Nic se neotevřelo, až na pár výjimek zůstává vše při starém. Alespoň na další dva týdny. Vláda totiž na tak dlouho vyhlásila znovu nouzový stav. A to na základě žádosti hejtmanů. Ti říkají, že dva týdny dali vládě proto, aby poupravila opatření nebo připravila návrat dětí do škol. Jak vysvětluje postup hejtman a šéf Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS)? A co na to předsedové opozičních stran?
Nový stav nouze začal o půlnoci na dnešek a navázal na ten předchozí, skončit má posledního února. Podle premiéra Andreje Babiše (66, ANO) není situace v Česku pořád dobrá. „Ukončení nouzového stavu by znamenalo rozvolnit, a to si nemůžeme dovolit,“ řekl předseda vlády.
Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (51, za ANO) se pro podnikatele, obchodníky, služby, hotely a všechny ostatní nic nemění. Jedinou výraznější změnou je omezení provozní doby úřadů. „Cílem je, aby se netvořily fronty,“ řekl šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (47, ODS).
Hejtmani si ale prodloužení nouzového stavu podmínili řadou změn. Tou hlavní je brzký návrat žáků do škol. Od 1. března by se podle nich měli vrátit deváťáci a poslední ročníky středních škol.
Podle ministra školství Roberta Plagy (42, za ANO) však bude záležet na vývoji epidemie a na tom, zda ministerstvo zdravotnictví dokáže zajistit testování žáků. „Dohodli jsme se na dalším společném postupu v situaci, která je z epidemiologického hlediska velmi složitá. Při pokračování nouzového stavu je priorita návrat dětí do škol, úpravy opatření budeme průběžně konzultovat s kraji,“ okomentoval na twitteru předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42, ČSSD).
Po znovuotevření škol by se pak podle Moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (61, ANO) měly v další vlně zprovoznit i lyžařské areály. A prioritou je i obnovení maloobchodu a služeb.
K řízení používala volič 14cm.