Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Ostře sledované daně. Co která strana slibuje? Hitem je boj proti daňovým rájům

 • Autor: amik,ČTK - 
  7. 10. 2021
  05:00

  Daně jsou před volbami žhavým tématem. Andrej Babiš kritizuje Piráty, že chtějí zavádět nové daně. STAN jejich zvyšování odmítají. ČSSD nebo KSČM chtějí brát bohatým a dávat chudým. Hitem je miliardářská daň nebo návrh na zrušení daňových výjimek pro velké korporace. Strany naopak vesměs prosazují daňové zvýhodnění rodin, frekventovaně se objevuje i téma zjednodušení a zefektivnění daňového systému jako takového. ČSSD, KSČM i Spolu ve svých programech mají potírání daňových rájů, což bylo v minulých volbách tématem i pro hnutí ANO. To však nyní čelí skandálu kvůli kauze Pandora Papers, která se dotýká samotného Babiše.

  PirStan slibuje vedle zdanění drog a prostituce boj s daňovými úniky a daňovými ráji. Andrej Babiš slibuje zjednodušení daňového systému a rušení výjimek - bez zvyšování daní.

  Koalice Spolu také daně zvyšovatnechce a usilovala by o daňové zvýhodnění jednotlivců i firem při výstavbě a rekonstrukcích. Snížení DPH na 10 %. 

  ČSSD naopak daně zvyšovat chce a její předseda Jan Hamáček (ČSSD) tvrdí, že pokud se někdo tváří, že to půjde bez zvýšení daní, narazil patrně potají někde na ropu a neřekl nikomu o tom. Sociální demokraté jsou pro zrušení daňových výjimek pro velké korporace, KSČM zase pro zdanění investičních bytů.

   

  Kompletní programy stran najdete zde:

  Hnutí ANO

  Piráti a Starostové

  Koalice Spolu

  ČSSD

  KSČM

  Co konkrétně která strana z pohledu daní prosazuje a slibuje? Shrnuli jsme pro vás to hlavní a přidali, co k tématu řekli zástupci jednotlivých stran v předvolební debatě Blesku, která byla právě daním věnována.

  Video Daně a zrušení superhrubé mzdy: Jak si politici v debatě Blesku „vykolíkovali“ pozice? - Blesk TV a Mall TV

 • 1.HNUTÍ ANO: jednodušší daňový systém a zvýhodnění rodin

  Program hnutí ANO v oblasti daní je v základu poměrně stručný. Některé z bodů slouží spíš než jako sliby jako prezentace dosavadních úspěchů. Dokázali jsme zabránit daňové optimalizaci a daňovým únikům u nadnárodních společností a budeme v tom dál důsledně pokračovat, stojí v programu.

  Hnutí ANO prosadilo například zrušení superhrubé mzdy. „Byl to nesmysl, superhrubou mzdu nikdo kolem nás neměl. Přišla krize a my jsme šli cestou 15 % srovnání, jako je OSVČ, s tím, že to byl i krok proti švarcsystému,“ řekla v předvolební debatě ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Daňový systém prý hodlá dál optimalizovat směrem k menší daňové zátěži občanů.

  Program Babišova hnutí slibuje větší daňové zvýhodnění rodin s dětmi. ANO přímo v programu uvádí, že nechce zvyšovat daně, ale naopak pokračovat v jejich zjednodušení a rušení daňových výjimek..

  Slibuje také zjednodušení daní. Zapracovat chce na rozšíření portálu MOJE daně. Daně a pojištění by tak měly být dostupné přehledně na jednom místě a pro všechny. 

  Podpora podnikatelů

  ANO v programu tvrdí, že myslí i na podnikatele a zadní vrátka. Slibuje vybudování národní rozvojové banky na podporu českých podnikatelů, živnostníků a startupů i pro případ další krize. 

  Dalším bodem programu je Zvýšení hranice pro povinnou registraci k plátcovství DPH z 1 milionu na 2 miliony korun ročního obratu.

  Daňová kauza Pandora Papers

  Poněkud paradoxní nyní je, že ANO v minulosti bojovalo i proti daňovým rájům. V roce 2015 ostatně sám Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně plamenně prohlašoval, že nemá žádné firmy v daňových rájích neboli offshory nemá a ukazoval naopak na opozici a její kamarády.

  Podle projektu Pandora Papers si český premiér ale právě přes tyto firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si nakoupil nemovitosti na francouzské Riviéře.

  Podle webu investigace.cz koupil Babiš v roce 2009 složitou transakcí přes offshorové firmy 16 nemovitostí ve Francii za asi 381 milionů korun, včetně zámečku Bigaud. Zmíněné firmy sídlí v daňových rájích a není u nich většinou jasná vlastnická struktura. Případem se bude zabývat policie. Podle odborníků podezřelé transakce nesou rysy praní špinavých peněz.

  Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro Blesk. Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro Blesk. | Blesk:Tonda Tran TONDA TRAN

 • 2.Pirstan: zdanění drog i prostituce, potírání daňových rájů

  Program koalice Piráti a STAN chce řešit daňové ráje, zjednodušit daňový zákon, aby se v něm dalo lépe orientovat a hledat peníze na zalepení státního rozpočtu, kde se dá. Třeba ve zdanění drog nebo prostituce.

  PirStan ve svém programu prosazuje valorizaci slev na poplatníka. „Nechceme, aby zdanění práce neustále rostlo. Valorizovat budeme minimálně o inflaci,“ uvádí.

  Pomoci by to mělo především nízkopříjmovým domácnostem, ale i české ekonomice jako celku. „Nízkopříjmovým toto opatření skutečně pomáhá víc. Výhodou je, že se sleva na poplatníka pozitivně projevuje na spotřebě domácností. Zatímco vysokopříjmoví často ty peníze investují do nemovitostí nebo akcií, nízkopříjmová skupina tyto peníze rychle vrací zpět do oběhu ekonomiky, “ vyjmenoval pozitiva zvýšení slev na daňového poplatníka Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

  Piráti a Starostové v programu také uvádí nižší zdanění práce. Daň z práce by měla být stanovena rovnou sazbou s hranicí pro osvobození nízkých příjmů, stojí v programu. Zároveň  upozorňují, že výše daní by měla být přiměřená. U každé daně by měla být stanovena hranice, pod kterou bude poplatník od daně osvobozen. Koalice nezapomíná ani na téma zkrácených úvazků v reformě daní z příjmu.

  Bohatým brát, chudým dávat. Podobnost s levicí čistě náhodná?

  Zatímco nízkopříjmoví občané a rodiny s dětmi by si za vlády koalice Pirátů a Starostů polepšili, bohatí a velké korporace by museli na daních státu odvádět více. Koalice má v programu zdanění digitálních gigantů nebo postupné zvýšení zdanění komerčních nemovitostí.

  Piráti a hnutí STAN, kampaň, volby, zahájení kampaně, Ivan Bartoš, Vít Rakušan Piráti a hnutí STAN, kampaň, volby, zahájení kampaně, Ivan Bartoš, Vít Rakušan | Blesk:Daniel Cernovsky

  Zdanit chce také transakce kolem finančních a pozemkových spekulací, posvítit si PirStan hodlá i na daňové podvody, úniky a právní kličky, díky kterým Česká republika přichází o signifikantní částky, které ve státním rozpočtu ve finále reálně chybí.

  Program v této oblasti slibuje „srozumitelné daňové zákony a osekání daňových výjimek “, konkrétně přehodnocení nulových sazeb u některých kapitálových příjmů, řešení daňových rájů v EU nebo vykazování zisků podle země původu.

  Koalice plánuje dostat peníze do státního rozpočtu jinak, než zvyšováním daní. Daně nebudou vyšší, ale bude jich více, tvrdí PirSTAN. Platit mají i ti, kteří se nechovají korektně k životnímu prostředí. Koalice slibuje v případě, že to bude nutné, i zdanění těžby nerostných surovin a negativních externalit v oblasti životního prostředí.

  Celý program ke stažení zde

  Volební klip koalice Piráti a Starostové před Volbami do Poslanecké sněmovny 2021 Volební klip koalice Piráti a Starostové před Volbami do Poslanecké sněmovny 2021 | reprofoto ČT

 • 3.Koalice Spolu: snížení DPH na 10 % i zakročení proti daňovým únikům

  Trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v čelem s kandidátem na premiéra Petrem Fialou slibuje zavedení daňové brzdy, která má sloužit k tomu, aby byla daň zastropovaná - měla jasný limit. Prosazuje také snížení DPH a zjednodušení bydlení a podnikání díky daňovému zvýhodnění těch, co chtějí stavět. Spolu myslí v programu i na rodiny - chtějí zavést daňové prázdniny pro rodiny s dětmi.

  Motivující podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele

  Spolu pro bohatší Česko! Přesně to tojí v popředí ekonomické sekce programu trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Jak toho chce koalice docílit? Akcentuje spokojenost a prosperitu zaměstnanců i zaměstnavatelů.

  Zbyněk Stanjura (ODS) v předvolební debatě Blesku věnované právě daním uvedl, že Česko bude bohaté jenom tehdy, pokud bude mít bohaté občany. „Já věřím v podnikavost našich lidí. Musíme zjednodušit podmínky podnikání, protože když se bude dařit firmám, bude se dařit i zaměstnancům, “ řekl v debatě Stanjura.

  Spolu chce dle svého programu zavést daňovou motivaci zaměstnavatelů. Ta má zaměstnavatele, jak už název napovídá, motivovat k tomu, aby se systematicky podíleli na zajištění zaměstnanců nejen ve stáří, ale i v krizových životních situacích, jako například při ztrátě soběstačnosti nebo při potřebě dlouhodobé péče.

  Stanjura zmínil i snížení sociální daně za zaměstnavatele. Ta by měla ve výsledku vést k vyšším platům zaměstnanců.„Smyslem je, aby to, co zaměstnavatelé ušetří, mohli promítnout do vyšších mezd, “ řekl zástupce ODS v debatě.

  Spolu chce  také daňově zvýhodnit firmy i jednotlivce při výstavbě a rekonstrukcích. Chce motivovat firmy, aby podnikaly ve svém.  Dále slibuje vytvoření pravidla daňové brzdy, které stanoví strop daňového břemene. Jakmile jej složená daňová kvóta dosáhne, zvyšování daní bude automaticky vyloučené.

  Spolu chce snížit DPH na 10 %. Voličům i sobě od toho slibuje zlevnění jídla, produktů i dalších komodit. 

  Ekonomicky ulehčit chce Spolu občanům i formou možnosti odečíst si z daní platby za pečovatelské služby nebo zavedením daňových prázdnin pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí.

  Nižší DPH u ekologických výrobků i podpora mecenášství

  Spolu hodlá upravit i spotřební daň - zvýhodnit chce ty, kteří se chovají zodpovědně k životnímu prostředí. Zohledňování škodlivosti u spotřební daně ma za cíl zavedení nižšího DPH u ekologických výrobků.

  Prostřednictvím nižšího zdanění chce pomoci i kultuře. v programu avizuje snahu prosazovat sjednocení kulturních statků a služeb v nejnižší sazbě DPH. Podporovat chce i mecenáše umění, úpravy by se měly týkat i danění v případě sponzorských darů na kulturu. Vyšší daňové zvýhodnění mecenášství a sponzoringu  prezentuje koalice jako krok k funkčnímu vícezdrojovému financování kultury.  

  . . | Občanská demokratická strana

  Do boje proti daňovým únikům a rájům

  Jak dokazuje i kauza Pandora Papers, praní peněz skrz offshorové firmy stále není zapomenutou praktikou. Stát tak stále přichází o peníze, které by měly být řádně odvedeny na daních. 

  Proto si i koalice Spolu, podobně jako další strany, v programu vyhradila na potírání daňových úniků zvláštní bod. Koalice slibuje zakročení proti daňovým únikům a obcházení daní internetovými korporacemi.

  Kompletní program najdete na volebních stránkách koalice.

  Volební klip koalice Spolu před Volbami do Poslanecké sněmovny 2021 Volební klip koalice Spolu před Volbami do Poslanecké sněmovny 2021 | reprofoto ČT

 • 4.ČSSD: Zrušení výjimek pro velké korporace i snížení DPH u základních potravin

  ČSSD ve svém programu prosazuje rušení daňových výjimek pro korporace i potírání daňových rájů, myslí také na zvýhodnění rodin a prosazuje snížení DPH u základních potravin. Program v základních programových bodech shrnuje v předvolebním Desateru s titulem 10 věcí, které zavinila ČSSD.

  Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka Zleva ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a statutární místopředseda ČSSD a volební lídr v Jihomoravském kraji Roman Onderka vystoupili 19. července 2021 v Praze na tiskové konferenci strany k představení volebních lídrů, shrnutí úspěchů ČSSD ve vládě a prioritám pro příští volební období. Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka Zleva ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a statutární místopředseda ČSSD a volební lídr v Jihomoravském kraji Roman Onderka vystoupili 19. července 2021 v Praze na tiskové konferenci strany k představení volebních lídrů, shrnutí úspěchů ČSSD ve vládě a prioritám pro příští volební období. | ČTK / Šimánek Vít

  Roman Onderka (ČSSD) v debatě Blesku kritizoval současný daňový balíček. „Daňový balíček tak, jak je nastavený, neprospěje vůbec nikomu!„ ČSSD má plán, jak daňový systém optimalizovat, v některých bodech se inspirují německým modelem.

  Přísnější podmínky pro velké korporace

  Příkladem, kdy ČSSD kopíruje německý model, je zdanění majetků nad 100 milionů korun se sazbou 1 % ročně nebo zrušení daňových výjimek pro velké korporace.

  Dalším opatřením, které by z kapes bohatých mělo přinést peníze do státní pokladny, je zavedení bankovní daně z aktiv s progresivními sazbami. A ani ČSSD nechybí v programu boj s daňovými úniky a daňovými ráji.

  ČSSD otevřeně podporuje koncept konsolidovaného společného základu daně z příjmu právnických osob pro firmy s určitým obratem, který nejen omezí přelévání zisků do zemí s výhodnější daňovou sazbou, ale současně výrazně sníží administrativu firem, které podnikají ve více zemích EU. Pro menší firmy navrhuje ČSSD systém jako dobrovolný.

  Předvolební selfie ČSSD: Jan Hamáček, Jana Maláčová a další sociální demokraté Předvolební selfie ČSSD: Jan Hamáček, Jana Maláčová a další sociální demokraté | Facebook - J. Hamáček

  Spravedlivá dědictví i snížení DPH u základních potravin

  Jedním z hlavních bodů programu ČSSD je slib prosazení snížení DPH u základních potravin (pečivo, zelenina, ovoce, maso, ryby atd.) na nejnižší sazbu.

  Strana slibuje i řešení žhavého daňového tématu - daně z nemovitosti. Slibují, že když bude po jejich, bude zavedena spravedlivá daň z prodeje nemovitosti. “Daň bude odpuštěna u prodeje, který probíhá u jedné fyzické osoby po době delší, než je pět let od posledního prodeje. Cílem je, aby se zamezilo spekulacím, ale daň nepadla na běžné občany,“ stojí v programu.

  ČSSD má kompletní program shrnutý v desateru, se kterým zahájilo horkou fázi kampaně letos v létě.

  Volební klip ČSSD před Volbami do Poslanecké sněmovny 2021 Volební klip ČSSD před Volbami do Poslanecké sněmovny 2021 | reprofoto ČT

 • 5.KSČM: miliardářská daň, zdanění investičních bytů

  KSČM podobně jako ČSSD prosazuje prosociální daňovou politiku. 

  Předvolební komunikace KSČM. Autorem programu 5P je komunikační poradce a člen KSČM Roman Roun, znýmý také jako agent českých celebrit Předvolební komunikace KSČM. Autorem programu 5P je komunikační poradce a člen KSČM Roman Roun, znýmý také jako agent českých celebrit | Facebookový profil KSČM

  „Když vezmete čistou daňovou kvótu, daně v ČR nejsou tak vysoké, jsme pod průměrem OECD, ale máme vyšší sociální odvody, to je pravda. Ale sáhnout na sociální odvody by znamenalo zredukovat sociální stát,“ podotkl Jiří Dolejš, místopředseda KSČM.

  Miliardářská daň a zavádění dalších daní

  KSČM přišla s konceptem miliardářské daně. Miliardářskou daň prezentují jako progresivní zdanění bohatých. „Cílem je posílení příjmů státního rozpočtu zdaněním především příjmů a kapitálu velkých spekulantů i velkých korporací, je uvedeno v programu,“ uvádí komunisté.

  Předvolební komunikace KSČM. Autorem programu 5P je komunikační poradce a člen KSČM Roman Roun, znýmý také jako agent českých celebrit Předvolební komunikace KSČM. Autorem programu 5P je komunikační poradce a člen KSČM Roman Roun, znýmý také jako agent českých celebrit | Facebookový profil KSČM

  Dalším způsobem, jak navýšit příjmy státního rozpočtu, je v režii KSČM zdanění investičních bytů. Konkrétně navrhují prosazení progresivní daně z druhé a každé z dalších nemovitostí, která je kolaudovaná za účelem bydlení jiných osob než majitele, plus daň z nevyužívaných stavebních pozemků.

  Ve svém programu prosazuje zavedení sektorové daně nejen pro banky, ale také obchodní řetězce aj. Cílem je zamezení vyvádění peněz do zahraničí (daňových rájů) a nízkých daní nadnárodních firem. Tyto kroky chce strana prosazovat i na mezinárodní úrovni – přinejmenším v rámci EU. Umožnit chce KSČM podnikat jen těm subjektům, které jsou vedeny v ČR  a které v ČR platí daň z příjmu.

  Podpora sociálně slabších

  Komunisté slibují zachování nižších daní u zaměstnanců s podprůměrnou mzdou i výrazné daňové úlevy pro rodiny s dětmi. Konkrétně by se mělo jednat o vyšší slevu na daních na první dítě nebo o zavedení slevy na dani z příjmů na zabezpečení volnočasových aktivit dětí.

  V obecné rovině KSČM prosazuje posílení daňových příjmů namísto škrtů v sociálních výdajích.

  Volební klip KSČM před Volbami do Poslanecké sněmovny 2021 Volební klip KSČM před Volbami do Poslanecké sněmovny 2021 | reprofoto ČT

luder ( 7. října 2021 12:11 )

Tady to nepustí, někde si to otevřte!

luder ( 7. října 2021 12:08 )

http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/po­lito­logo­ve/Ste­pan-Kotrba-Strasne-chteji-Fialu-zni-Prahou-Sorosovci-Brusel-a-byznys-Volte-Babise-nebo-aspon-Hamacka-Doba-bude-zla-679440

kwidik ( 7. října 2021 11:46 )

Nám bureško nenapsal, vivat!

kwidik ( 7. října 2021 11:45 )

sr alino, nadáváš tu novákům už od 6 z rána ke tvých klonech kwidlovatejch , já nádherně spal a ty už tady....... najdi si už nějakýho kobliha, babo

sarina ( 7. října 2021 10:27 )

Toto období to měla ANO vláda hodně těžké ale nejvíc premiér, za tu dobu museli čelit katastrofám kterým před nimi žádná vláda řešit nemusela. Opozice celou dobu útočila na premiéra a šikanovala ho kvůli pandemii, ale díky zato že byl zrovna on premiér, kdyby vládla opozice jsem si jista že těch mrtvých které mu dávají za vinu, BY BYLO DALEKO VÍC!!! Na lidi by kašlali a nechali by je ať si pomohou jak umí a oni by se starali jen jak ukrást z Česka co ještě zbylo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa