Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Spis kauzy Čapí hnízdo si prostudoval Babišův právník. Policie doplnila další důkazy

Autor: ČTK - 
24. května 2021
14:40

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové Josef a Michael Bartončíkovi se seznámili s policejním spisem v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu stejnojmenné farmy. Právníci to řekli České televizi (ČT) a deníku Právo. Na doplňující dotazy ČTK dosud ani jeden z obhájců nereagoval. Babiš se podle dřívějších informací ČT se spisem seznámit neplánuje.

Obhájce Mayerové Josef Bartončík Právu řekl, že on a jeho klientka na policii obdrželi kopie důkazů, které policie doplnila na základě pokynu Nejvyššího státního zastupitelství. Dodal, že policii navrhne další důkazy, lhůtu má do konce týdne. Michael Bartončík deníku řekl, že z jeho pohledu jsou důkazy doplněné policií spíše podpůrné materiály.

Z trestního řádu vyplývá, že seznámení se spisem obhájcům a obviněným umožní policie ve chvíli, kdy uzná vyšetřování za skončené a jeho výsledky za postačující k podání obžaloby. Pokud policie nebude považovat návrhy obhájců na doplnění vyšetřování za nutné, může je odmítnout.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok.

Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů. Premiér odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

O tom, že si vyšetřovatel kauzy Pavel Nevtípil z pražské policie pozval Babiše i Mayerovou, aby se seznámili se spisem, informoval na začátku května web Seznam Zprávy. Podle nejmenovaných zdrojů Ekonomického deníku Nevtípil ke konci května skončí u pražské policie, odchází do civilu.

Faltýnek z kauzy už vyvázl

Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

Video Pro Čechy 40+ očkování od pondělí. Babiš oznámil změny i u dodávek vakcín praktikům - ČTK

MAMKA2316 ( 26. května 2021 09:53 )

MAMKA2316:TOP A PRAVICE nevolitelní pro Moravu a Slezsko,
- Po obdržení tohoto mailu, velice rád přeposílám. To co je dole napsané, sice neobsáhne jedna strana, ale pokud budeme každý volit jednu ze 4 stran podle toho, která se nám nejvíc zamlouvá a to je : 1 - ANO (ekonomika), 2 - SPD Tomia Okamury (konec nepracujícím vyžírkám,migrantům a EU) 3 - Trikolóra- (obnova školství , suverenita státu a podpora občanů) 4 - a KSČM (aspoň nevyrypují s kravinami a pracují pro občany), 5 - event. jestli vznikne Šlachtova strana Právo Opatrně s ČSSD, protože dobře víme kdo v ní je, a že pracují především pro sebe ( Hamáček, Poche, Petříček ) a jsou ochotni jít i proti občanům tak komplet odstavíme ODS, TOP 09, STAN a Piráty ! A minimálně 2 z těchto stran pošleme do pekel a ty další 2 strany nepřelezou přes 10 a budou se třepat a stiskat palce, aby nedopadli jako TOP a STAN. A budou z toho tak vydření, že s nimi vyběhli důchodci, že jim každé oko poleze na jinou stranu a dostanou z toho takový průjem, že ho nezastaví ani vlak živočišného uhlí ! TAK DO TOHO DŮCHODCŮ Chcete opravdu změnu k lepšímu? A proto důchodci vzhůru k volbám a vykopejme tuto ver?ež ;-) Než vám volební právo SEBERE BARTOŠ -Piráti, p. ADAMOVÁ - PEKAROVÁ z TOP 09, jak už kolikrát avízovali ! DO VOLEB DŮCHODCI! Toto si mezi sebou rozesílá 3 000 000 důchodců!!! Návod, jak se zbavit parazitů a rozkrádačů tohoto státu kteří nás jen

zemanbures ( 24. května 2021 16:50 )

Na mafiány jsou zákony krátký.

gejsovic ( 24. května 2021 15:58 )

Konečně m§že,někdo říci za co bralal peníze pan vrchní

Zobrazit celou diskusi
Další videa