Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 20°C

Policie odložila případ Babiše mladšího, nešlo prý o únos na Krym. Dala za pravdu premiérovi

Policie odložila případ Babiše mladšího, nešlo prý o únos na Krym. Dala za pravdu premiérovi.
 (Autor: Archiv Blesku)
Aktualizováno -
15. února 2021
13:18
Autor: ČTK, sova - 
15. února 2021
13:10

Policie v úterý odložila případ údajného zavlečení premiérova syna Andreje Babiše mladšího na Krym v roce 2017. Nešlo o podezření z trestného činu, věc nebyla vyhodnocena ani jako přestupek. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Proti usnesení policie podle něj strany ve lhůtě nepodaly stížnost.

„Policejní orgán dne 9. února 2021 rozhodl o odložení věci týkající se údajného zavlečení oznamovatele na území Ukrajiny a jeho omezování osobní svobody,“ uvedl Cimbala. Oznamovatele, tedy poškozeného, se podle něj nepodařilo vyslechnout, orgány činné v trestním řízení k tomu ale vyčerpaly všechny zákonné možnosti. „I přes tuto skutečnost policejní orgán zjistil dostatek skutkových okolností, které byly nezbytné pro rozhodnutí. Rozhodnutí bylo státním zástupcem akceptováno jako zákonné,“ doplnil Cimbala.

Mluvčí dodal, že proti usnesení policie nepodala žádná ze stran stížnost. Lhůta pro její podání uplynula v pátek. Premiérův syn, který dlouhodobě žije ve Švýcarsku, v pondělí zveřejněném rozhovoru na webu Seznam Zprávy mimo jiné uvedl, že nechce, aby policie případ nadále prověřovala.

Babiš mladší se i nadále může dostavit na policii

Premiérův syn poslal v lednu 2018 policii podle médií e-maily, v nichž psal, že byl unesen kvůli kauze o dotacích pro farmu Čapí hnízdo. V ní je obviněn premiér Babiš a jeho někdejší poradkyně. Babiš mladší později ve skrytě natočené reportáži serveru Seznam Zprávy, zveřejněné v listopadu 2018, uvedl, že ho manžel tehdejší ošetřující lékařky Dity Protopopové, Petr Protopopov, nedobrovolně odvezl na Ruskem anektovaný poloostrov Krym. Premiér to popřel, jeho syn podle něj trpí schizofrenií.

Vyšetřovatelé se podle Cimbaly zabývali například rozsahem přeshraničních cest Babiše mladšího, důvody těchto cest a náplní pobytu v zahraničí. Vyžádali si také relevantní informace prostřednictvím mezinárodní právní pomoci, především pak od příslušných švýcarských a ukrajinských orgánů. „Byly zjištěny také okolnosti stran zdravotního stavu oznamovatele a jejich dopad na objektivně zjištěné skutečnosti. Lze též konstatovat, že byla podána vysvětlení dotčených osob a provedeny další standardní úkony přípravného řízení ve fázi prověřování,“ uvedl mluvčí.

Babiše mladšího policisté podle Cimbaly nevyslechli, ačkoli o výslech žádali prostřednictvím mezinárodní právní pomoci. Babiš mladší se podle něj ale i po skončení vyšetřování může dostavit na policii a k věci vypovídat.

Andrejko Bures ( 15. února 2021 14:37 )

Co je k nepochopeni na to, ze clovek ktery ma desitky miliard a navic je premierem, ze posle syna na leceni na Ukrajinu za doprovodu byvaleho majitele firmy na opravu jizdich kol? To by prece udelal kazdy. My tomu vsichni verime.
Da si nekdo koblihu?

bullshit ( 15. února 2021 14:24 )

...poškozeného, se nepodařilo vyslechnout...je to podobné jako "soud nabyl dojmu" - to je také perla. Bába má holt dlouhé prsty. Je poškozený vůbec naživu ?

ingmarie ( 15. února 2021 13:47 )

Rodinná záležitost . Prostě mají takové zvyky , že občas nechají někoho z rodiny odvězt nějakým Rusem na Krym. Jejich věc.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud