Pátek 7. května 2021
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, déšť 12°C

Piráti a STAN se usadili před ANO, komunisté na hraně. Nový průzkum Babiše nepotěší

Autor: simao - 
12. dubna 2021
13:09

Do říjnových sněmovních voleb zbývá půl roku a nový, již dubnový průzkum agentury Phoenix research pro Blesk.cz potvrzuje aktuální trend - vládní hnutí ANO se dívá na záda koalici Piráti + STAN. Další z opozičních koalic SPOLU pak okupuje třetí místo. Na hraně se ocitly ČSSD a KSČM.

24,1 % pro koalici Piráti a STAN, 22,1 % pro ANO a 15,7 % pro koalici SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Tak dopadl dubnový průzkum agentury Phoenix research pro Blesk.cz.

Potvrzuje přitom současný trend - vládní lídr ANO ztratilo první příčku v průzkumech, předskočila je ambiciózní „nová krev“. Premiér Andrej Babiš (ANO) dál zápolí s koronakrizí, v minulém týdnu sáhl k odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ke spolupráci přemluvil profesora Petra Arenbergera (za ANO) v naději, že se komunikace resortu zlepší. A s tím možná postupně i preference ANO, které více než rok po vypuknutí pandemie v Česku ztratilo své do té doby pevné pozice.

Babiš: Chápu, že všichni jsou naštvaní

„Já myslím, že naše vláda udělala plno dobrých věcí, ale všichni žijou jenom covidem a chápu, že všichni jsou naštvaní a nespokojení. Ale je potřeba si uvědomit, že všude v Evropě máme tento problém,“ říkal premiér a šéf hnutí ANO Babiš ve svém posledním nedělním hlášení. Jako bumerang se mu nadále vrací jeho někdejší vyjádření, že je Česko „best in covid“.

Od pondělí 12. dubna již v Česku neplatí nouzový stav, vláda si nyní bude počínat podle pandemického zákona. Očekává se další rozvolnění opatření - nicméně po pondělním otevření škol až se 14denním rozestupem.

ČSSD a KSČM na hraně

V průzkumu Phoenix research se nijak zázračně nedaří druhému z vládních koaličních partnerů - ČSSD se i v dubnu pohybuje jen těsně nad hranicích 5 procent, zajišťující sněmovní křesla i po říjnu 2021.

Konkrétně ČSSD dosáhla na 5,7 % hlasů a je na polovině zisku SPD, která je čtvrtá se ziskem 11,2 %. ČSSD si v pátek zvolila (staro)nového předsedu a Jan Hamáček slibuje, že se do Sněmovny sociální demokraté opět dostanou. Pryč jsou však doby, kdy cílili na zisky nad 20 či dokonce 30 procent.

Sněmovní volby 2021: Volební preference a volební potenciál koalic a stran v 1. polovině dubna Sněmovní volby 2021: Volební preference a volební potenciál koalic a stran v 1. polovině dubna | Phoenix research

Lepší zítřky se snaží vyhlížet i KSČM - tu čeká sjezd již v sobotu 17. dubna a rozhodovat se na něm bude i o tom, zda v boji o udržení se ve Sněmovně ji povede muž, či žena. Vojtěcha Filipa chce opět mezi dalšími uchazeči vyzvat na souboj europoslankyně Kateřina Konečná. Filip je předsedou KSČM od října 2005. A pod jeho vedením to komunisté v dubnovém průzkumu dotáhli na 5,1 %.

Na 3,5 % pak skončila Trikolóra, která však do voleb již nepůjde v čele se svým zakladatelem Václavem Klausem mladším. Průzkum Phoenix research probíhal od 1. do 10. dubna a zúčastnilo se jej 1022 respondentů napříč Českem.

Video Babiše bych volil jako svého nástupce, řekl Zeman - Blesk

Milan Šmid ( 17. dubna 2021 12:55 )

ZA VŠECHNO MŮŽE PRAVICE ČSSD,KDU-ČSL ,TOP TI VŠECHO ZAVINILI A PIRÁTI NÁS POŠLOU DO PEKEL !!! A CO ČESKÉ POTRAVINY PROČ PROTI NÍM BROJI !!!! Prouzu bych vyhodil s místa dál mu u úhradě celou kampaň a poslal ho před soud !!!!!To udělat v Polsku tak ho nakop?? do zadku že nebude chodit !!!! V Polsku se v léťe nedováži žádné potraviny co se v Polsku pěstuji !!!!Ani maso !!!! MY TADY ÚDAJNĚ ŽEREVE VE SLEVÁCH V HYPERMARKETECH ROZMRAŽENÉ MASO NĚKOLIK LET STARE NEBO MASO ZE STATNÍCH REZERV A ZE STARÝCH DOJNIC ZE STATŮ JAKO JE NĚMEC­KO,BEL­GIE,H­OLAN­SKO ?? A MÁSLO TAKTÉŽ ????? ČESKÉ VÝROBKY JSOU O DESITKY PROCENT DRAHŠI JAK U HRUŠKY NEBO TEMPU !!!!! JAK MŮŽU PRODÁVÁT SHNILÉ OKURKY ,RAJČATA, PAPRIKY ,JAHODY JAKO PRVNI JAKOST ??? BRAMBORY BEZ CHUTI A ZELENINU ZE ŠPANĚLSKA KTERÉ JE HNUSHA STEJNĚ JAK BRAMBORY !!!!!§ VŠECHNO BY JSME SI MĚLI NAHRAVAT A POSILAT NA D TEST AŽ ZA NÁS BOJUJI PROTI ZAPRODANCŮM NAŠI VLASTI MOŽNA PLACENÝMI S EU FUJ !!!! MY TADY ŽEREME ODPAD S EU !!DIKY PRAVICI ČSSD,KDU-ČSL TOP09 TEĎ I PIRATŮM !!!! JE TŘEBY POMOCI ZEMĚDĚLCŮM STEJNÝMI DOTACEMI JAK DAVAJI NĚMČOUŘI !!!!!! A ZAKAZANI DOVOZU S JIHU EVROPY JE PŘECE JASNÁ OCHRANA PŘED OBROVSKOU UHLIKOVOU STOPU S KAMIONU !!!!!! KDO JE PRO DOVOZ JDE PROTI EKOLOGII V EU A ČT !!!!!!!!!!!!!!

wenzel trousil ( 12. dubna 2021 17:16 )

Pirati,,,no, mladi se vyzivaji. Hlavne fetaci kolem Prazske kavarny,...A Starostove? Neznamena ze kdyz je starosta obliben v Horni -Dolni ze bude obliben i vetsinou volicu...Myslim ze HaWloidi budou sklamani,..Pak si povime..

st.rec ( 12. dubna 2021 16:04 )

Piráti touží ubytovávat migranty a dávat jim startovní byty na úkor zdejších,mladých a schopných,STAN je podle všeho jen balast na populisticky úspěšnějších??? Tuším že to dopadne totálně jinak.A všichni tihle amatéři + huliči propadnou kam patří.

gejsovic ( 12. dubna 2021 15:53 )

To nebudou demokratické volby,ale smečka s programem anti Babiš,nic víc

sorgedoktor ( 12. dubna 2021 13:48 )

Na druhe strane struktura a program tech netradicvnich stran a hnuti jsoum pro obycejnho cloveka hluboka mysteria..

Zobrazit celou diskusi
Další videa