Babišův „zámeček“ a další utajené nákupy ve Francii: Zatřese nová kauza výsledkem voleb?
V roce 2015 Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně plamenně prohlašoval, že nemá žádné offshory – tedy firmy v daňových rájích. Podle projektu Pandora Papers si český premiér ale právě přes tyto firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si nakoupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Podle politologa Jana Kubáčka to teď bude muset opozici i voličům vysvětlit. Babiš pro Blesk Zprávy nicméně uvedl: „Samozřejmě, že já žádné offshorové firmy nevlastním, a ani žádnou nemovitost ve Francii.“ Otázkou zůstává, proč to neřekl novinářům již dříve a odpovědím se vyhýbal. Pro Českou televizi šéf ANO uvedl, že postup, kterým nemovitosti ve Francii nakupoval, nebyl pro politika vhodný, on ale v politice tehdy nebyl. To, zda bude mít kauza dopad na výsledky voleb, se podle politologa Jakuba Charváta uvidí až v příštích dnech.
Andrej Babiš si v červenci roku 2009 pomocí francouzské právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské právní kanceláře Alcogal nechal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé, uvedl web Investigace.cz. O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun).
V podstatě sám sobě poskytl půjčku, a to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží. V roce 2015 ve Sněmovně offshory odsuzoval. Zmíněné transakce jsou přitom podle expertů aspiranty na příklad praní špinavých peněz. Právníci se nicméně shodují v tom, že podle českého práva nejde o nic nelegálního.
Andrej Babiš vynaložil značné úsilí, aby skryl, že právě on je majitelem skloňovaných 15 milionů eur (381 milionů korun). Kromě toho, že využil schéma offshorových společností, které mu zajistily anonymitu, se ke svým firmám nepřiznal ani v Česku. Žádnou z nich neuvedl v žádném majetkovém přiznání, jež byl povinen každoročně vyplňovat po vstupu do politiky, tvrdí projekt Pandora Papers.
Shoduje se s ním i bývalý vyšetřovatel finanční kriminality, dnes konzultant pro boj proti praní špinavých peněz Kamil Kouba. „Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala,“ říká a dodává: „To schéma mi přijde jako z učebnice pro vyšetřovatele. V angličtině to dokonce má svůj název: Loan Back.“
Novináře odháněla ochranka. Šéf policie své lidi podpořil
Andrej Babiš se o kauze nejdřív nechtěl bavit, minimálně ne na ulici. Novináře, kteří se o to v době mimo tiskovou konferenci zajímali, od něj odstavila ochranka. Policejní prezident Jan Švejdar se v pondělí ale za muže ochranné služby jednoznačně postavil.
„Viděl jsem dvě videa, na kterých policisté dělali svou práci. V případě paní novinářky jsem v přístupu policistů nic problematického ani nezákonného neviděl. K chráněné osobě nelze umožnit přístup, když si to nepřeje, a na výzvu, ať opustí prostor, nereagovala. Nešlo jednat jinak,“ okomentoval videa na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar
Podobně jako novinářka ze Slovenska dopadli i její kolegové z BBC. Odpovědí se nedočkali a také se dostali do konfliktu s ochrankou. I v tomto postupu policejní prezident postup hájí.
„Pokud jde o novináře BBC, věděl, že jde o ochránce premiéra, přesto se snažil jej přetlačit. To je nepřípustné. Nikdy jsem se policistů, kteří se něčím provinili, nezastával. Situace už je extrémně vyhrocená a zajistit bezpečnost chráněných osob je naší zákonnou povinností,“ řekl Švejdar.
Může kauza ovlivnit výsledek voleb?
Podle politologa Jana Kubáčka záleží i na tom, jak zareagují opoziční strany. Zatím není jasné, jakým způsobem kauza vyzní a v čí prospěch nebo neprospěch se může obrátit. Pokud opoziční strany reakci přepálí, mohly by některé voliče, kteří s podporou ANO váhali, motivovat, aby nakonec Andreji Babišovi svůj hlas dali.
„Je dost dobře možné, že když někdo neudrží nervy na uzdě, zareaguje neprofesionálně z té konkurence, tak to kuriózně může Andreji Babišovi ještě nahnat takové ty, co byli naštvaní, kterým se k volbách nechtělo, kteří váhali mezi ANO a někým. A postaví se v uvozovkách za toho ostřelovaného,“ domnívá se Kubáček
Babiš může podle politologa Kubáčka naopak ztratit body ve prospěch opozice proto, že v minulosti hlásal, že offshory nepoužívá, a naopak je ztotožňoval s opozicí. Té – i veřejnosti – to teď bude muset vysvětlit.
Politolog: Pro voliče Babiše je to komplikovaná kauza
Podle politologa Jakuba Charváta může předvolebními kartami zamíchat i to, kdo všechno je do kauzy zapojen. Není totiž ještě jasné, koho všeho z politiků se kauza týkala, zveřejnění by mělo přijít v průběhu tohoto týdne. „Tyto informace samozřejmě velmi ovlivní, jak ta kauza bude vnímána a jaký bude mít dopad na chování voličů,“ upozornil Charvát.
Politolog upozorňuje i na to, že kauza je pro voliče Andreje Babiše poměrně komplikovaná. Politolog uvedl: „Ještě se musíme také podívat na to, jak ten elektorát Andreje Babiše vypadá. Myslím, že toto je natolik složitá a nejasná problematika pro ně, že to není něco, co by mělo zvrátit jejich rozhodnuti jít a volit ANO.“
„Skalní voliče Babiše kauza nerozhodí. Bude to bitva o nerozhodnuté“
Politologové se shodují na tom, že kauza skalní voliče Babiše v rozhodnutí volit hnutí ANO nezviklá. Naopak, budou to považovat za další útok proti jejich favoritovi. Politolog Jakub Charvát se domnívá, že voliči hnutí ANO jsou už proti Babišovým kauzám částečně imunní. „Voliči hnutí ANO možná tu kauzu zaregistrují, ale pak si poslechnou vyjádření Andreje Babiše, a pokud je nějakým způsobem uspokojí, tak nad tím mávnou rukou,“ nastiňuje Charvát, se kterým souhlasí i další z politologů.
„Skalní voliči hnutí ANO mají jasno, ti pevně stojí za Andrejem Babišem a ti to naopak budou brát jako signál spiknutí, že je to utvrdí, že je to řízené, že ten čas není náhodný, že ten obsah není náhoda, že to proběhlo dávno, než Andrej Babiš vstoupil do politiky, s těmi myslím to nezviklá, naopak je to utvrdí, že prostě zase se čekalo na kauzu na Andreje Babiše,“ domnívá se Kubáček
Babiš: Celé je to nesmysl. Ve Francii nic nevlastním
„Celé je to jako obvykle nesmysl. Věc z roku 2009, kdy jsem nebyl v politice, se objeví pár dní před volbami. Vlastně už klasika – nic na Babiše nemají, tak útočí 12 let starou věcí,“ řekl ke kauze pro Blesk Zprávy Andrej Babiš a dodal: „Dobře víte, že jsem prošel celou řadou auditů od mezinárodních firem a všechny potvrdily, že jsem řádně platil daně a nikdy jsem žádný zákon neporušil.“
Na dotaz, jak to tedy je s jeho offshorovými firmami odpověděl: „Samozřejmě, že já žádné offshorové firmy nevlastním, a ani žádnou nemovitost ve Francii. A kvůli českému zákonu lex Babiš nemám už ani svoji bývalou českou firmu.“ V rozhovoru pro server tn.nova.cz připustil, že nemovitosti nyní pravděpodobně spadají do jím založených svěřenských fondů.
Případem se má zabývat i policie, Babiš se ale vyšetřování neobává. „Z médií vidím, že to má prověřovat policie, to je dobře. Dopadne to jako se stejně vymyšlenou aférou s dluhopisy, kde jsem si dal udělat kvůli tomu audit mých příjmů. A ten potvrdil, že jsem měl pravdu a nic špatného jsem neudělal,“ řekl pro Blesk Zprávy Andrej Babiš.
Načasování jako náhoda? Názory expertů se různí
Politolog Jakub Charvát u načasování zveřejnění kauzy míní, že se jedná o náhodu. Odkazuje se na fakt, že jde o aktivitu mezinárodní sítě novinářů, která zkoumala politiky a významné osobnosti z 90 zemí. Zdaleka se nesoustředila pouze na Česko a Andreje Babiše. „Představa, že mezinárodní skupina čeká na to, až bude týden před volbami v České republice a vypustí cíleně informace o Babišovi vypadá značně nepravděpodobně. Zas tak výrazní a významní nejsme a v tom evropsko-světovém měřítku Andrej Babiš tak výrazná osobnost není,“ uvedl Charvát.
Naopak politolog Jan Kubáček se přiklání spíše k teorii, že se o náhodu nejedná. „Nezdá se mi, že by se tak náhle, týden před volbami, těsně před televizními debatami ta kauza objevila náhodou,“ uvedl. Podle Kubáčka je pravděpodobné, že někde už kauza „pilovaná a připravovaná“ byla. Kdyby nesouvisela s volbami, byla by podle politologa zveřejněná již v září.
„Dělá to na mě dojem, že přinejmenším ve vztahu k českému prostředí se prostě přihlíželo k tomu, aby se objevila těsně před volbami, ale ne zase úplně těsně pár dnů, aby ji dokázali veřejnost a váhaví voliči vnímat, seznámit se s ní a hlavně seznámit se s reakcemi všech zúčastněných. To znamená nejen Andreje Babiše, ale hlavně jeho vyzyvatelů,“ domnívá se Kubáček.
Hnutí ANO aktuálně bojuje především o nerozhodnuté voliče, kteří ještě nemají jasnou preferenci. „Váhaví voliči se budou rozhodovat přesně v těch posledních dnech podle toho, jak budou ti lídři vystupovat,“ řekl Kubáček s tím, že teď budou klíčové následující dny, to, kdo je do kauzy dále zapojen a reakce opozice.
Bývalého soudruha a současného velkokapitalistu Babiše jmenuje bývalý soudruh a současný prezident Zeman premiérem bez ohledu na výsledky voleb.
Tak si naházejte do uren co chcete, nemáte šanci něco ovlivnit.