Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Babiš nakupoval za stamiliony přes offshorové firmy. Policie: Půjdeme po všech Češích

Aktualizováno -
4. října 2021
10:50
Autor: ČTK - 
3. října 2021
19:15

Premiér Andrej Babiš (ANO) si přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Zjištění, které v neděli zveřejnil web Investigace.cz, je součástí nového globálního projektu Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Babiš odmítá, že by udělal něco nezákonného. Pokládá to za pokus o očernění svojí osoby a o ovlivnění voleb. Policie ČR uvedla, že bude ve věci konat ve vztahu ke všem Čechům zapojeným v kauze.

Web uvedl, že Babiš si v červenci roku 2009 pomocí francouzské právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské právní kanceláře Alcogal nechal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé. „O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). V podstatě sám sobě poskytl půjčku, a to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží,“ napsala Investigace.cz.

Podle Investigace.cz hrozí Babišovi vyšetřování nejen ve Francii, ale i v USA a v Česku.

„Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala,“ sdělil webu bývalý vyšetřovatel finanční kriminality, dnes konzultant pro boj proti praní špinavých peněz Kamil Kouba. „To schéma mi přijde jako z učebnice pro vyšetřovatele. V angličtině to dokonce má svůj název: loan back,“ dodal.

Video  Pandora Papers a Andrej Babiš: O co v kauze jde?  - Videohub
Video se připravuje ...

Z analyzovaných dokumentů podle webu nevyplývá, co bylo zdrojem zmíněných peněz. „V každém případě však premiér Andrej Babiš vynaložil značné úsilí, aby skryl, že právě on je majitelem oněch 15 milionů eur. Kromě toho, že využil schéma offshorových společností, které mu zajistily anonymitu, se ke svým firmám nepřiznal ani v Česku,“ upozornili novináři s tím, že Babiš žádnou z firem neuvedl v žádném majetkovém přiznání.

Babiš odmítá, že by udělal cokoli nezákonného. „V tomto případě je jasné, že jsem neudělal nic nezákonného ani špatného, ale to jim nebrání v tom, aby mě zase zkusili očernit a ovlivnit tak české parlamentní volby,“ uvedl Babiš. Na dotaz ČTK ale neuvedl, koho přesně má na mysli. Poukázal mimo jiné na to, že jde o případ starý 12 let. „Je to před každými volbami stejné, vytáhnou něco z dávné minulosti, aby se pak ukázalo, že se nic nestalo,“ dodal.

Podle serveru však není pravděpodobné, že by zmíněné peníze byly legitimně Babišovy. „Andrej Babiš sice hotovost v dostačující výši fakticky vlastnil, nicméně sám tvrdí, že příjmy z těchto let použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu v roce 2013 v celkové výší 1,25 miliardy korun,“ podotkli novináři. „Proti původu oněch 15 milionů eur z tehdejších Babišových příjmů mluví i fakt, že hovoříme o příjmech buď již zdaněných, nebo od daně osvobozených, a tudíž je nebylo potřeba přeposílat složitým schématem,“ upozornili.

Web má za to, že příslušné dokumenty by mohly mít už od roku 2016 české orgány, které mají vyšetřovat podezřelé transakce - konkrétně Finančně analytický úřad (FAÚ). „V červenci 2016 totiž Finančně zpravodajská agentura (FIA) z Britských Panenských ostrovů dostala hlášení o podezřelé aktivitě, a to od právní kanceláře Alcogal. Ta finanční agenturu informovala o tom, že jejich klient Andrej Babiš, kterému spravují firmy, je stíhán za dotační podvod. Podle mezinárodních pravidel o spolupráci mezi finančními jednotkami by toto hlášení mělo následně putovat do českého FAÚ,“ konstatoval server.

„Jestli se tak stalo, se nám nepodařilo ověřit. Na základě výroční zprávy karibské FIA za rok 2016 ovšem víme, že výměna informací s českým FAÚ proběhla v tomto roce osmkrát,“ doplnil web. FAÚ spadá pod ministerstvo financí, které Babiš řídil do května 2017, kdy jej nahradil Ivan Pilný (ANO) a následně Alena Schillerová (za ANO).

Vyšetřování ve Francii i USA. A také v Česku

Ve Francii Babišovi podle webu hrozí na základě zákona o prokazování bohatství, že pokud neprokáže původ oněch 381 milionů korun, může o své nemovitosti přijít. Vyšetřování mu rovněž hrozí i v USA, a to vzhledem k tomu, že celé schéma nese znaky praní peněz a součástí byla jeho americká firma, uvedl web.

„Případ ale může začít řešit i česká policie, pokud by shledala důvodné podezření z praní peněz. Vzhledem k tomu, že půjčka byla splatná až v roce 2019, případ není promlčený,“ dodala Investigace.cz.

Server také uvedl, že neví, zda peníze mohly být spojené s projektem Čapího hnízda, či nemohly. „V roce 2008 ručí společnost Agrofert za půjčku 375 milionů korun, kterou si bere společnost Čapí hnízdo od banky. Zároveň jsou v této době akcie Čapího hnízda anonymní, není proto jasné, kdo byl jejich držitelem. Pokud by se jednalo o těchto 375 milionů a Andrej Babiš by je použil k nákupu nemovitostí ve Francii přes popsané schéma, pak by musel být v té době osobou ovládající firmu Čapí hnízdo, což popírá,“ připomněla Investigace.cz.

Premiér čelí v kauze evropských dotací pro Farmu Čapí hnízdo návrhu na obžalobu z dotačního podvodu.

„Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV bude ve věci konat a to nejen ohledně premiéra České republiky, ale i všech občanů ČR, kteří jsou v této kauze uvedeni. Více informací však nyní poskytovat nebudeme,“ uvedla Policie ČR.

Babiš není rozhodně sám. V mezinárodním novinářském projektu Pandora Papers, který se zabývá využíváním offshorových společností, figuruje v uniklých dokumentech přes 300 Čechů a 178 offshorových firem s českým pozadím. Jsou mezi nimi bývalý ministr, zločinec, lokální politici, bankéř, zbrojaři, realitní i mediální magnáti i nejbohatší lidé Česka.

Pandora Papers má původ v dokumentech uniklých z panamské právní kanceláře Alcogal, které získalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Na projektu spolupracovalo přes 600 novinářů z více než stovky zemí světa. Podle vlastních slov odhalili, jak mocní a bohatí využívají offshorové společnosti a netransparentní jurisdikce kvůli anonymitě a daňové optimalizaci. V dokumentech se objevují jména zločinců, celebrit, politiků, fotbalistů, soudců i lidí z daňových úřadů z celého světa.

Babiš pro Blesk: Dopadne to jako vždycky, nic špatného jsem neudělal

Premiér Andrej Babiš poskytl Blesk Zprávám ke kauze následující vyjádření:

Celé je to jako obvykle nesmysl. Věc z roku 2009, kdy jsem nebyl v politice, se objeví pár dní před volbami. Vlastně už klasika – nic na Babiše nemají, tak útočí 12 let starou věcí.

Dobře víte, že jsem prošel celou řadou auditů od mezinárodních firem a všechny potvrdily, že jsem řádně platil daně a nikdy jsem žádný zákon neporušil.

Samozřejmě, že já žádné offshorové firmy nevlastním, a ani žádnou nemovitost ve Francii.

A kvůli českému zákonu lex Babiš nemám už ani svoji bývalou českou firmu. Z médií vidím, že to má prověřovat policie, to je dobře. Dopadne to jako se stejně vymyšlenou aférou s dluhopisy, kde jsem si dal udělat kvůli tomu audit mých příjmů. A ten potvrdil, že jsem měl pravdu a nic špatného jsem neudělal.

Video  Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO)  - Videohub
Video se připravuje ...

Více o Pandora Papers čtěte ZDE >>>

ANO_travit_psy ( 5. října 2021 17:19 )

Každý zlodějiček volí svůj vzor.

Stano1963 ( 4. října 2021 22:02 )

každý rok posílá Monika fotky z toho domu, který Babiš nekoupil. Také ho tam nechávají zdarma přespat, to je ale socík

corsa ( 4. října 2021 20:49 )

Jsme v kapitalismu, tak o co jde? Je nám to fuk, volit ho budeme stejně.

Jirik-ta ( 4. října 2021 19:38 )

tak to je jistý, mladýho zlikvidoval.

Michal Snobl ( 4. října 2021 19:38 )

Je tak to prověří i exekutorský firmy a ty další překupníky dluhů v insolvenčním řízení. Ti tam také kolikrát vyvádí peníze. Jo když je národ hloupí tak si to ti nahoře dovolí. Šmejdi jedni.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa