Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

S ANO by to nešlo, náš partner je PirSTAN! Tři rozhovory Blesku s trojicí lídrů Spolu

 • Autor: Jakub Tomek,Tomáš Belica,David Polák - 
  27. 9. 2021
  05:00

  Tři mušketýři jdou do boje proti Andreji Babišovi (67, ANO). Tak se prezentuje koalice Spolu vedená Petrem Fialou (57, ODS), jejíž součástí jsou i TOP 09 pod velením Markéty Pekarové Adamové (36) a KDU-ČSL, v jejímž čele momentálně stojí exministr zemědělství Marian Jurečka (40). Můžeme jim věřit, že je ANO nezláká? I na to se ptal Blesk v předvolebním trojrozhovoru, který navazuje na další pondělní rozhovory s lídry stran, hnutí a koalic, které mají největší šanci na to prorazit ve sněmovních volbách 8. a 9. října.

 • 1.Petr Fiala

  Pane předsedo, pokud vaše koalice uspěje a budete skládat vládu, jaké první kroky uděláte?

  Prvním krokem musí být zkrotit dluh a dostat pod kontrolu rozpočtový deficit. Rychlost zadlužení tady máme jednu z nejrychlejších v Evropě. Každý občan po ekonomické krizi v roce 2013 dlužil přes 160 tisíc korun a teď dluží 220 tisíc. To je strašně vážné a ohrožuje to budoucnost. Také je potřeba co nejrychleji rozhýbat výstavbu silnic, ale hlavně bytů. A je potřeba něco udělat i se vzděláním. Miliony lidí viděly, co se jejich děti a vnuci učí ve školách v době covidu a trochu zpozorněly. S tím musíme taky pohnout.

  Je samozřejmě potřeba modernizovat stát, zbavit se právní džungle, a aby občan neběhal po úřadech a vyřídil si věci z domova. Prostě aby mezi úřady běhala data. Zároveň chceme dosáhnout toho, abychom dávali dvě procenta HDP na obranu. Není to kvůli někomu, ale kvůli nám a naší bezpečnosti. V neposlední řadě se musíme začít věnovat zanedbanému předsednictví EU, které nás čeká, protože jde o příležitost, jak ukázat a prosazovat naše zájmy.

  Vaši kritici často namítají, že váš program je ekonomicky nereálný. Kde chcete tedy ušetřit?

  To říkají ti, kteří nás do toho dluhu zavedli a nejsou schopni s tím nic udělat. Zrovna ANO a sociální demokraté zvýšili výdaje státu za poslední čtyři roky o 600 miliard korun, to je skoro o 50 procent víc. Zakopaný pes není na příjmové straně, ale na výdajové straně. Tam se musí sáhnout. Jsme připraveni ušetřit 100 miliard ročně tak, že to lidé nepoznají. Nebude se šetřit na lidech, ale na státu a jeho běžném provozu. A slibujeme, že se to dá zvládnout bez navyšování daní.

  Jak to chcete udělat?

  Už v rozpočtu na letošní rok jsme našli na konkrétních položkách 82 miliard, takže není problém najít miliard sto. To je necelých šest procent výdajů státu, takže se to dokázat dá.

  Ušetřit chceme hlavně na neinvestičních dotacích podnikatelským subjektům, protože ty desítky miliard stejně dostávají velké firmy, které ty peníze ani nepotřebují. Dá se ušetřit na zefektivnění činnosti státní správy, ale i tak, že stát se bude chovat jako normální hospodář. Když si přečtu, že třeba Národní sportovní agentura za přezutí pneumatik u jednoho auta platila čtyřicet tisíc, tak každý, kdo má auto, ví, že takhle se hospodařit nemá. Těmito kroky se peníze dají ušetřit, aniž by to lidé poznali.

  Opravdu si myslíte, že kontrolou institucí najdete 100 miliard?

  Ano. Máme to spočítáno. Tyto úspory jsme dokázali najít i z opozičních lavic, aniž bychom měli k dispozici aparáty ministerstev.

  Mluvíte také o tom, že nebudete zvyšovat daně, ale to v roce 2010 ODS také slibovala a nakonec některé daně zvýšila.

  Nemohu mluvit za minulost. Já jsem lidem slíbil, že zrušíme superhrubou mzdu a snížíme daň z příjmů. A udělali jsme to i z opozice, takže každý ví, že to ODS splnila. V programu máme, že zavedeme nový nástroj, kterému říkáme daňová brzda. To znamená, že když by složená daňová kvóta dosáhla určité výše, tak by žádná vláda nemohla některé daně zvýšit, aniž by některé snížila. To bude velká ochrana lidí a firem, aby si někdo populisticky nevzpomněl, že mu vyhovuje zrovna něco zvýšit.

  Zároveň ale mluvíte o zavedení digitální daně.

  To je jediná daň, o které můžeme debatovat. Ale smysl bude mít, až se o tom začneme bavit na evropské úrovni. Jinak podnikatelské prostředí v tomto odvětví nesrovnáme.

  Máte také nějakou pojistku, aby se daně často neměnily?

  Představujeme si, že pokud se nějaké daně budou upravovat, tak aby se to dělo jen jednou za volební období. Když mluvím s lidmi v ulicích, tak pro většinu podnikatelů je horší než výše daně horší, že se pořád mění. Čím je živnostník menší, tak tím je v tomhle zranitelnější.

  Současná vláda nestihla schválit důchodovou reformu, o které se mluví už několik let. Jak to tohle téma chcete vyřešit?

  Mě hrozně mrzí, že se propáslo sedm let ekonomického růstu, kdy jsme i my vládě podali ruku a spolupracovali s ní na přípravě důchodové reformy. A neudělalo se vůbec nic. Ať bude ve vládě kdokoliv, tak se ta reforma musí udělat, jinak to špatně dopadne. Jsme ale poučeni, kdy předchozí reformu dělala pravicová vláda, aby se našla shoda napříč politickým spektrem. Není možné, abychom to protlačili pár hlasy a za dva roky to další vláda shodila.

  Na čem se tedy chcete shodnout?

  Parametry musí být trvalé. Máme představu takovou, že by měl být minimální důchod, který by měl být napojen na vývoj průměrné mzdy. To by měl být jeden ze základních kamenů. Pak prosazujeme prvky mezigenerační solidarity, aby člověk, který pracuje, mohl jedno procento z důchodového pojištění dávat přímo svým rodičům. Chceme zvýšit důchody hlavně lidem, kteří jsou více jak dvacet let v penzi. Protože jde hlavně o matky, které měly více dětí a teď kvůli tomu mají extrémně nízké důchody.

  Nebojíte se, že případná vláda s vámi a Piráty se Starosty byla křehká a domluva velice složitá?

  Bude to složité. S Piráty a Starosty je to pět stran, ale takhle to v české politice bylo skoro vždycky. Dá se to překonat.

  Sestavili jste koalici ze tří tradičních stran. Necítíte u některých vašich kolegů obavy z vykroužkování?

  To k tomu asi patří. Nějakou větší obavu ale od stranických kolegů neslyším.

  Kolik poslanců jako ODS chcete?

  Chceme jako koalice SPOLU vyhrát volby. To je pro mě podstatná informace. Poslance nepočítáme a mimochodem i proto, že se změnil volební systém, tak k tomu přepočítání nikdo ani nedojde. Byli bychom rádi, kdyby ty volební subjekty, které nabízejí změnu, měly většinu. Pokud vyhraje hnutí ANO a s ním extrémisté jako SPD a KSČM, tak se nemáme o čem bavit. Oni sestaví vládu a je hotovo.

  Co je podle vás hlavním tématem letošních voleb?

  Zabránit další vládě populistů. Máme za sebou osm let populistické vlády. Máme tady rozdělenou společnost, obrovský dluh, o kterém i Nejvyšší kontrolní úřad mluví tak, že není spojen s covidem. Máme nedostavěné silnice a dálnice. Nemáme ani zmodernizované školství, aby odpovídalo 21. století. Prostě se nepohnulo s ničím. A taky je tu střet zájmů, pokřivená politika a takhle to dál nejde. Jsme na křižovatce.

  Ve středu jste byl u prezidenta Zemana. Mluvili jste spolu o tom, jestli by vás pověřil sestavením vlády?

  Pokud jde o volby, tak pan prezident zastává stále své názory a já zase zastávám názor, že sestavením vlády by měl být pověřen ten, kdo sežene většinu ve Sněmovně. Tak to v parlamentní demokracii má být. O tom probíhala normální debata. Co ale vidím jako důležité, je to, že lídr opozice dokáže s prezidentem komunikovat i přesto, že nemáme na všechno stejný názor.

  Takže vám prezident zopakoval, že sestavením vlády pověří pana Babiše? Neztrácíte tedy naději na změnu?

  Nejsem jeho mluvčí, ale řekl jsem vám zhruba obsah toho, o čem jsme se bavili a výroky pana prezidenta nechám na něm. Naději neztrácím a myslím si, že pan prezident sám patří k lidem, kteří říkají, že lidé by své názory měnit měli. Věřím, že ho v případě našeho dobrého výsledku přesvědčíme.

  Máte připravený plán B, pokud byste s druhou koalicí neměli většinu?

  Já mám tak silný plán A, že žádný plán B není potřeba. Ale vážně. Opravdu se teď soustředím na to, abychom ty volby vyhráli.

  Kde se podle vás vzaly spekulace, že někteří členové ODS by rádi vládli s ANO. Vy to stále odmítáte, ale někteří členové to připouští.

  Občas se stane, že někdo z našich členů odpoví po páté na otázku, co by bylo, kdyby třeba ANO nevedl Babiš. A někdo to od nás řekne nešťastným způsobem, že to vyzní tak, že by to s ANO šlo. Ale to je nepředstavitelné. ANO je Babiš. Tyto spekulace proti nám rozehrávají naši soupeři jako třeba ČSSD, což je legrační, když s ním sedí už osmým rokem ve vládě. Jejich cílem je nás rozeštvat, ale nemají šanci.

  Opravdu jde o nešťastná vyjádření? Mám pocit, že někteří se občas vyjadřují celkem jasně.

  Ale tahle otázka není jen o Petru Fialovi nebo vedení strany. Tohle je vůle ODS jako celku. Stačí jít na ulici a bavit se s našimi voliči. Ti do nás vkládají naději, abychom se zbavili vlády Babiše a aby už to skončilo. Oni nemají žádnou touhu vládnout s hnutím ANO. A je to tak, jak to říkám.

  Můžete nějak zaručit, že se vaše koalice pár týdnů po volbách nerozpadne? Máte s ní nějaké plány do budoucna?

  Koalice nevznikla z ničeho nic. Zkusili jsme si spolupráci v různých podobách třeba na úrovni krajů. Máme uzavřenou koaliční smlouvu, že v povolebním vyjednávání budeme jednat společně a to i při sestavování orgánů Sněmovny. Asi největší zárukou je, že lidi vidí, jak nám to funguje. Setkávám se se spoustou reakcí, kdy mi lidé říkají, že nám zpočátku nevěřili, ale že je překvapilo, jak nám ta spolupráce jde. A tohle se podle mě nedá zahrát. V tom vidím tu záruku.

  Přece jenom třeba lidovci už s Andrejem Babišem byli ve vládě. Nebojíte se, že by se mohli nechat zlákat i podruhé?

  Nebojím. Nic tomu nenasvědčuje. Naše spolupráce je pevná a jsme schopni překonat i věci, které nás rozdělují. Každá ze stran máme svoji historii a oceňuji, že jsme se dokázali povznést i nad osobními křivdami.

  Co bylo největší překážkou v ODS, kterou jste dokázali překonat v rámci koalice SPOLU?

  Na přípravě koalice se podílelo dohromady sto lidí a ukázalo se, že vlastně faktické programové rozdíly nemáme tak velké, jak jsme zpočátku mysleli. Máme třeba rozdílný pohled na rychlost evropské integrace, ale to fakt nehraje nějakou podstatnou roli.

  Do povolebního vyjednávání se určitě projeví příprava evropského předsednictví, které nás čeká v druhé půlce příštího roku.

  V roce 2009 padla vláda uprostřed předsednictví a bylo to pro Evropu naprosto nepochopitelné. Já doufám, že v té doby už budeme mít stabilní vládu, a že se předsednictví ujmeme tak, aby sloužilo v zájmu českých občanů.

  Máte konkrétní představy?

  Čeká nás velká debata naplňování tzv. green dealu. Premiér Babiš bohužel nedokázal prosadit naše zájmy při tom původním schvalování a kvůli tomu se jádro nestalo čistým zdrojem energie. Takže na nás teď ta opatření dopadají. Teď například přicházejí i návrhy na zákaz aut se spalovacími motory, což by pro nás byl velký problém. Znamenalo by to, že by se auto stalo nedostupným luxusem. To nelze připustit a musíme se o tom aktivně bavit.

  Budete tedy chtít, aby se přechod na zelenou ekonomiku zpomalil?

  S ekologickými cíly problém nemáme. Ale budeme mít problém rychlostí a ideologickým utahováním šroubů, které pro průmyslovou zemi, jako je ta naše, která nemá dostatečné přírodní kapacity pro obnovitelné zdroje, není možná. My potřebujeme jádro, které v našem energetickém mixu musí být čistý zdroj. V našem zájmu je, aby ten přechod třeba na auta jiného typu byl cenově dostupný.

 • 2.Markéta Pekarová Adamová

  Jak to vidíte, jak tyto volby dopadnou?

  Já myslím, že skvěle, pokud lidé přijdou k volbám. Protože jak to vnímám v reálu, situaci v ulicích, už opravdu několik měsíců ve všech krajích České republiky lidé doslova touží po změně. A říkají mi nejčastěji: zbavte nás už té současné vlády Andreje Babiše. Občas se i ptají na konkrétní plány, ale musím říct, že skutečně hlavním tématem těchto voleb je, jestli bude další vláda v tomto složení. Andrej Babiš třeba udělá vládu s ČSSD a SPD a Tomio Okamura bude ministrem vnitra nebo školství, to je pro ně největší téma voleb. A vzhledem  k tomu, že naše koalice postupně posiluje, krůček po krůčku, týden po týdnu, tak já to vidím na vítězství.

  Jsou nějaká témata, která v kampani zapadají? Anebo naopak je téma, do kterého se vám moc nechce, ale přesto rezonuje natolik, že se k němu musíte postavit? Typicky migrace?

  Dělám hodně proto, aby nezapadla témata, jako je zvyšování cen – zdražuje se úplně rekordním tempem, nebo velmi rychlé zadlužování státu. K tomu řeknu, že mezi lety 1993 a 2017 Česká republika pod vedením mnoha různých vlád, ať už levicových nebo pravicových, celkově zadlužila zemi o 1418 miliard korun. Kdežto za poslední tři roky tady Andrej Babiš udělal dluh v celkové výši 1067 milard. Takže za tři roky jeho vlády je tady skoro totožné zadlužení, jako předtím za několik desítek let. To je tak rychlé tempo, že Andrej Babiš chce, aby to bylo překryto a proto se vytahují různá pseudotémata, která na život našich lidí nebudou mít takový dopad, jako to, že tato země zkrachuje.

  Fakt na to doplatí ti nejslabší, kteří jsou závislí na státu, jako jsou lidé s handicapem, v důchodu… Nebude prostě na to financovat takto kvalitní zdravotnictví, sociální služby, opravy silnic a podobně. A my budeme zaostávat a pocítí to každý. Za mě je jasné, že vláda má za sebou nezvládnutou epidemii, totální chaos, smrt desitisíců lidí, kdy i Roman Prymula, který byl ministrem a poradcem premiéra a prezidenta říká, že polovina z nich zemřela zbytečně. Z toho pohledu je zcela logické, že se to nehodí do krámu Andreji Babišovi, jeho propaganda jede naplno a snaží se tady vytahovat témata, jako bylo lithium před čtyřmi lety.

  Jak hodnotíte aktuální epidemickou situaci? Může být horší, než nám vláda před volbami tvrdí, že je?

  Vláda selhává i v dobách, kdy republika měla možnost se trochu nadechnout po té jarní, masivní a tragické vlně. Místo toho, aby propagovala tu nejúčinnější zbraň proti covidu, tedy očkování u těch nejohroženějších skupin. Protože stále máme 400 tisíc lidí, kteří jsou v rizikové skupině, a kteří nejsou naočkovaní, i když by byli rádi očkovaní. Místo toho, aby jim to vláda zjednodušila, aby vyvinula maximální úsilí, aby třeba ti lidé byli očkování v místě svého bydliště očkovacími týmy… Tohle jsou věci, které pak celkově stěžují vývoj epidemie. A pak jsou tady nápady, že by se měli testovat již očkovaní lidé, kteří jsou bezpříznakoví, to je úplný nesmysl.

  Tento nápad, pokud vím, Babiš zavrhl.

  Ale takové nápady tady jsou a jsou z institucí, které vládě radí. Ale neřeší se tam ten problém, kterým je nenaočkovaná riziková skupina. Další věc je, že my už několik měsíců po vládě chceme, aby se uznávaly protilátky. Aby se lidé mohli otestovat, když prodělali covid třeba i bezpříznakově, jaké mají hodnoty protilátek. Měli bychom mít mnohem větší přehled o tom, jaká je reálná situace v republice, kterou v rámci Unie prošla nejmasivnější vlna covidu, která za sebou zanechala množství škod, dluhů a zkrachovalých podnikatelů a pozůstalých. A místo toho, abychom získali reálný obrázek o situaci, tak se tady jeden ministr a premiér nejsou schopni shodnout na tom, jak by se mohly protilátky uznávat. Koalice SPOLU dala vlastní návrh už před mnoha měsíci, máme odborný Anticovid tým, navrhli jsme řešení, byli jsme konstruktivní, ač je nám často vmetáváno do obličeje, že nejsme konstruktivní. Není to pravda, vláda nás ignoruje.

  A jaký je tedy váš recept na vyšší proočkovannost? Mluvíte o tom, že očkovací týmy by měly jezdit za rizikovými pacienty, ale není problém i v tom, že vůči očkování stále panuje nedůvěra? I mezi mladými.

  Já mluvím o rizikové skupině, to jsou staří lidé. Ti opravdu nemají jednoduchou situaci, zvlášť, když jsou hůře pohybliví. Takže je třeba motivovat praktické lékaře k tomu, aby své pacienty očkovali prioritně, aby odstranili bariéry k očkovaní.

  A ty mladší skupiny?

  Samozřejmě je třeba motivovat i mladší generaci. Máme tady údajně kampaň, která stála desítky milionů, a kterou nikdo neviděl. Když dělá premiér kampaň před volbami, to evidentně umí, ale jak jde o zdraví lidí, tak jakoby neexistoval. Tohle určitě je věc, která se dá řešit mnohem lépe. A další, co jsme po vládě chtěli už dlouho, je řešení, respektive nepodcenění různých dezinformací, které nejen ohledně očkování panují. K tomu mělo dojít už dávno, pokud k tomu nedošlo, tak trochu pozdě bycha honit, ale pořád se s tím dá pracovat. Vláda pro to ale nehne prstem.

  Co by pro vás byl úspěch ve volbách?

  Jednoznačně výhra, to je pro nás hlavní cíl a motiv. Já myslím, že žádný sportovec nejde do závodu s tím, že mu stačí, když bude druhý nebo třetí. Každý chce vyhrát a já jsem sportovního ducha. Cílem je jednoznačně vítězství, protože pak budeme mít možnost sestavit vládu a zamezit tomu, aby tady dál pokračovala pustošící politika, která bude mít dál negativní dopady na životy nás všech. Je jasné, že i z těch současných čísel někdy vychází, že koalici bychom byli schopni dát dohromady, někdy to vychází velmi těsně, patově, takže bude hrát roli každý hlas a já bych velmi chtěla voliče vyzvat, aby si tyto volby nenechali ujít, protože jde skutečně o všechno.

  Je PirStan přirozený partner pro Spolu?

  Ano, je to nejpřirozenější partner. Už jsme spolupracovali v minulosti, známe se, máme velmi podobné názory na celou řadu věcí. Co se týče Pirátů, tam se sice trochu více lišíme, s těmi kompromisy to tam bude malinko složitější, ale nepůjde tady sestavit jinou koalici, pokud opravdu máme provést v této zemi důraznou změnu.

  Dlouhodobě říkáte, že s ANO do koalice nepůjdete. To si ani nevyslechnete jejich případnou nabídku?

  Já jsem přesvědčená, že pokud bude Andrej Babiš mít po volbách tzv. stojedničku, tedy většinu s SPD a nějakou menší stranou, která se tam dostane – nevím, jestli to bude Přísaha, nebo jestli to bude komunistická strana – tak je vymalováno. O tohle se opravdu hraje. My jsme na billboardech jednoznačně pojmenovali hrozbu a pro nás prostě je hrozbou, že SPD bude chtít ve vládě ministra vnitra, nebo školství, jak už se ukazuje.

  Pan předseda Vondráček říká, že to je pro ně přirozený partner, že jsou to slušní lidé, a podobně. Takže tady to přibližování ANO a SPD je patrné, není to žádná vybájená hrozba. A myslím, že jsme dali voličům dostatečně najevo, s kým jednat nechceme, aby se podle toho sami rozhodli a volili. Pokud by došlo na tuto variantu – byť si ji příliš nepřipouštím, protože opravdu cítím ve vzduchu vůli po změně – tak zkrátka tady taková vláda bude.

  A máte jistotu, že váš koaliční partner ODS nepojede po volbách na vlastní pěst?

  My máme v naší koaliční smlouvě dáno, že jdeme spolu do voleb, budeme jednat po volbách a jsme spolu i po celé další volební období. Je tedy opravdu vyloučené, abychom šli do koalice s ANO. Říkáme to všichni předsedové v každém rozhovoru.

  Jaký je váš plán na prezidenta, který už před časem deklaroval, že nikoho z koalice sestavováním vlády nepověří?

  Na to máme jednoznačný recept. Miloš Zeman a Andrej Babiš jsou lidé, kteří rozumí jedině síle. Pokud bude jasná silná většina dvou koalic, které jediné budou moci ustanovit vládu, tak my z této pozice budeme i vůči nim přistupovat. Máme určité možnosti a páky dané ústavou…

  Ústavní žaloba například?

  Ano, například ústavní žaloba. A já jsem přesvědčena, že bychom s nimi pak neměli otálet. Jeden důvod je ten, že nás čeká opravdu nesnadné období. Jsme zadlužení až po uši, ceny rostou obrovským tempem, je třeba řešit celou řadu problémů této země. A také nás čeká předsednictví Evropské unie a myslím si, že nikdo si nepřejeme ostudu číslo 2, kterou bychom měli, kdybychom do toho šli bez stabilní vlády, s vládou bez důvěry. Takže z možností, které nám ústava dává, toto jsou věci řešitelné. Ale víte, do velké míry předjímáme coby kdyby. Já si myslím, že Miloš Zeman, který si Andreje Babiše ochočil, to udělal jenom proto, aby před volbami Babišovi pomohl a znejistil celou řadu lidí. Voliče naší koalice, aby vůbec nešli k volbám. Chci je ujistit, že jsme na tuto variantu připraveni a rozhodně se tím rozviklat nenecháme.

  Kdy jste naposled byla na audienci u prezidenta?

  Já nechodím k panu prezidentovi.

  Pan Fiala se tam občas ukáže, pan Bartoš také. Tak si říkám, zda je pragmatické ignorovat prezidenta.

  Já se k nikomu na jednání nevnucuji, ale považuji za mnohem klíčovější, že máme jako koalice jasný plán. Naším kandidátem na premiéra je Petr Fiala, ten s panem prezidentem jedná. Já se s prezidentem republiky neshodnu téměř v ničem, to je o mě známo. Na druhou stranu musím respektovat, že byl zvolen prezidentem, byť ten mandát vykonává dosti podivným způsobem. Ale neberu to nijak osobně. Samozřejmě bych si představovala lepší výkon prezidentského mandátu, samotného prezidenta, nikoliv jeho okolí, které už nyní evidentně vládne za něj. Podvody v lesní správě v Lánech, lidé vyšetřovaní policií a souzení, to je blízké okolí Miloše Zemana, které se snaží vytřískat prospěch pro sebe co to dá.

  Takže pan Fiala premiérem, vy zřejmě byste šla na ministerstvo práce. Jak dál máte vládní posty rozdělené?

  My se soustředíme na kampaň, abychom byli co nejvíce mezi lidmi, abychom jim naslouchali a věděli co věcem, které je trápí, takže pro mě teď rozdělovat si posty ve vládě…

  Ale vláda je váš cíl.

  Cíl je vláda, ale rozdělovat si teď posty je opravdu předčasné. Máme celou řadu zkušených a kompetentních lidí, kteří jsou připraveni zasednout ve vládě. Já se dlouhodobě věnuji problematice sociálních věcí a myslím, že jsme v tomto směru ukázáli velkou kompetenci našeho programu. Nabízíme řadu řešení pro rodiny s dětmi, je třeba udělat reformu penzí, toto jsou klíčové věci, u kterých bych ráda byla.

  Řekněte aspoň, koho byste vyslali na resort zahraničí, aby držel prozápadní směřování země a také na finance, aby řešil současnou sekyru?

  Jména ze mě opravdu nevytáhnete. My na každou z těch pozic máme hned několik kandidátů, velmi kvalitních lidí, kteří by se nemuseli dlouho rozkoukávat a začali by hned pracovat pro tuto zemi. Samozřejmě toto budou klíčové resorty, ale to je také resort školství - vzhledem k tomu, jaké jsou následky na našich žácích a studentech, kdy je dlouhé uzavření škol poznamenalo, tak potřebujeme jednoznačně řešit modernizaci českého školství. Proto bych nevypichovala jeden resort, celá vláda bude mít před sebou celou řadu klíčových věcí.

  V kampani mluvíte o nutnosti zajistit dostupné bydlení. Jak?

  Ceny raketově rostou a to je jeden z důvodů, proč zdražuje všechno. Máme na to hned několik konkrétních receptů, které jsou dány jak dostupností hypoték – chceme lidem pomoci s ručením za tu částku, kterou musí mít našetřenou. To by mohl stát garantovat a tím pádem by více lidí dosáhlo na hypotéku. Zároveň chceme dávat bonus za každé narozené dítě, to je podpora rodin s dětmi. Pak také chceme celkově zlevnit bydlení snížením DPH, snížením sazby z 15 na 10 procent, a to i na rekonstrukce.

  Pomůžeme obcím s výstavbou, chceme zastavovat brownfieldy, tedy nezastavěná místa uvnitř měst. Důležité je ale změnit stavební zákon. Ten prošel proměnou, bohužel bez našeho pozměňovacího návrhu, který byl opravdu kompromisní v rámci pěti opozičních stran. Pokud budeme mít příležitost a budeme ve vládě, můžeme ho velice rychle oprášit a předložit. Cílem není mít superúřad, který každého občana bude stát 2,5 tisíce korun, cílem je zdigitalizovat stavební řízení natolik, že si budete moci zkontrolovat na internetu, v jaké fázi se zrovna nachází. Budete mít garanci, že díky aplikaci této naší změny bude stavební řízení rychlejší, takže by nemělo zabrat víc než 4 měsíce.

  A čím chcete zkrotit drahotu, inflaci?

  Na inflaci se podílí řada faktorů a jedním z nich je i to, jak se stát pustil do zadlužování. Že se tisknou peníze hlava nehlava a na příští rok je rozpočet plánovaný s dluhem větším, než v krizovém roce 2019. Tohle chceme krotit, chceme krotit výdaje státu a nezvyšovat daně. Rozhodně nebudeme lidi zatěžovat vyššími daněmi, ti teď mají svých starostí dost. Je to jedna z příčin, která hraje roli, určitě neovlivníme úplně všechny, ale to, jak vláda hospodaří, a jak zaškrtila ekonomiku v době covidu, to se samozřejmě na růstu cen podepsalo. Bude nám chvíli trvat, než se nám to podaří zkrotit. Musím férově říct, že to není otázka jednoho, dvou měsíců.

  Snižování výdajů státu chcete dosáhnout propouštěním úředníků. Zaznemenal jsem číslo 13 procent, tolik jich má skončit. Je to tak?

  Přesně tak.

  To nebude moc populární…

  Je to jednoznačně potřebná věc. Tenhle stát bobtná, zaměstnanců států je už skoro půl milionu. Ono toho nejde dosáhnout samozřejmě šmahem, je potřebné nejdříve digitalizovat jednotlivé úkony a agendy, a také některé agendy zrušit. Když mluvím s podnikateli a živnostníky, nebo také s lidmi ze sociálních služeb či s řediteli škol, od všech slyším jedno a totéž: vláda chce od nás čím dál víc papírů a povinností. Nemůžeme dělat tu naši činnost, protože pořád musíme úředničit. Tuhle právní džungli bude třeba prosekat.

  S tím se pojí i to, že nebude zapotřebí tolik úředníků na ministerstvech, na Celní správě, na Finanční správě, která stále zaměstnává stovky úředníků na EET, které ale je pozastavené na několik let. EET my rozhodně obnovovat nebudeme, to naopak zrušíme úplně. Ale úředníci, kteří mají tuto agentu na starosti, tam dávno nemají být. Třeba za ně už teď platíme zbytečně miliony ročně. A takových úřednických míst se najde celá řada. Ti lidé se nemusí obávat, že se pro ně nenajde práce v soukromém sektoru, vždyť v soukromém sektoru chybí 350 tisíc zaměstnanců.

  Třeba se upíchnou v Amazonu, uvidíme.

  To nejsou jen nekvalifikované práce. Podívejte se, všechny firmy říkají, že mají problém najít jak kvalifikované, tak nekvalifikované zaměstnance. A mimochodem to, jakým způsobem se právě teď promítá krize ve stavebnictví do cen bytů, tak je dáno i tím, že v tomto sektoru chybí i zahraniční pracovníci. Z Ukrajiny a jiných zemí. To jsou lidé, kterých tu běžně pracovalo mnohem víc. To je několik desítek miliard v rozpočtu státu, které nám chybí, protože tito lidé tu nejsou zaměstnáni. Neberou místa Čechům, protože Češi ji v takové míře dělat nechtějí. Proto je zbytečně o 70 miliard výběr státu na daních menší, protože ekonomiku nemáme tímto způsobem podpořenou. A myslím si, že nikdo ve státní správě se nemusí bát, že zrovna on by si práci nenašel.

  Pan Kalousek před časem odešel z politiky, ale evidentně ne zcela. Vypomáhá vám teď v kampani?

  Nezapojuje se do kampaně. Jsme v kontaktu, a pokud je z naší strany zájem něco konzultovat, z jeho strany je vůle nám pomoci.

  A Dominik Feri nějak straně vypomáhá s kampaní? 

  Ne, v tomto směru absolutně ne. Máme spolu velmi sporadický kontakt, spíš si jen napíšeme, jak se máme.

  Proč by měli lidé volit číslo 13?

  Koalice Spolu nabízí zkušenost, kandidáty, kteří prokázali své schopnosti, ať už třeba ve funkcích v politice, nebo v podnikání, v akademické sféře. Nebudeme se muset dlouze na ministerstvech rozkoukávat. My začneme pracovat pro lidi. Naším plánem je zastavit enormní zadlužování, protože současná vláda jde po řecké cestě, může nás přivést ke krachu. Chceme tuto cestu opustit a vrátit se k odpovědnému hospodaření.

  Stejně tak je pro nás důležitý rozvoj země, ať už je to stavba dálnic, která za této vlády vázla a oproti slibům zůstala někde u čtvrtiny splněných kilometrů. Ať už je to prorůstání Andreje Babiše do různých úrovní států -  vidíme to  nejen na Bečvě a vyšetřování této katastrofy, ale vidíme to i na tom, jak brání stát před Evropskou komisí kvůli dotacím pro jeho Agrofert. Máme šanci získat z Evropské unie stovky miliard korun, když odstraníme střet zájmů Andreje |Babiše, a ten nejlépe odstraníme ve volbách. Pokud ho neodstraníme, budeme zaostávat, nebude ani na důchody, ani na zdravotnictví, a bude se tady čím dál hůř žít. Myslím, že jsme naděje na lepší život.

 • 3.Marian Jurečka

  Jak moc jste myslel vážně svůj výrok pro Deník N o tom, že lidovci budou chtít pojistku, že potenciální vláda nebude prosazovat manželství pro všechny a že by ta koalice tím pádem měla být bez vás?

  Já jsem následně doupřesnil své vyjádření, že ctím základní pravidlo, kterým se má řídit každý poslanec. A to že má každý jedinec hlasovat podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Přiznávám se ale, že v tomto mé vyjádření pro Deník N nebylo ideální. Já jsem ale přesvědčen, že ty problémy, které dneska má Česko, jsou daleko důležitější. A já jenom kvituju, že se na jejich řešení dokážeme shodnout a doufám, že na ní budeme moci postavit případnou koaliční vládu koalice Spolu a PirStan.

  Neměli byste toto téma už nějak mít v rámci koalice prodiskutováno? Čekal bych totiž, že na to budete mít stejnou reakci, což Petr Fiala ani šéfka TOP 09 neměli…

  My to v koalici máme vydiskutované a ten názor je takový, že každý bude hlasovat podle sebe.

  A teoreticky, když těch pět uskupení se dá dohromady a budou to ostatní prosazovat, tak vy pro to ruku nezvednete?

  Věřím, že my najdeme dohodu a bude to mimo programové prohlášení vlády. Jsem si vědom, že je to důležité pro koalici PirStan, ale jsou tady důležitější body, které vláda bude podle mého řešit a prosazovat. Pokud na nenalezneme, tak to prostě řešit nebudeme.

  Pokud to dáte dohromady a vznikne vláda pěti stran, nebude to vládnutí těžké? Jenom přece jsou mezi vámi názorové proudy zprava doleva.

  Jsem přesvědčen, že ne. My se dokážeme shodnout na základních problémech, který tento stát trápí. A to je extrémně rychlé tempo zadlužování, neřešené palčivé problémy jako je školství, narůstající inflace, zdražování energií, řešení klimatické změny. Máme jasno, že patříme do EU a do NATO a že chceme být aktivními hráči v těchto organizacích. A máme také jasně vymezeno, kam nepatříme, tedy do sfér vlivu Ruska a Číny. Ještě dodám, že naši velkou výhodou je, že si všichni předsedové rozumí po té lidské stránce.

  Bavíte se už o té vládní koalici před volbami nebo necháváte až na neděli 10. října?

  O některých věcech se samozřejmě bavíme už teď.

  Jedna věc je program, na kterém se shodujete, ale na čem to třeba může ztroskotat, tak jsou personálie. Tedy, kdo půjde do vlády. Toho se nebojíte?

  Pochybuji, že náš projekt koaliční vlády ztroskotá na personáliích. Podívejme se na uspořádání v Senátu, kde jsme byli velmi rychle schopni se domluvit a říci si, kdo jaké funkce ve vedení bude mít včetně obsazení výborů. Tam už jsme si také potvrdili, že na čem se dohodneme, to platí. A stejné je to také v krajském uspořádání, kde nejenom naše trojkoalice, ale i koalice Pirátů a Starostů dokázala najít shodu.

  A co chcete pro KDU-ČSL vlastně urvat?

  My chceme hlavně řešit věci, jako je problematika školství, rodičovství a sociální politiky. Pak je to oblast životního prostředí a ochrany klimatu včetně rostoucích cen energií.

  To co říkáte, tak chce prosazovat z role ministerské nebo jenom na to vládě dodat hlasy?

  Co tady zmiňuji, tak chceme jako lidovci prosazovat z úrovně rezortní. Pokud to vezmu z oblasti výchovy, rodiny a sociální, tak máme zájem o rezorty školství a práce. A pak je tu ta ekologická část, tak tam je na vývěr ze tři ministerstev, tedy zemědělství, životní prostředí až po průmysl a obchod.

  Takže máte tyto rezorty předjednané?

  My jsme opravdu v rámci koalice tuto debatu neotvírali. Nyní se všichni soustředíme na co nejlépe odvedeno volební kampaň a abychom měli dobrý výsledek.

  Co je pro vás ten nejlepší volební výsledek?

  Pro mě je to volby vyhrát a mít jako koalice Spolu za premiéra Petra Fialu a mít většinu ve vládě.

  A co vám říkají vaše stranické propočty, kolik se vám podaří získat v rámci koalice poslanců? Nyní máte deset, bude to více?

  Bude to více, když jich bude mezi 13 a 15 poslanci, tak to pro mě bude dobrý výsledek, ale není důležité, kolik jich bude mít jenom KDU-ČSL, ale kolik jich bude mít naše koalice a kolik ta druhá. My chceme sestovat vládu a pro to musíme mít většinu ve Sněmovně, což je více než 101 poslanců.

  Šéf STAN Vít Rakušan Blesku prozradil, že když oni sečtou obě koalice a přepočtou průzkumy z posledních týdnů na mandáty, tak se to pohybuje mezi 88 až 105 mandáty. Jaké počty to ukazuje vám?

  My to máme spočítání, že Spolu a PirStan budou mít nějakých 106 až 108 poslanců. Je to ale věštění z křišťálové koule, protože tyhle volby bude rozhodovat velmi malé množství hlasů. Mohou to být jednotky tisíců hlasů, které rozhodnou kolik těch stran se do Sněmovny dostane. Na hraně pro vstup se totiž pohybují tři partaje a to bude mít samozřejmě vliv na přepočet mandátů.

  Nebojíte se jako KDU-ČSL kroužkování? Někdo totiž říká, že chce volit ODS, ale nechce volit vás, tak bude radši kroužkovat jenom jejich kandidáty.

  Snažili jsme při sestavování kandidátek klást velký důraz na to, aby ty silní kandidáti, kteří mají ten potenciál k tomu kroužkování, tak jsme je dali na přední místa. Samozřejmě, pokud někdo chce kroužkovat, je to jeho právo, ale naše kandidátka s ODS a TOP 09 je sestaveno velmi kvalitně.

  Spolu i PirStan prohlašují, že jsou, připevni společně vládnout. Jste ale také připraveni, případně přijmout někoho dalšího, třeba šestou stranu?

  To je hodně hypotetická otázka a já v tento okamžik nechci zbytečně spekulovat. Z SPD a KSČM vylučuje spolupráci. A pokud se dostanou sociální demokraté, tak se uvidí, tam ale už tři nebo čtyři měsíce tomu neodpovídají jejich volební preference podle průzkumů.

  PirStan tvrdí, že do vlády půjdou obě dvě strany. To samé se týká i opoziční role. Vy to máte jak u Spolu? A jak vlastně garantujete voliči, že se vaše koalice po volbách nerozpadne?

  Tak my to máme v koaliční smlouvě a stále všichni tři opakujeme to stejné. Jak já, tak Petr Fiala, ale i Markéta Pekarová Adamová. Žijeme v době, kdy naše slova platí, zvláště když jsme si na to podali ruku. Takže opakuji, nehrozí, že by se nějaká strana odtrhla a šla do vlády bez těch dvou dalších. To, že ve Sněmovně budeme mít vlastní poslanecký klub je logické, je to z důvodu jednacího řadu.

  Co byste chtěli za posty ve Sněmovně a s tím souvisí, kdo má být šéfem komory? Protože ta navrhuje na třetí pokus premiéra, když to prezidentovi dvakrát nevyjde.

  To jsou podle mého technikálie, která lidi tak zase moc nezajímají. My se určitě v krátkém čase dokážeme domluvit na obsazení orgánů Sněmovny, ale bez volebních výsledků se nemá o tom cenu bavit.

  Pan prezident už naznačil, že první pokus dá vítězi voleb, tedy straně, která bude první. Což bude asi Andrej Babiš. Máte na něho nějakou taktiku, abyste ten druhý pokus dostali případně vy?

  Přesto všechno, co dneska pan prezident proklamuje a říká, tak si myslím, že je pragmatik. A že když za ním přijdeme s většinou ve Sněmovně, tedy 101 a více hlasy, tak nás nevyhodí. Já si nedokžu představit, že by pan prezident chtěl rozehrávat nějakou hru dlouhodobou hru o tom, kdo bude vládnout. A pokud by to tak bylo, tak jsme připraveni se obrátit na Ústavní soud.

  Kromě sestavení vlády bude důležité také schválení státního rozpočtu. Vy jste připraveni podpořit ten návrh, jak jo nyní navrhuje Alena Schillerová?

  My určitě nejsme ochotni schválit deficit státního rozpočtu ve výši bezmála 380 miliard korun, protože to co tady je navrhováno, je katastrofa. Pokud se ale bude rýsovat nějaká vláda s naší prodemokratickou většinou, tak jsme připraveni s našimi pozměňovacími návrhy rozpočet schválit.

  Mátě už nějaké konkrétní připravené?

  Chceme, aby jednotlivé rezortní kapitoly zastavily nárůsty svých výdajů, aby se snížil počet státních zaměstnanců a tím se zvýšila efektivita výkonu státní správy, zavedla se digitalizaci. Podle mého je reálné výdaje státu srazit až o 80 miliard korun. Pak tu máme evropské peníze, které potřebují smysluplné investování, a tím také můžeme ušetřit, protože to nebude sto procenty financováno z našeho rozpočtu.

  A jste vlastně připraveni nějakým způsobem jednat s Andrejem Babišem, když bude v opozici? Vy totiž máte tu vládní zkušenost s ním, z doby Sobotkovy vlády.

  Já, co bych chtěl a co si odnáším jako zkušenost z práce role ministra, tak je poučení. Já bych chtěl, aby klíčové strategické rozhodnutí vlády bylo děláno po konzultaci s opozičními partnery, tedy že je přizveme k tomu jednání. Andrej Babiš toto nedělal, ale já chci, aby se to změnilo.

  Všichni odmítáte vládnout s Andrejem Babišem. Kdyby vám ale hnutí nabídlo lukrativní posty, že vláda bude bez Babiše, Schillerové, Havlíčka, atd., šli byste do toho? Nebo že můžete mít i premiéra?

  Tady mám úplně jasno. Pro nás, to co tady vidíme poslední čtyři roky a říkají mi to lidé i na ulici, tak je vláda chaosu, která neřeší problémy. To že na covid umřelo přes 30 000 lidí a jsme v tomto bohužel jedni z nejhorších na světě, tak není jenom o Andreji Babišovi, ale o celém hnutí ANO a jeho lidech. A my se s těmito lidmi nechceme a nemáme proč bavit o budoucnosti, protože mi ji vidíme prostě jinde.

  Horkým „bramborem“ určitě bude ministerstvo zdravotnictví, které řeší covid. Je případně vaše koalice připravena říci, když bude mít tu vládní odpovědnost, pandemie skončila. Musíme s ní žít?

  My k tomu máme vlastní covidový tým, kde se veškerá opatření a čísla diskutují a navrhují i jak by se mělo postupovat. Covid ze společnosti nezmizí, my se s ním musíme naučit prostě žít. A to jsme připraveni učinit a postupovat v tomto duchu. Je tu samozřejmě očkování lidí, určitě procento také covid prodělalo a co budeme chtít prosadit, tak je uznání protilátek, protože i to pomůže v kolektivní imunitě Česka. Zásadní pro nás je, ale jednotné rozhodování. Mám informace, že třeba není jasné, jak to nyní s posíláním do karantény či izolace, jestli třeba ve škole jde jenom někdo, či celá třída. A to my jsme připraveni jasně a srozumitelně stanovit.

luder ( 28. září 2021 19:24 )

K těm Pirátům, RedStone,
jen malá poznámka. Z důvěryhodného zdroje se ke mně dostala informace, že vrchní Pirát Ivan Bartoš se těch dvou posledních předvolebních televizních debat nezúčastnil proto, že dlel v Bruselu, kde lobboval (česky žebral) u Evropské komise, aby se zaměřila jen na Andreje Babiše a ostatní příjemce dotací z toho vynechala. Ivan Bartoš má ale smůlu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová už do té Brusle poslala seznam všech příjemců dotací, samozřejmě se všemi náležitostmi. Že v tom seznamu figuruje také největší kritik Andreje Babiše, velkostatkář Marián Jurečka, tak to snad nemusím zvlášť zdůrazňovat. Bude se tak opakovat to, co jsme už jednou zažili. Tentokrát to už nebudou korunové dluhopisy. Tam to spravil doplatek daně. Tady už půjde o vracení dotací v řádech milionů. Piráti tak tím bonzováním do Bruselu nenadělali problémy jen Babišovi. Poslední zoufalá snaha Pirátů přijmout zákon, podle kterého by byly všechny pravomoci předány do Bruselu, vyšla také naprázdno. To žvanění Bartošových oveček tu zoufalost Pirátů už jen dokresluje.

kuromrd ( 28. září 2021 05:39 )

Obě koalice už vládly (mimo pirátského póvlu) a dopadlo to katastrofálně. Teď by to dopadlo ještě hůř, protože třeba Pekarová měla jako tahák pro mladé lidi opíchávače mladých holek, který raděj prchl ze sněmovny, byl černý a měl velké háro.

kradudoroztrhanitela ( 27. září 2021 23:55 )

A kde je 75 000 000 000 Kč soudruha premiéra Babiše?

luder ( 27. září 2021 23:49 )

Především pro ty antibabišovce co se tak rádi stylizují do role VIP!
Kde byli herci a hudebníci,
když Stanislav Gross vydělal jednou účetní operací 100 milionů? Kde byli herci a hudeb. když starosta Chomutova a senátor ODS přijal úplatek 40 milionů? Kde byli herci a hudeb. když se za krajských ústeckých "vlád" ODS a ČSSD vykrádal ROP Severozápad? Kde byli herci a hudeb. když stát prodělal 2 miliardy na libereckém MS v lyžování? Kde byli herci a hudeb. když byla odsouzena pravá ruka premiéra Topolánka Dalík za žádost o úplatek? Kde byli herci a hudeb. když ČR de facto vládla milenka premiéra Nečase, bývalá prodavačka v Lidlu? Kde byli herci a hudeb. v době, kdy pan Bakala připravil nájemníky o byty OKD? A kde, když z OKD vytáhl 100 miliard a pak je ponechal svému osudu, i když měl podle horního zákona ponechat peníze na rekultivace? Byl by to hodně dlouhý seznam!

luder ( 27. září 2021 23:48 )

Sečteno: Škody za 22 let vlády zločinců dosahují cca 5,5 bilionů kč!

A to je jenom zlomek, malá část; k tomu ještě přičíst rozprodané-rozkulačené
prosperující fabriky, pozemky a jeden z největších podvodů v naši zemi
církevní restitucí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa