Volby 2020: Výhru ANO vystřídala „sprcha“ pro Babiše a Zeman zaryl od poražené levice
Aktualizováno -
4. října 2020
•
22:00
Autor:
simao, vei, sab, kal, sova, trm -
2. října 2020
•
05:05
Sdílej:
V říjnových krajských volbách opět nejvýrazněji uspělo hnutí ANO - na prvním místě je v deseti krajích, na druhém místě jsou celkově Piráti s 99 zastupiteli, stejně jich má i ODS. Naopak ČSSD i KSČM propadla. Premiér Andrej Babiš (ANO) pro Blesk Zprávy připustil, že po fantastickém výsledku přišla očekávaná sprcha u tvorby koalic, které jsou často bez ANO. Zmínil také nenávist, kterou k němu chovají jeho oponenti. Babišovi k úspěchu na CNN Prima News popřál i prezident Miloš Zeman, který podtrhl neúspěch levice. Podle něj je chyba v lidech, ale za Janem Hamáčkem (ČSSD) a Vojtěchem Filipem (KSČM) jsou podle něj horší. Dění kolem voleb, které se odehrály ve stínu covidu, jsme na Blesk.cz sledovali online.
Letošní účast v krajských volbách byla s 37,9 procenty druhá nejvyšší v historii.
Vládní sociální demokraté přišli o 88 zastupitelů a budou jich mít 37. Počet krajských mandátů komunistů se sníží z 86 na 13. Propad o osm na 53 křesel regionálních zastupitelů zaznamenali i lidovci. Vítězné vládní hnutí ANO si polepšilo o dva na 178 mandátů. O 31 krajských zastupitelů víc bude mít hnutí STAN, a to 69. Počet zastupitelů ODS vzrostl po letošních volbách ze 76 na 99. TOP 09 si zachová 19 krajských zastupitelů.
Jediný kandidát se stal senátorem v prvním kole - Zbyněk Linhart na Děčínsku. První kolo senátních voleb vyhráli Starostové. Jejich kandidáti postoupili v deseti z 27 obvodů a jeden mandát obhájili už v úvodním kole. Kandidáti navržení ODS uspěli v deseti obvodech, ANO v devíti, KDU-ČSL v sedmi.
Po volbách o půlnoci z neděle na pondělí vstoupí v Česku v platnost nový stav nouze. V řadě regionů zavřou střední školy, omezení postihne i restaurace a hospody, kde budou muset lidé sedět maximálně po šesti osobách u jednoho stolu. Přehled opatření ZDE.
Video Babiš pro Blesk o volbách, obcházení v krajích i nepoměru mezi covidem a rakovinou - Blesk - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura se vyslovil pro koalici pravicových stran pro sněmovní volby příští rok. Konkrétnější ale v dnešní Partii televize Prima nebyl. Uvedl pouze, že jednání pokračují, domluveno ale nic není. Lídrem by měl být podle něj předseda občanských demokratů Petr Fiala. Předseda Pirátů Ivan Bartoš zase zmiňoval možnost spolupráce pirátské strany s hnutím STAN.
21:19
3. 10. 2020
Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík svolá krajskou konferenci a dá na ní svou funkci k dispozici. Chce tak reagovat na prohru v krajských volbách.
19:49
3. 10. 2020
Předseda ČSSD Jan Hamáček je spokojený s kampaní, kterou před krajskými a senátními volbami pro sociální demokraty řídil někdejší hejtman a exministr zemědělství Michal Hašek. Na tiskové konferenci k výsledkům hlasování uvedli, že chtějí ve spolupráci pokračovat.
„ČSSD se vrací ke svým bývalým voličům, nezmizeli,“ konstatoval Hašek, který se se sociálními demokraty rozešel v době vedení Bohuslava Sobotky. Podotkl, že voliče chce přesvědčovat levicovou politikou.
„Budu připraven pomoci v kampani do Poslanecké sněmovny,“ uvedl politik s přízní prezidenta Miloše Zemana. Ačkoli si vedení ČSSD představovalo lepší volební skóre, než s jakým strana ve volbách skončila, Haškova kampaň podle Hamáčka přispěla ke zvýšení preferencí od jara.
Video Hamáček o propadáku v krajských volbách 2020: O další strategii ČSSD rozhodne sjezd v lednu. S Haškem byl spokojený - Facebook ČSSD
Video se připravuje ...
16:48
3. 10. 2020
Ve štábu ODS už se radují. Dlouholetá poslankyně ODS, která v minulosti vedla Poslaneckou sněmovnu vede 1. kolo senátních v obvodu Praha 1. Jen těsně zřejmě v tomto kole nevyhraje a půjde tak do kola druhého, ve kterém se utká se senátorem Václavem Hamplem (za KDU-ČSL).
Němcová má nyní 48,35 procenta hlasů, druhý Hampl má 20,56 procenta hlasů. "Je to báječný výsledek, jsem nadšená z něj, vděčná všem voličům, kteří mi dali hlas. Kdyby to náhodou nedopadlo v prvním kole, tak se nic neděje, jenom poprosím, aby všichni ti, kteří mi fandili, aby nezapomněli, že se rozhodne až za týden a přišli i k druhému kolu," řekla pro Blesk Zprávy Němcová.
Video "Je to báječný výsledek, jsem nadšená z něj, vděčná všem voličům, kteří mi dali hlas," říká v bezprostřední reakci na postup z prvního místa do druhého kola senátních voleb Miroslava Němcová (ODS). - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
Video se připravuje ...
16:00
3. 10. 2020
„Jsem překvapená z té velké podpory, vnímám ji velmi pozitivně. Těší mě to, jsem vděčná občanům, že přišli k těmto volbám navzdory situaci, která je kolem nás, moc si toho vážím. A jak to dopadne pro to druhé kolo, to teď člověk neví,“ řekla Miroslava Němcová Blesk Zprávám.
„Já jsem byla velmi spokojená s tím, že ta osmička kandidátů se k sobě chovala normálně, považuji tu soutěž za velmi férovou, jsem jim za to všem vděčná a i bych jim touto cestou ráda poděkovala, protože si myslím, že v naší rozesknuté a rozpolcené společnosti každý signál o tom, že spolu přesto, že máme odlišné názory, že spolu můžeme jednat v rámci nějaké politické kultury, je dobrý signál pro občany i pro samotnou politiku. Moc si toho považuji té atmosféry, která byla dosud,“ podotkla.
15:48
3. 10. 2020
Ministryně práce a sociálních věcí a zároveň místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová kandiduje také do zastupitelstva Zlínského kraje. V 15:45 měla pouze 124 preferenčních hlasů.
Volit byla Maláčová až během soboty. A to ve škole v Uherském hradišti, kde byla žačkou.
15:39
3. 10. 2020
Společně budou sledovat volební výsledky v sídle strany místopředseda ODS Zbyněk Stanjura a poslanec Bohuslav Svoboda. Do štábu dorazili mezi prvními, na místě už je třeba kandidátka na senátorku Miroslava Němcová.
15:32
3. 10. 2020
Sociální demokraté budou pokládat za úspěch, když v krajských volbách v části regionů překonají dvouciferný výsledek. Novinářům to po příchodu do Lidového domu v Praze řekl vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Největší šanci dává krajům, kde měla sociální demokracie hejtmany doposud. „Odvedli velký kus práce, mají šanci na úspěch,“ uvedl. Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček zmínil Vysočinu v čele s Jiřím Běhounkem či Pardubický kraj, který vede Martin Netolický.
Jak sčítání dopadne, nechtěl hodinu po uzavření volebních výsledků Hamáček předjímat. „Svědomí mám čisté, udělali jsem maximum,“ poznamenal. Dodal, že věří i v udržení senátorského klubu.
Volební účast předpokládá vicepremiér odpovědný za přípravu hlasování podobnou té z voleb v roce 2016. „V Mladé Boleslavi, kde jsem byl volit, byla kolem 35 procent,“ řekl.
15:28
3. 10. 2020
Do štábu ODS právě dorazila kandidátka na senátorku Miroslava Němcová. Přichází ve chvíli, kdy průběžné sčítání výsledků naznačuje její možný úspěch. Po sečtení poloviny okrsků totiž v senátním obvodu Praha 1 Němcová vede. Následuje Václav Hampl (za KDU-ČSL), třetí je Robert Veverka (za Piráty).
Němcová poděkovala stranám, které ji do voleb společně vyslaly, tedy kaolici ODS, TOP 09, STAN a LES. „Jsem jim vděčná a budu jim vděčná, pokud postouím do druhého kola, že to se mnou dotáhnou do konce,“ řekla opatně favoritka. Poděkovala však všem lidem, kteří šli k volbám a dali jí hlas. Pokud by se stala senátorkou, bude se prý zaměřovat hlavně na obranu ústavního pořádku a podporu demokracie.
15:09
3. 10. 2020
Zatímco středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová bude vyčkávat na volební výsledky v restauraci v centru Prahy, na křeslo hejtmana si brousí zuby Martin Kupka, místopředseda ODS. Ve spotu ho přitom podpořila řada známých tváří i z umělecké branže - od Jakuba Koháka, přes Martina Dejdara, Dana Bártu, Václava Vydru až po aktivní fanynku ODS Báru Štěpánovou, která nechyběla ani během Kupkovy kontaktní kampaně.
Příspěvek sdílený Martin Kupka (@smartinemprokraj),
14:23
3. 10. 2020
Bohaté občerstvení se začíná nosit do sídla Občanské demokratické strany. Dorazit mají dnes kromě kandidátů, kteří se uchází o místa v krajských zastupitelstvech i v Senátu, také hlavní tváře strany.
Jak Blesk Zprávám řekl tiskový mluvčí strany Václav Smolka, kromě bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka, poslankyně Miroslavy Němcové a kandidáta na středočeského hejtmana Martina Kupky tak dorazí přirozeně i předseda strany Petr Fiala nebo šéf Senátu Miloš Vystrčil. I kvůli jeho osobě by si i po sečtení výsledků rádi občanští demokraté zachovali v horní komoře většinu, rádi by totiž, aby byl i dále jejím předsedou.
13:42
3. 10. 2020
I ve volebním štábu ODS ve stranickém sídle v Truhlářské ulici je vše připraveno na sledování výsledků během sčítání hlasů. Přítomní novináři obsadili několik připravených místností, mezi stoly jsou rozestupy, aby se předešlo možnému šíření nákazy koronavirem. K dispozici je také dezinfekce.
Hlavní tváře strany však na místě ještě nejsou, přijíždět by měli postupně zhruba od půl třetí. Tisková konference se předpokládá na šestou hodinu, záleží však na tom, jak rychle budou sčítány hlasy.
11:47
3. 10. 2020
K volebním urnám dorazila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Jsem přesvědčena, že to zvládneme. Budeme prostě bojovat. Naši hejtmani, starostové, ministři ukázali, že v těžkých časech to dokážeme,“ uvedla Maláčová v červnu před volbami pro Právo.
Do boje o přízeň voličů ČSSD v Ústeckém kraji nasadila bývalého předsedu a premiéra Jiřího Paroubka. Ten ještě ve čtvrtek rozdával letáky na předvolebním setkání ČSSD s voliči na Zámeckém náměstí v Teplicích. Jak uvádí ČTK, na jedné z fotografií je muž, který Paroubkovi léčí skrze podanou ruku kyčel po operaci.
08:55
2. 10. 2020
ODS počítala s omezením počtu účastníků ve svém volebním štábu dopředu. Díky prostorám ve stranické centrále v Truhlářské ulici vyhradila první patro vedení strany a části kandidátů, kteří to do Prahy nemají daleko. Novinářům určila prostory v přízemí sídla včetně zastřešeného dvora. „Aby dostála povinnosti dvoumetrových rozestupů, akreditovala čtyři desítky novinářů,“ řekl ČTK mluvčí občanských demokratů Václav Smolka.
Hloupá huso, po převratu měl soudruh estébák Babiš holou (_!_). Zneužil privatizaci a když mu za to začalo hrozit trestní stíhání tak šel do politiky, aby to stíhání mohl regulovat.
jjusa2
(
5. října 2020 09:20
)
bude líp,ty víš dobře že to NENÍ PRAVDA Babiš do politiky šel jako mld.,tak NELŽI!!!
ANO_nam_bude_lip
(
5. října 2020 08:37
)
Nezapomeň, že z těch "svinstev" si soudruh Babiš napakoval 80 miliard.
Dodo52
(
5. října 2020 07:27
)
Tak za prvé nemelu a za druhé nefňukám. Konstatuji jen holou pravdu a nemůžu za to že ty se svým fíkovým mozkem to nemůžeš a nebo nechceš pochopit.
Dodo52
(
5. října 2020 06:52
)
K čemu takové volby, je to jen výsměch a plivnutí do tváře voličům. Preferuji nějakou stranu, jdu volit a pak se ta strana dá do koalice se stranou kterou bych nevolil. Dokud se to spolčování nezruší můžou mě být nějaké volby ukradené.
Hloupá huso, po převratu měl soudruh estébák Babiš holou (_!_). Zneužil privatizaci a když mu za to začalo hrozit trestní stíhání tak šel do politiky, aby to stíhání mohl regulovat.