Olomoucký kraj: Vše, co potřebujete vědět před krajskými volbami

V Olomouckém kraji chce o post hejtmana zabojovat několik poslanců. Obhajovat bude poslanec Ladislav Okleštěk z ANO (uprostřed), vyzve ho například bývalý ministr zemědělství, předseda a poslanec lidovců Marian Jurečka (vlevo), nebo poslanec SPD, bývalý člen ODS nebo Úsvitu Radim Fiala.  (Autor: Blesk - David Malík / Daniel Černovský /Pavel Ryšlink)
Aktualizováno -
30. července 2020
10:07
Autor: mah - 
25. července 2020
18:00

Do krajských voleb 2020 jde jako obhájce hnutí ANO. To má od roku 2016 v Olomouckém kraji suverénní náskok. Do voleb ovšem půjde s novým lídrem. Oto Košta, který kandidoval z prvního místa v roce 2016 a po volbách se stal hejtmanem, totiž ve funkci nevydržel ani půl roku a již na konci února 2017 jej ve funkci nahradil současný hejtman Ladislav Okleštěk, který se pokusí svou pozici obhájit. Postaví se mu mimo jiné i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL nebo jeho náměstek z řad ODS Dalibor Horák.

Hnutí ANO povede do krajských voleb 2020 hejtman Ladislav Okleštěk. Ten se do funkce dostal zkraje roku 2017 poté, co byl jeho předchůdce a lídr z roku 2016 odvolán pro nezvládání hejtmanské funkce.

SPD žádné změny nechystá. Do krajských voleb ji tak v Olomouckém kraji již podruhé povede poslanec Radim Fiala.

Kandidáti na hejtmana Olomouckého kraje 2020
ANO Ladislav Okleštěk
SPD Radim Fiala
Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj (KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a ProOlomouc) Marian Jurečka
Trikolóra Zuzana Majerová Zharadníková
ČSSD Jiří Zemánek
STAN a Piráti Josef Suchánek
KSČM Ludvík Šulda
ODS Dalibor Horák
Moravané Dušan Tejkal
Soukromníci a ODA Bohuslav Coufal
Koruna Česká zatím neoznámeno
Sdružení pro republiku - Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska zatím neoznámeno
Demokratická strana zelených zatím neoznámeno
DSSS zatím neoznámeno
Rozumní zatím neoznámeno
Moravská a Slezská pirátská strana zatím neoznámeno

Lidovci se v Olomouckém kraji rozhodli vydat se do krajských voleb cestou koalice. Kandidátka se jménem Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj spojí KDU-ČSL, TOP 09, Zelené a ProOlomouc. Do jejího čela se postaví jeden ze skokanů předchozích krajských voleb a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Ten před čtyřmi lety kandidoval z 55. místa, preferenční hlasy ho ovšem vynesly až na čtvrté místo kandidátky.

Do voleb do krajského zastupitelstva Olomouckého kraje chce v roce 2020 zasáhnout i hnutí Trikolóra. V jeho čele se objeví další tvář známá ze Sněmovny – poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková.

Jasno o lídrovi mají i v ČSSD. Sociální demokraté se před krajskými volbami 2020 v Olomouckém kraji spojili s hnutím Patrioti Olomouckého kraje. Do čela kandidátky se postaví lídr ČSSD z roku 2016 Jiří Zemánek.

Pro společnou kandidátku se v Olomouckém kraji rozhodli i Starostové a nezávislí s Piráty. Pro Piráty přitom jde o jedinou koaliční kandidátku v krajských volbách 2020. Strany tím navazují na svou spolupráci z předloňských komunálních voleb v Olomouci. Do čela kandidátky se pak postaví Josef Suchánek (STAN). Z druhého místa mu bude krýt záda Pirátka Zdeňka Dvořáková Kocourková.

Lídra si z kraje roku vybrali i komunisté. Ty Ludvík Šulda.

Beze změn zůstává první místo kandidátky u ODS. Ta stejně jako před čtyřmi lety sází na Dalibora Horáka, který stranu před čtyřmi lety dovedl k šestému místu ve volbách a následně dohodl koalici s ANO a ČSSD a obsadil pozici jednoho z náměstků hejtmana.

Výsledky krajských voleb 2016: ČSSD přišla o hejtmana a komunisté v opozici

Hnutí ANO vyhrálo v roce 2016 krajské volby s velkým náskokem. Zisk 23,77 procent hlasů představoval zisk 16 mandátů v 55členném zastupitelstvu. K takřka desetiprocentnímu náskoku na druhou nejsilnější stranu vedl hnutí nestraník Oto Košta, který se po volbách stal hejtmanem. Už v únoru 2017 byl ovšem na návrh vedení hnutí ANO odvolán a nahradil ho současný hejtman Ladislav Okleštěk.

Výsledky krajských voleb 2016
ANO 23,77 %
ČSSD 13,88 %
KSČM 11,56 %
Koalice pro Olomoucký kraj (KDU-ČSL a Zelení) 11,39 %
Starostové ProOlomoucký kraj (STAN a ProOlomouc) 9,68 %
ODS 7,54 %
SPD a SPO 7,33 %

Druhé místo ve volbách obsadila ČSSD. Tu do voleb vedl Jiří Zemánek. Sociální demokraté získali 13,88 procent hlasů, takřka o deset méně, než vítězné hnutí ANO. V zastupitelstvu tak obsadili devět křesel. Pro stranu tento výsledek znamenal ztrátu pozice hejtmana.

Třetí nejsilnější stranou se stala KSČM. Tu do voleb vedl Alexander Černý. Strana získala 11,56 procenta hlasů a sedm zastupitelů. To pro stranu představovalo propad o 9 míst v zastupitelstvu a cestu do opozice.

Čtvrté místo připadlo Koalici pro Olomoucký kraj společně se starosty. Ta sdružovala KDU-ČSL a Zelené. Kandidátku vedl Ivo Slavotínek z KDU-ČSL. Zisk 11,39 procent hlasů pak koalici vynesl sedm míst v zastupitelstvu.

Páté místo získala koalice Starostové ProOlomoucký kraj. Ta spojila Starosty a nezávislé a hnutí ProOlomouc. Do čela kandidátky se postavil Radim Sršeň ze STAN. Koalice ve volbách oslovila 9,68 procent voličů, což jí vyneslo šest míst v zastupitelstvu.

Na šestém místě skončila ODS. Ta měla v čele kandidátky tehdejšího starostu města Uničov Dalibora Horáka. ODS oslovila 7,54 procent Voličů, což jí vyneslo pět míst v zastupitelstvu.

Poslední místo, mezi stranami, které v krajských volbách 2016 proklouzly do zastupitelstva Olomouckého kraje, obsadila koalice SPD a Strany práv občanů. Tu do voleb vedl poslanec a bývalý člen ODS a Úsvitu přímé demokracie Radim Fiala. Koalice ve volbách vybojovala 7,33 procenta hlasů, což stačilo na pět míst v zastupitelstvu.

Záhy po volbách pak vznikla koalice prvního hnutí ANO s druhou ČSSD a šestou ODS, která dohromady měla 30 hlasů. Hejtmanem se stal Oto Košta. Ten byl ovšem už v únoru následujícího roku odvolán na popud hnutí ANO. Nebylo totiž spokojené s jeho prací v pozici hejtmana. Mimo jiné mu vyčítalo i spolupráci s bývalým hejtmanem Jiřím Rozbořilem, který byl vyšetřován v korupční kauze. 27. února 2017 tak byl Košta odvolán a na jeho místo byl zvolen Ladislav Okleštěk, který kraj vede do současnosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud