Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Neočkované seniory budou kontaktovat praktici. Lékaři chtějí očkovat i v ordinacích

Autor: ČTK - 
5. února 2021
18:05

Seniory nad 80 let, kteří zatím nejsou přihlášení k očkování proti covidu-19, budou kontaktovat jejich praktičtí lékaři. ČTK to v pátek řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Spolu s hejtmany v pátek řešil s ministerstvem zdravotnictví také možnost, aby praktičtí lékaři mohli dál očkovat seniory nad 80 let i ve svých ordinacích, což bylo v některých krajích umožněno. V úterý jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na sociálních sítích napsal, že to dál možné nebude. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemohou zatím očkovat kvůli nedostatku vakcíny.

Podle Šonky bylo jednoznačně deklarováno, že praktičtí lékaři mohou dál očkovat i v současné době, kdy je prioritní skupina nad 80 let, pokud bude mít očkovací místo dostatek očkovací látky. Už dříve řekl, že někteří z nich by očkování odkládali až do doby, kdy by očkoval jejich praktický lékař v ordinaci.

Připravuje se podle něj možnost, jak technicky propojit centrální rezervační systém pro očkování s ordinačními softwary praktických lékařů. Každý očkovaný člověk bude muset mít registraci a vakcínu lékaři dostanou proti seznamu lidí, které plánují naočkovat. „Klíčovou roli budou hrát krajští koordinátoři,“ dodal. Záležet tak bude podle něj hlavně na tom, jak se budou postupně navyšovat dodávky vakcíny.

Rozmražená vakcína se musí aplikovat do šesti hodin

Očkovací látky se v současné době distribuují do zhruba 140 očkovacích míst. Vakínu od firmy Pfizer rozváží přímo výrobce, vakcíny Moderna a AstraZeneca objednaný český distributor.

V některých regionech díky spolupráci s očkovacími centry v nemocnicích a krajskými koordinátory praktici očkovali už i první dostupnou vakcínou od Pfizer/BioNTech, která má přísné podmínky pro skladování v hlubokém mrazu. Lékaři tak museli rozmraženou vakcínu vyočkovat během šesti hodin.

paralenka ( 7. února 2021 00:13 )

A vy se divíte? Hlavně pokud jde o AstruZenecu, raději nic než tenhle experiment na nejstarších občanech! Nižší účinnost, neprověřená pro 65+, ať si to Blatný s Babišem strčí do špic! Sami si urvali to, co je lépe prověřené a účinnější!

gnr54 ( 5. února 2021 19:17 )

Cha,ani důchodci nechtějí vakcíny. Co teď?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud