Úterý 9. březen 2021
Svátek slaví Františka, zítra Viktorie
Zataženo 3°C

Babiš dostal druhou dávku vakcíny. „Cítím se dobře,“ hlesl. Registrace se zatím nezmění

Aktualizováno -
24. ledna 2021
10:18
Autor: ČTK, Mii - 
24. ledna 2021
06:57

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes dostal druhou dávku vakcíny proti covidu-19. Jeho očkování opět proběhlo v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Druhou dávku odsunul o zhruba týden proti původním plánům. „Cítím se dobře,“ řekl bezprostředně po vpichu. Podle něj zatím není důvod měnit registrační systém, bude trvat dlouho, než se proočkuje nejstarší populace. Mladší občané si tak počkají. Dosavadní průběh vakcinace je nicméně podle Babiše dobrý, jediným problémem jsou zpožděné dodávky očkovacích látek.

„Šel jsem příkladem, jak je známo,“ uvedl premiér ke svému očkování. Zmínil, že z Izraele přicházejí dobré zprávy, vakcína skutečně vede ke snížení smrtnosti, hlavně u seniorů. „Očkuje se velice dobře (…), všichni požadují více vakcíny, pan ředitel vám to určitě potvrdí, je boj o vakcíny,“ popsal Babiš aktuální průběh v Česku.

Vše „kazí“ jen dodávky, kterých je méně, než se očekávalo. „My se samozřejmě snažíme, jednáme s Evropskou komisí,“ popsal s tím, že věří, že situaci zlepší schválení vakcíny od britské firmy AstraZeneca, ke kterému by mělo dojít 29. ledna.

Registrační systém zatím pro širokou veřejnost otevřít nechce. Jednak právě kvůli zpožděným dodávkám, jednak proto, že očkování seniorů se zřejmě protáhne. „My skutečně nevíme,“ řekl k možnému termínu. Ředitel ÚVN Miroslav Zavoral doplnil, že před spuštěním proběhnou přípravné práce, ovšem i podle něj se vše odvíjí od množství vakcín.

Komplikace administrace

V Česku podle údajů statistického úřadu žije kolem 440 000 lidí nad 80 let. Podle Babiše se jich zapsalo zatím asi 183 000 a z nich zhruba 100 000 čeká na přidělení termínu. Pro ostatní se měl systém otevřít původně 1. února.

Premiér podotkl, že se denně do očkovacího systému zapisuje kolem 2000 až 3000 lidí nad 80 let. Podle Babišova odhadu se tak zatím k očkování nepřihlásilo asi 190 000 osmdesátníků a starších, kteří žijí doma. Premiér dodal, že starší seniory, kteří se nezaregistrují, bude potřeba kontaktovat. Mohli by to dělat praktičtí lékaři i sociální odbory radnic.

Náměstkyně ředitele ÚVN Lenka Gutová míní, že očkování by se urychlilo, pokud by sociální odbory vytvořily seznamy seniorů i s jejich kontakty. Očkovací centra by se pak s radnicemi spojila.

Většinu lidí nad 80 let, kteří žijí doma, registrují do systému jejich příbuzní. „To nám pak někdy komplikuje administraci. Někdy objedná dcera, ale přijde syn, jsou tam různá telefonní čísla. Někteří, jimž se nepodaří proklikat (v systému na termín očkování), si myslí, že když mají PIN, přijdou s ním, že je to ta rezervace,“ popsala Gutová. Podotkla, že se lidé nad 80 let často bez pomoci neobejdou. „Když vidíme, že transport na druhou dávku je pro seniora a rodinu obtížný, rovnou je registrujeme do mobilního týmu a jedeme za nimi domů,“ dodala Gutová.

Podle Babiše je nyní potřeba dořešit také očkování pacientů, kteří v nemocnicích neleží, ale jen do nich docházejí. Ministerstvo zdravotnictví má připravit pokyny, jak mají nemocnice postupovat.

Větší rozestup mezi dávkami

Babiš se původně chystal na očkování v pondělí, poté jej ale odsunul. Před týdnem vysvětlil, že druhou dávku lze aplikovat po 21 až 42 dnech, takže odklad nevadí. Totéž doporučil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ředitelům nemocnic i v případě zdravotníků, aby zbývalo více dávek pro první očkování seniorů.

Premiér už dříve v pořadu Partie na CNN Prima News popsal, že po prvním vpichu měl mírnou teplotu a byl unavený, jiné vedlejší příznaky nezažil. Chvilku proto ležel, pak už se opět cítil dobře.

Video První dávka pro Babiše! V Česku začalo očkování proti covidu-19 - Blesk

tomik007 ( 24. ledna 2021 19:41 )

Az sa mu z teho svěsily slechy...

pokrok ( 24. ledna 2021 17:41 )

Neboj -čápi z Olbramovic si pro něj přiletí .

pokrok ( 24. ledna 2021 17:39 )

KGB zjistila -
že Babiš je ještě lepší než Rasputin !

pokrok ( 24. ledna 2021 17:37 )

Babiš chce injekcemi jako první zachraňovat svou
voličskou základnu = starší lidi kteří mají více
než 80 let.

Tedy ty, kteří již zapoměli nato , co komunisti a estébáci
jim za mlada prováděli a jak se na jejich životech
negativně "podepsali "!

A ti,- kterým to ještě trochu myslí -
jemu a jeho STOCE ANO - těžko dají svůj hlas .

pokrok ( 24. ledna 2021 17:29 )

U Babiše by nepomohla ani" koňská dávka ",-
protože ten nikdy lhát a podvádět nepřestane!

K čemuž mu dopomáhá Stoka ANO,!-
ba i ten náš Belzebub na Hradě

Zobrazit celou diskusi
Další videa