Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Babiš na kontrole v očkovacím centru: Virus bude součástí našeho života, lidi čeká přeočkování

Aktualizováno -
9. dubna 2021
10:56
Autor: ČTK, pom, jza - 
9. dubna 2021
08:24

Zhruba tisícovku lidí naočkují ve zkušebním provozu ve velkokapacitním očkovacím centru v hale O2 universum. To mělo začít fungovat už v dubnu, kvůli nedostatku vakcín se ale zahájení ostrého provozu přesunulo na 3. května. Na inspekci tam v pátek dorazil premiér Andrej Babiš (ANO), který promluvil o nutnosti přeočkování, nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Generální zkouška před zahájením ostrého provozu probíhá v pátek v čtyřpodlažní hale O2 universum o rozloze téměř 50 000 metrů čtverečních. Vakcínu během dneška dostala zhruba tisícovka lidí z řad armády, policie a zdravotnického personálu. Podle premiéra Babiše zvládne v plném provozu naočkovat zhruba sedm tisíc lidí. „Nyní není tolik vakcín, aby mohlo běžet na plnou kapacitu,“ řekl v pátek na tiskové konferenci. Centrum by se mělo otevřít 3. května, registrovat se bude možné od 26. dubna.

Přeočkování

Babiš také uvedl, že nově jmenovaného ministra zdravotnictví Petra Arenbergera požádal, aby na ministerstvu zdravotnictví vznikla specializovaná skupina na očkování, bude už totiž potřeba řešit přeočkování již naočkovaných občanů. „Expertní skupina při Evropské komisi zasedala a jejich závěr je takový, že to vypadá, že viru a nových mutací se asi dlouho nezbavíme. Bohužel pravděpodobně bude součástí našeho života. Proto dnes Evropa přemýšlí o přeočkování, o tom, které vakcíny vytvářejí imunitu, na jak dlouho, jakou imunitu, a je potřeba, abychom i my v tom měli jasno,“ uvedl s tím, že od října, ale i dřív, bude třeba stanovit očkovací strategii i na roky 2022 i 2023. „Je to velice důležité, pana ministra Arenbergera čeká hodně práce, ministerstvo zdravotnictví musí být posíleno, musí přijít noví manažeři a musí být zrealizovány všechny tyto projekty,“ řekl Babiš.

Video  Andrej Babiš na prohlídce velkokapacitního očkovacího centra  - ČTK
Video se připravuje ...

Nové očkovací centrum je podle ministra obrany Lubomíra Metnara výjimečné kvůli tomu, že je celý proces očkování digitalizován. Náměstkyně ředitele ÚVN Lenka Gutová na tiskové konferenci popsala, jak očkování probíhá. „Od vstupu očkovaného, který již vlastní QR kód tím, že se zaregistruje do systému, ho evidujeme, validujeme všechny informace, které máme ze systému k dispozici. Pak přechází očkovaný dolů do haly, lékař potvrdí údaje, které jsou v aplikaci, a pouští očkovaného k sestře. Ta pak potvrdí podání vakcíny a my přesně víme, kolik lidí jsme naočkovali,“ vysvětlila. Například v pátek v devět ráno bylo naočkovaných 150 lidí, v deset hodin už 400 lidí.

Lékař: „Je to rychlejší“

V očkovací hale je 24 míst, každé z nich má lékaře, zdravotní sestru, administrátora a asistenta. Hned na prvním stanovišti sedí náměstek ředitele ÚVN Ivan Jeřábek. „Vzal jsem si to první místo, abych viděl, jak to chodí, a abychom mohli vychytat případně nějaké problémy,“ uvedl. Za první dvě hodiny od otevření testovacího provozu mu už rukama prošlo zhruba 80 lidí, celkem tu lékaři tráví šestihodinové směny.

Pochvaluje si, že díky využití QR kódů a chytrých telefonů celý proces trvá podstatně kratší dobu, než když se očkovalo v minulých měsících. „Jde to naprosto plynule a je úžasné, jak to zjednodušuje práci,“ řekl. Když začal očkovat v nemocnici, práci mu hodně zdržovala právě administrativa. „Vstupovalo se do počítače, lékař musel všechno zadávat přes klávesnici a zabralo to řádově minuty. Na jednoho pacienta jsme měli 5 až 6 minut, tady ten proces trvá 10 nebo 20 vteřin,“ popsal. Jeho úloha je podle něj hlavně vysvětlit lidem, o co jde, a případně i rozptýlit nějaké pochybnosti a obavy. „Určitá tenze tady je a nejde o to, zda je to policista, hasič nebo křehká dáma, každý je v napětí. Naší povinností je obavy a nejistotu vyvrátit," řekl.

S vakcínou od Pfeizeru má podle svých slov dobré zkušenosti. Připomněl, že v ÚVN už se naočkovalo zhruba 72 procent zdravotnického personálu a objevilo se mezi nimi jen několik případů onemocnění a pouze ve velmi lehké formě. „Je tam pouze dvouprocentní riziko, že člověk po aplikaci vakcíny dostane covid. Je vidět, že ta vakcína spolehlivě chrání,“ dodal náměstek.

Náklady na vybudování centra v hale O2 universum jsou podle lednového odhadu 11,8 milionu korun. Komplex O2 universum navazuje na O2 arenu z jižní strany. Halu vlastní a provozuje společnost Bestsport, člen skupiny PPF Petra Kellnera, který 27. března tragicky zahynul.

haniss ( 9. dubna 2021 14:40 )

Zatím si tam můžete dát tak akorát klystýr, i když Bureš jako samozvaný hlavní stratég očkování sliboval po velikonocích 100 000 naočkovaných denně.To by těch pár dávek,které "sehnal", musel ošidit více než kostelecké uzeniny.

krat5 ( 9. dubna 2021 14:34 )

muj praktický lékař nechce očkovat ani omylem

krat5 ( 9. dubna 2021 14:32 )

ty jsi tak chytrý, že bys mohl dělat prezidenta zeměkoule

Andrejko Bures ( 9. dubna 2021 12:56 )

Sam velky vudce prisel na kontrolni den. Tu pridal zlepseni, tam zase pomohl dobrou radou... Vse probehlo v pratelskem a soudruzskem duchu. Vsichni hltali jeho slova a delali si zapisky.
Vudce zertoval a ptal se jak probiha ockovani pod jeho vedenim. A pracovnici v zertu odpovidali, ze dobre...
Tam chybi uz jen rude karafiaty a smejici se deti.

anna1234 ( 9. dubna 2021 12:27 )

.. Minář je mi ukradený a jestli peníze prošustroval, je to věc sponzorů, ti do něj investovali. ti ať si to s ním vyřídí. Ale ty zkus být občas aspoň trochu nad věcí a nesvádět všechno na opozici. U Blatného to byl přímo školní přiklad, jak s ním Babiš s prezidentem zametli.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud