Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Kauza Čapí hnízdo graduje: Policie navrhla obžalovat Babiše, ten věří ve spravedlnost

Aktualizováno -
31. května 2021
14:40
Autor: ČTK, vei - 
31. května 2021
13:10

Policie v pondělí navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a někdejší místopředsedkyni firmy Čapí hnízdo Janu Mayerovou v kauze 50milionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, může podat obžalobu, ale i zastavit trestní stíhání nebo věc vyřídit jinak.

Premiér Babiš odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného. Mayerová, která nyní používá své dívčí příjmení Nagyová, ČTK řekla, že se k věci nebude vyjadřovat. „Já to ponechám už bez komentáře, k tomu není co říct,“ řekla. V minulosti  Mayerová uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

Babiš není překvapený

Premiér Andrej Babiš pro Blesk Zprávy reagoval slovy, že už ho aktuální vývoj ani nepřekvapuje. Mluví opět o účelové kauze, která se objeví vždy před volbami. 

„Mě už to ani nepřekvapuje, ani to, že se tato věc objeví vždy před volbami. Jde o zcela účelovou a uměle vytvořenou pseudokauzu, která je stará 14 let, a vyšetřování se táhne pět let. A už jednou byla státním zástupcem zastavena. Můj postoj k ní je nadále stále stejný. Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám. Zároveň stále věřím, že náš justiční systém je spravedlivý a v této věci se to doufám ukáže,“ napsal v SMS zprávě. 

„Dnešního dne byl ve věci mediálně označované jako kauza Čapí hnízdo předložen spisový materiál společně s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby dozorovému státnímu zástupci. Předložený spisový materiál má rozsah čítající přes 34 000 listů a státní zástupce se jím bude nyní zabývat, aby mohl rozhodnout, zda ve věci podá obžalobu, zastaví trestní stíhání či vyřídí věc jinak,“ uvedl Cimbala.

„Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pražské policie ukončili vyšetřování případu Čapí hnízdo. V této souvislosti dnes podali na Městské státní zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby dvou lidí pro trestné činy poškození finančních zájmů EU a dotační podvod,“ uvedla Policie ČR na twitteru.

Video  Babiš o Čapím hnízdě: Z útoků na mé děti je mi na zvracení  - Lukáš Červený, Jaroslav Šimáček / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Hamáček chce počkat na další vývoj

Vicepremiér a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček chce počkat, až jak rozhodne dozorový státní zástupce. Až pak se chce vyjádřit k dalšímu postupu v rámci koalice. Menšinovou vládu tvoří právě Babišovo hnutí ANO a ČSSD.

„Pánem rozhodnutí je státní zástupce. Teď tedy bude na rozhodnutí dozorového státního zástupce, jak s tím návrhem policie naloží. To znamená, že do té doby, než padne rozhodnutí státního zástupce, nevidím důvod o čemkoliv spekulovat,“ reagoval vicepremiér na tiskové konferenci strany před pondělním jednáním vlády. 

Fiala: Na podzim se této vlády zbavíme

Předseda ODS a lídr volební koalice SPOLU Petr Fiala připomněl, že kvůli problémům premiéra Babiše nemá a neměla vláda důvěru strany. 

„Vážné podezření, že se premiér dopustil dotačního podvodu, je jeden z mnoha důvodů, proč současná vláda neměla a nemá naši důvěru. Věřím, že na podzim vezmou voliči v úvahu celé tragické vládnutí posledních 4 let a konečně se této vlády zbavíme,“ napsal na twitteru. 

Tento týden ve čtvrtek bude přitom vláda čelit ve Sněmovně hlasování o nedůvěře. Záležet bude na postoji KSČM. Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že pokud vláda hlasování neustojí, nechá ji stejně dovládnout v demisi až do voleb. 

Premiér se dnes večer potká s Milošem Zemanem v Lánech. Zítra prezident přijme vicepremiéra Jana Hamáčka. 

Především podle opoziční TOP 09 musí Andrej Babiš „jako premiér skončit.“ 

„Nečekám, že okamžitě rezignuje, protože všichni známe to jeho ,nikdy, nikdy neodstoupím', přesto by zhasnout a odejít měl,“ reagoval pak za TOP 09 na twitteru například bývalý místopředseda strany Marek Ženíšek

„To, o čem si klapají čápi na střeše, se konečně zase o kousek pohnulo. Čapí hnízdo je prostě levárna,“ doplnil pak místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin

Rozvolnění i na Čapím hnízdě

Policejní posun v kauzy přišel zrovna v den, kdy se Resort Čapí hnízdo těšil společně se zbytkem republiky z dalšího rozvolnění. Od pondělí tu kromě ubytování tak začal nabíze například vnitřní i vnější prostory Restaurace Lihovar, vnitřní i venkovní bazény a spa & wellness.

Video  Andrej Babiš v Epicentru speciál: Neodstoupí kvůli auditu ani Čapímu hnízdu. Syna viděl loni, homeopatika na křivdu nebere  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Podle KDU-ČSL už měla přijít obžaloba premiéra dávno. „Uzná, že nemůže být pánem všeho?“ reagovali lidovci na svém twitteru. 

„V jiné zemi by taková zpráva o premiérovi šokovala a ten by s ostudou odstoupil. Bojím se, že u nás si spousta lidí znuděně přepne na další článek,“ dodal na síti poslanec Jan Čižinský

„Očekávám do hodiny: kampaň, účelovka, lži, opozice, Kalousek, mají jen program Antibabiš, já som s Orbánom zrušil kvóty ve 4 ráno...,“ přípojil pak reakci Jan Skopeček z ODS. 

Mluvčí Cimbala doplnil, že o způsobu vyřízení věci bude veřejnost informována prostřednictvím sdělovacích prostředků. „V průběhu studování spisového materiálu a zpracovávání věci státním zástupcem nebudeme poskytovat další a bližší informace,“ dodal Cimbala.

O co v kauze jde? 

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie stejně jako nyní navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

Ekonomický deník v polovině května s odkazem na nejmenované zdroje informoval, že vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil k dnešnímu dni končí u policie, odchází do civilu. Mluvčí pražských policistů tuto informaci nepotvrdil.

luder ( 3. června 2021 07:44 )

Jestli by měl být někdo potrestán tak to ten, kdo Babišovi ty dotace zařídil a Babiš už mnohokrát doložil, že se řídil podle tehdejších nařízení-zákonů a ty dotace mu byly umožněny! On sám by si je těžko bez povolení čerpal! Jinak StB zanikla v roce 1990, před 31 lety a ve svazcích StB které pak byly skartovány byli jako agenti vedeni desetitisíce Čechů včetně Václava Havla; jen tak na okraj!

Sven ( 1. června 2021 10:36 )

sarina: Špindíro, debatéři si potřebovali "ulevit" a tak vykakali tebe.

Sven ( 1. června 2021 10:34 )

user: Krip-líku nad hrobem, tvoje podělané jméno ti sedí, ale mimo jsi ty, takže si utři frňák a vyliž Ovarovi hemoroidy.

sarina ( 1. června 2021 10:20 )

stemik, protože TOPka s trojkoalicí si to UMÍ ZAŘÍDIT a premiér s prezidentem to pomlouvání NEZAJÍMÁ, kdyby ano zakázali by to též, ale šéf Blesku by to neakceptoval, tak se ani nesnaží. Že vytáhli opět Čapák před volbami je staré a hloupé, nějaký Čapák NEZAJÍMÁ, snad jen těch pár diskutujících, kteří si potřebují ULEVIT.

user ( 1. června 2021 09:54 )

Tohle jsi vykopirovat u Chvilkaru, nebo u Pirátů?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa