15:45
4. 10. 2020
V Ústeckém kraji vítězné ANO jedná o koalici s druhou ODS a třetím STAN. Dohodli se, že hejtmanem by mohl být lídr ANO, poslanec Jan Schiller. Novinářům to řekli po dnešním jednáním lídři uvedených stran. Taková koalice by měla v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 32 mandátů.
14:19
4. 10. 2020
Lídr hnutí STAN v Ústeckém kraji Filip Ušák považuje výsledek voleb za obrovský úspěch. Hnutí STAN se poprvé samostatně dostalo do krajského zastupitelstva v tomto regionu a skončilo třetí za ANO a ODS. Jednat o účasti na vedení kraje je připraveno se všemi vyjma SPD a KSČM. Ušák to dnes řekl ČTK.
„Porazili jsme i Piráty, což je i v rámci republiky velký úspěch. Jsem rád, že jsme zlomili prokletí. Dvojciferné číslo (11,17 procenta hlasů) a sedm mandátů nelze hodnotit jinak než jako obrovský úspěch,“ uvedl Ušák.
13:30
4. 10. 2020
Z devíti radních Pardubického kraje se jich sedm znovu dostalo do zastupitelstva. Neuspěli jen dva, kteří kandidovali za ČSSD - dosavadní radní pro školství Bohumil Bernášek byl na devátém místě kandidátky, radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil až na 19. pozici.
21:50
3. 10. 2020
Tradičně nejméně lidí v pátek a dnes odvolilo do krajských voleb v Ústeckém kraji v tzv. sociálně vyloučených lokalitách. Místy volební účast klesla i pod pět procent. V celém regionu byla volební účast 31,30 procenta, byla tak nejnižší v ČR. Celostátní průměr činí 37,94 procenta.
Volební účast byla ale přesto vyšší než před čtyřmi lety, kdy činila 28,94 procenta.
Jedna z nejnižších účastí byla v Janově na Mostecku, kde byla účast v jednom z okrsků 1,95 procenta, v dalším 3,81 procenta. Do bílinské základní školy v ulici Švabinského nakonec přišlo odvolit 7,36 procenta lidí.
21:36
3. 10. 2020
Hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) propad komunistů o 9,56 procenta ve volbách v Ústeckém kraji překvapil. Řekl to dnes ČTK. Hejtmanem byl v kraji osm let, letos se rozhodl z osobních důvodů nekandidovat. Kandidoval do Senátu za Teplicko namísto zesnulého Jaroslava Kubery (ODS), ale neuspěl.
„Samozřejmě jsem si myslel, že lepší výsledek dostane KSČM, protože za osm let se tady něco odvedlo,“ uvedl Bubeníček. „Kandidáti to mohli lépe prodat,“ doplnil. Překvapení neskrýval ani nad neúspěchem Severočechů, kteří se do krajského zastupitelstva nedostali. „I podle vystoupení na ČT24 krajských lídrů, tak si myslím, že pan Pípal (lídr hnutí Severočeši.cz) byl suverénně nejlepší ze všech,“ řekl Bubeníček.
19:54
3. 10. 2020
Preferenční hlasy v Pardubickém kraji zasáhly do pořadí některých kandidátek, lídry nejsilnějších stran však neohrozily. Nejvíc přednostních hlasů dostal hejtman Martin Netolický (ČSSD). Měl větší podporu než v minulých volbách.
Hejtman kandidoval za 3PK, což je spojení sociální demokracie a hnutí Společně pro kraj. Zakroužkovalo ho 6777 lidí, politik dostal o 1099 hlasů víc než v roce 2016.
Na kandidátce 3PK nejvíc postoupil Radko Martínek, dřívější hejtman, senátor, poslanec i ministr za ČSSD. Kandidoval na 14 místě, 1837 hlasů ho vyneslo na třetí místo. Koalice získala osm mandátů, skončila ve volbách druhá. Hejtman minulé volby kandidoval pouze za domovskou ČSSD, která tehdy obdržela o tři mandáty víc.
Druhým nejvíce podpořeným politikem byl náměstek hejtmana Roman Línek, který za Koalici pro Pardubický kraj kandidoval po šesté. Lidé mu dali 3561 preferenčních hlasů. Před čtyřmi lety ho preferovalo 4204 lidí.
19:41
3. 10. 2020
Koalice ve vedení Pardubického kraje by měla pokračovat na původním půdorysu.
Volby vyhrálo ANO, strany koalice ale získaly více než 50 procent hlasů. ČTK to řekl lídr ODS a TOP 09 Michal Kortyš, dosavadní náměstek hejtmana. Kraj v končícím volebním období vedla koalice ve složení ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj (KPK), ODS a STAN.
Otázkou je tak pokračování Martina Netolického (ČSSD) v čele kraje.
19:09
3. 10. 2020
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Louny podle propočtů ČTK postoupili Vladimír Drápal (za ODS) a Ivo Trešl (za STAN). Drápal má nyní 20,73 procenta hlasů, druhý Trešl má 20,52 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 33,78 procenta voličů, o hlasy usilovalo deset kandidátů.
V roce 2014 zvítězila v Lounech Zdeňka Hamousová (za ANO). Ve 2. kole získala 52,31 procenta hlasů. Druhý skončil Marcel Chládek (ČSSD).
18:45
3. 10. 2020
Koalice, která doposud vedla Pardubický kraj ve složení ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj (KPK), ODS a STAN, své pozice ve volbách obhájila.
Posílena o TOP 09, která se spojila s občanskými demokraty, a politickým hnutím Společně pro kraj, jež kandidovalo dohromady se sociálními demokraty pod názvem 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, získala předběžně kolem 50 procent hlasů.
Před čtyřmi lety obdržela 48,31 procenta hlasů. Hnutí ANO volby opět vyhrálo s téměř 20 procenty, v roce 2016 dosáhlo 19,17 procenta hlasů, ale skončilo v opozici.
18:44
3. 10. 2020
Zbyněk Linhart (za STAN) je třináctým senátorem zvoleným v prvním kole. Zvolen byl v okrsku č. 33 - Děčín. Už v roce 1996 to dokázali čtyři politici, naposled v roce 2018 uspěli napoprvé Čunek a Drahoš.
18:20
3. 10. 2020
Jediným senátorem, který získá mandát hned v prvním kole, bude Zbyněk Linhart (za STAN) v okrsku č. 33 - Děčín. Bývalý starosta Krásné Lípy senátorské křeslo tak obhájí.
14:54
3. 10. 2020
Policie prošetřuje podnět na možné podezření na kupčení s hlasy v Bílině na Teplicku. Kromě úmrtí voliče v Lounech žádné jiné mimořádné události během voleb policie v Ústeckém kraji nezaznamenala. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské policie Jana Slámová.
Podnět na možné kupčení s hlasy v jedné volební místnosti v Bílině přijala policie v pátek. „Byla to jediná mimořádná událost,“ uvedla Slámová. V Bílině se možným kupčením s hlasy zabývala policie opakovaně už v minulosti, naposledy při komunálních volbách v roce 2018.
V pátek policie zasahovala v Lounech, kde ve volební místnosti zkolaboval a následně zemřel starší muž.
14:36
3. 10. 2020
Velmi rychle měla sečteno komise v okrsku číslo 1015 v Ústí nad Labem. K volbám tam přišlo jen 11 ze 494 zapsaných voličů, tedy 2,23 procenta. Volební účast v tomto okrsku je tradičně nízká, z velké části zahrnuje část Přelice, která je považována za sociálně vyloučenou lokalitu.
V letošních krajských volbách tady zvítězilo ANO, kterému pro zisk víc než 45 procent stačilo pouhých 5 hlasů.
12:52
3. 10. 2020
„Lidé jsou zodpovědní, máme tady pro ně připravené jednorázové roušky, ale zatím se nestalo, že by někdo přišel bez roušky, takže jsme je ani nerozbalili," uvedla pro iRozhlas zapisovatelka volební komise v Pardubickém kraji Lenka.
Volební místnosti budou otevřeny ještě více jak hodinu. Platí dodržovat 3R - roušky, rozestup a ruce. Podle předchozích informací může volič přijít bez roušky, ale hrozí mu pokuta.
12:33
3. 10. 2020
V Ústeckém kraji je průměrná volební účast 27 procent. Komisaři uvádí, že účast ve Střekově by mohla být vyšší než v minulých krajských volbách. Tradičně ale není o volby zájem ve vyloučených lokalitách. Údajně si zde členové komise krátí čas luštěním křížovek nebo čtením.
21:15
2. 10. 2020
Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna ČTK řekl, že hlasování v Lounech bylo přerušeno zhruba na jednu hodinu. Nenahrazovala se, protože hlasování se podle zákona prodlužuje pouze v případě, pokud se do volební místnosti dostaví tolik voličů, že nestihnou hlasovat do hodiny uzavření místnosti.
20:34
2. 10. 2020
Ve volební místnosti v Lounech se dnes večer zhroutil starší muž. Na místě mu první pomoc poskytli laici a následně zdravotníci, zachránit se ho nepodařilo. ČTK to řekl mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník.
„Muž byl postižen náhlou zástavou oběhu. Na místě začala laická resuscitace, kterou převzala lékařská posádka. Přes veškeré úsilí, které trvalo dlouhou dobu, byla resuscitace neúspěšná,“ uvedl Voleník. Na místě byla přítomna také policie.
Město Louny na svém facebookovém profilu informovalo, že z důvodu úmrtí voliče byly na nezbytně nutnou dobu uzavřeny volební okrsky č. 1 a č. 8 na základní škole Přemyslovců. Hlasování bylo obnoveno krátce po 20:00.
19:40
2. 10. 2020
!
Jeden z voličů v Lounech zkolaboval na toaletě a nepomohla ani jeho resuscitace, zachránit se ho už nepodařilo, uvedla televize Nova.
17:27
2. 10. 2020
V Ústí nad Labem v městském obvodě Střekov se konalo spolu s volbami do krajského zastupitelstva zároveň místní referendum. Lidé se v něm mohou vyjádřit ke stavbě nákupního centra u krajského soudu v podobě představené vlastníkem pozemku.
Hloupá huso, po převratu měl soudruh estébák Babiš holou (_!_). Zneužil privatizaci a když mu za to začalo hrozit trestní stíhání tak šel do politiky, aby to stíhání mohl regulovat.
jjusa2
(
5. října 2020 09:20
)
bude líp,ty víš dobře že to NENÍ PRAVDA Babiš do politiky šel jako mld.,tak NELŽI!!!
ANO_nam_bude_lip
(
5. října 2020 08:37
)
Nezapomeň, že z těch "svinstev" si soudruh Babiš napakoval 80 miliard.
Dodo52
(
5. října 2020 07:27
)
Tak za prvé nemelu a za druhé nefňukám. Konstatuji jen holou pravdu a nemůžu za to že ty se svým fíkovým mozkem to nemůžeš a nebo nechceš pochopit.
Dodo52
(
5. října 2020 06:52
)
K čemu takové volby, je to jen výsměch a plivnutí do tváře voličům. Preferuji nějakou stranu, jdu volit a pak se ta strana dá do koalice se stranou kterou bych nevolil. Dokud se to spolčování nezruší můžou mě být nějaké volby ukradené.
Hloupá huso, po převratu měl soudruh estébák Babiš holou (_!_). Zneužil privatizaci a když mu za to začalo hrozit trestní stíhání tak šel do politiky, aby to stíhání mohl regulovat.