Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Korupční prvky až do roztrhání těla,“ schytal to Babiš za utajené nákupy. Lhal ve Sněmovně?

Aktualizováno -
4. října 2021
10:45
Autor: ČTK, trm - 
3. října 2021
21:58

Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle opozičních politiků doložit, že prostředky na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře v roce 2009 řádně zdanil. Podle projektu Pandora Papers si Babiš přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti  včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Babiš odmítá pochybení, v debatě CNN Prima News řekl, že peníze byly zdaněné a ničeho se nedopustil. V roce 2015 ve Sněmovně přitom tvrdil, že žádné offshorové firmy nemá. A ve vyjádření pro Blesk Zprávy si za tím stojí i nyní.

V televizní debatě volebních lídrů čtyř sněmovních stran na televizi CNN Prima News Babiš řekl, že šlo o zdaněné peníze. „Dokážu to lehce prokázat, že ty peníze odešly z české banky a vrátily se do české banky,“ prohlásil. Za informacemi podle něj stojí finančník Zdeněk Bakala. Novinářům z webu Investigace.cz a některých zahraničních médií, kteří se ho na reakci na svá zjištění tázali, prý dříve neodpověděl proto, že podle něj byli agresivní, a pokud s ním o tom chtěli mluvit, měli mu napsat.

Investigativní novináři ze zahraničí nedostali v týdnu akreditace na tiskovou konferenci Babiše a maďarského premiéra Viktora Orbána. Web The Guardian zveřejnil video, na kterém Babiš odmítá mluvit i s novináři britské BBC.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v debatě prohlásil, že „toto má korupční prvky až do roztrhání těla“. Předseda ODS Petr Fiala označil kauzu za obrovský mezinárodní skandál. Babišovo tvrzení označil za směšné. „Je to na předních stranách zahraničních médií. Jde o obrovský problém a pan premiér bude muset vysvětlit, zda používal nezdaněné peníze a jaký způsobem to fungovalo,“ řekl Fiala.

Předseda SPD Tomio Okamura míní, že je nejprve potřeba zjistit, zda Babiš porušil tuzemské zákony. Pokud měla být nějaká pochybení, ať se vyšetří, uvedl.

Video  Pandora Papers a Andrej Babiš: O co v kauze jde?  - Videohub
Video se připravuje ...

Kauzu glosoval i šéf ČSSD a Babišův koaliční partner Jan Hamáček. „Ke kauze pana premiéra - doufám, že všechny své offshorové majetky uvedl v majetkovém přiznání a není to tak, že káže v Čechách pít vodu a pije víno v daňových rájích,“ napsal twitter.

„Offshorové společnosti jsou firmy, které sice podnikají například v Česku, ale sídlo mají oficiálně v některém z daňových rájů, aby se vyhnuly placení vysokých daní. Podle Investigace.cz hrozí Babišovi vyšetřování nejen ve Francii, ale i v USA a v Česku.

Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala,“ sdělil webu Investigace.cz bývalý vyšetřovatel finanční kriminality, dnes konzultant pro boj proti praní špinavých peněz Kamil Kouba. „To schéma mi přijde jako z učebnice pro vyšetřovatele. V angličtině to dokonce má svůj název: Loan back,“ dodal.

Z analyzovaných dokumentů podle webu nevyplývá, co bylo zdrojem zmíněných peněz. „V každém případě však premiér Andrej Babiš vynaložil značné úsilí, aby skryl, že právě on je majitelem oněch 15 milionů eur. Kromě toho, že využil schéma offshorových společností, které mu zajistily anonymitu, se ke svým firmám nepřiznal ani v Česku,“ upozornili novináři s tím, že Babiš žádnou z firem neuvedl v žádném majetkovém přiznání.

Babiš v roce 2015: Nemám žádné offshory

Připomeňme si slova Andreje Babiše, která pronesl 26. května 2015 ve Sněmovně. „Z mých firem minulý rok plynulo 2 miliardy 314 milionů na zdravotní a sociální pojištění. Plynulo 743 milionů na daň z příjmu právnických osob do státního rozpočtu. Nemám žádné offshory jak vaši kámoši. A vy taky někteří. Vy držíte svoje firmy na offshorech. A taky jsem jako fyzická osoba odvedl za poslední dva roky 128 milionů korun. A taky mám nadaci, která rozdá ročně 40 milionů, protože jsem vděčný této zemi, kde jsem uspěl,“ zmínil. Podle nových zjištění to vypadá, že tehdy Babiš ve Sněmovně nemluvil pravdu...

Premiér nicméně pro Blesk Zprávy uvedl: „Celé je to jako obvykle nesmysl. Věc z roku 2009, kdy jsem nebyl v politice, se objeví pár dní před volbami. Vlastně už klasika – nic na Babiše nemají, tak útočí 12 let starou věcí.“

„Dobře víte, že jsem prošel celou řadou auditů od mezinárodních firem a všechny potvrdily, že jsem řádně platil daně a nikdy jsem žádný zákon neporušil,“ zmínil předseda vlády, aby dodal: „Samozřejmě, že já žádné offshorové firmy nevlastním, a ani žádnou nemovitost ve Francii.“

Babiš své vyjádření doplnil se slovy: „A kvůli českému zákonu lex Babiš nemám už ani svoji bývalou českou firmu. Z médií vidím, že to má prověřovat policie, to je dobře. Dopadne to jako se stejně vymyšlenou aférou s dluhopisy, kde jsem si dal udělat kvůli tomu audit mých příjmů. A ten potvrdil, že jsem měl pravdu a nic špatného jsem neudělal.“

Projekt Pandora Papers je založený na téměř 12 milionech dokumentů ze 14 právních kanceláří, spolupracovalo na něm přes 600 novinářů z více než stovky zemí světa. Tvrdí, že v rámci projektu odhalili, jak mocní a bohatí využívají offshorové společnosti a netransparentní jurisdikce kvůli anonymitě a daňové optimalizaci. V dokumentech se podle nich objevují jména zločinců, celebrit, politiků, fotbalistů, soudců i lidí z daňových úřadů z celého světa.

luder ( 8. října 2021 11:19 )

Škoda Auto končí výrobu. Zatím pro letošek. Tak hlavně že se řeší Green Deal hovadiny, ale práce pro lidi nebude. V době brutálního zdražení úplně všeho nás VW zase obětoval. Díky německá matko! --- Za to můžeme především poděkovat předsedovi senátu Vystrčilovi z ODS- SPOLU alias Tchajwanci, který nám narušil vztahy a dodávky s Čínou!

luder ( 8. října 2021 08:08 )

Tomu všemu
má předcházet mlha o jakési
digitalizaci. Nemohou přece ihned
odhalit své plány.
Jak by to
tu mělo vypadat, vidíme v Praze,
kde je primátorem Pirát Hřib.
Důchodci by
měli být lovnou zvěří, bez
jakýchkoli práv a pokud bydlí
sami, měli by se starat o
migranty. Měli by být ponižováni a
šikanováni mládeží, všude kde se
objeví. V obchodech, lékárnách a
pod.
Zavázali se
u Sörose k likvidaci Slovanů a
začali by u těch bezbranných. To je tak v kostce
jejich program. A společný program
demobloku a Pirátů by byl dovršen.
Zdá se vám to málo ?

luder ( 8. října 2021 08:08 )

Americký novinář žijící
v Praze, Erik Best, pravil: "Kdyby Piráti vyhráli
volby a premiérem se stal feťák
Bartoš, tak počítejte s tím, že :
- nejdřív by likvidovali
vše, co zavedlo ANO. např.
valorizaci důchodů a vrácení
jejich výší na dobu před rokem
2017.
- dále by
legalizovali svoji milici ANTIFA,
která by rozpoutala v republice
peklo. Byla by nad policií.
- a konečně
by došlo k tomu, k čemu se
zavázali u George Sörose, t.j.
zaplavit republiku ilegálními
migranty.
- a nejen
to, definitivně by odstranili
Benešovy dekrety, aby začala
konečná likvidace českých zemí.

sarina ( 6. října 2021 12:02 )

Já se vlastně divím pokroku že tě už dááávno nesmazali za to sprosté napadání a urážení, ale to oni NE, mažou jen ty co chtějí Babiše, tak proto si tolik dovoluješ. Vidíš ani ten Blesk není pro všechny stejně. Třeba mě za to smažou.

sarina ( 6. října 2021 11:47 )

Pokroku co tě vlastně tolik štve? Ty si vol koho chceš a na ostatní se vykašli, jestli jim to myslí nebo ne tebe to přece nemusí zajímat. Máme demokracii tak se podle toho chovej a nedělej z lidí blbečky jen proto že se tobě nelíbí koho volí. Máš strach že ti přilepení nevyhrají? to nemusíš, vás "chytrých" kteří vědí koho volit je přece 70% a těch 70% si poradí líp než ti blbečci. Tak už trošičku zkrotni a užívej si, za chvíli to skončí a konečně se uklidníš a hlavně v klidu vyspíš.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa