Baterie je skvělý vynález, ovšem k fungování potřebuje optimální podmínky. Extrémní teploty, ať už nízké, nebo naopak příliš vysoké, jí nedělají dobře. Největší nebezpečí představuje přehřátí.
„V létě, kdy cestujeme, trávíme čas u vody nebo sportujeme, nastává obzvlášť riziková situace. Při sportu může zařízení s baterií velmi jednoduše upadnout a baterie se tak mechanicky poškodit – to platí například pro ty z mobilu nebo elektrokol,“ upozorňuje Kateřina Vránková z neziskovky Ecobat, která se zabývá sběrem starých baterií s tím, že zapomenutý přístroj v autě vystavený prudkému slunci se snadno přehřeje a u vody může navlhnout...
Na tohle pozor!
Přehřátí
Baterie nevystavujte přímému slunci, nebezpečí, že se přehřejí a poškodí, hrozí už při teplotách 50 °C. Rapidně se zkracuje životnost, horkem se deformují a dochází k nevratnému poškození zařízení.
U lithiových existuje riziko, že v důsledku poškození či přehřátí dojde k chemické reakci, a tedy požáru či výbuchu. Baterie hoří rychle a oheň dosahuje teploty až 1000 °C.
Vlhkost
Ve vlhkém prostředí může dojít ke korozi některých součástek, takže baterie přestane fungovat. Pokud jedete k moři, »oblékněte« mobil do voděodolného obalu.
Náraz
Když vám baterie spadne nebo nastane situace, kdy by mohlo dojít k narušení obalu, vždy ji důkladně zkontrolujte a sledujte, jak se chová při nabíjení. Je-li očividně poškozená, raději ji vůbec nenabíjejte.
Jednoduchý trik prozradí, zda jsou baterie nabité. Adam Jaroš
Výbuch v paneláku v Ostravě: Podle policistů je na vině elektrická koloběžka. Desítky lidí utrpěly zranění!

Jak nakládat s poškozenými?
„Pokud je poškozená baterie pevně umístěna v zařízení, vypněte jej a již nenabíjejte. Je-li nafouklá, nesnažte se ji demontovat nebo propichovat. Plyn, který by se z ní uvolnil, je nejen hořlavý, ale také nezdravý. Zařízení zaneste do servisu,“ doporučuje Kateřina Vránková. Pokud se chcete zbavit celého přístroje, nemusíte baterii vyjímat. Zamiřte tam, kde jsou zaměřeni na sběr elektroodpadu – sběrné dvory, prodejci a servisy.
Box napoví
Pokud tápete, kam která baterie patří, pomůže vám sběrný box Ecocheese (lze objednat zdarma na ecobat.cz). Díky různým otvorům zjistíte, jaké baterie patří do sběrného místa a které je třeba vracet prodejci, odvézt do sběrného dvora nebo odevzdat do sítě zaměřené na stará elektrozařízení.
Kam s vybitými?
✔ Vyhraďte si pro ně doma jedno místo.
✔ Neskladujte baterie v kovových nádobách, aby nedošlo ke zkratu.
✔ Kontakty baterií přelepujte, předejdete zkratům.
✔ Nenechávejte je doma zbytečně dlouho, mohou vytéct a poškodit nábytek.
✔ Plný box odneste na nejbližší sběrné místo.
Pes poškodil baterii, zapálil dům. The Tulsa Fire Department