Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

„Situace je alarmující.“ Stále více umělců odmítá odchod Zaorálka, urgují Babiše

Aktualizováno -
12. dubna 2021
12:40
Autor: ČTK - 
12. dubna 2021
09:32

Další instituce se přidaly k apelu na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nečinil změny na postu ministra kultury. K otevřenému dopisu Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), zastřešujícího 14 organizací, se přes víkend přidaly třeba Svaz českých knihkupců a nakladatelů nebo Česká asociace festivalů. Prezidentka Českého střediska ITI Yvona Kreuzmannová dnes Babišovi zaslala nový dopis, v němž ho žádá o „zvážení alarmující situace“.

Podle médií by měl současný ministr kultury Lubomír Zaorálek vystřídat ministra zahraničí Tomáše Petříčka a do čela ministerstva kultury nastoupit poslanec a náchodský starosta Jan Birke (všichni ČSSD). Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes uvedl, že Zaorálek se rozhoduje, zda se funkce ministra zahraničí ujme. Hamáček požádal, aby do té doby byl pověřen řízením resortu on.

Možného odchodu Zaorálka se obává i Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS). „Poslanecká sněmovna projednává ve velmi nepřehledném režimu pozměňovacích návrhů nový stavební zákon, který má potenciál výrazně oslabit ochranu hmotného kulturního dědictví, zejména památek zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESO. Současný ministr kultury v Poslanecké sněmovně fundovaně obhajuje zájmy ochrany kulturního dědictví,“ uvedla dnes organizace v tiskové zprávě.

„Výměnu ministrů kultury v době projednávání nového stavebního zákona ve zmatku pozměňovacích návrhů považujeme za nerozumné. Nový ministr by nemusel mít dostatek času pro zorientování ve složité problematice ochrany památek, jejich ochranných pásem a mezinárodních závazků ve vztahu k organizaci UNESCO,“ uvedl Václav Girsa, prezident českého komitétu ICOMOS.

„Situace kolem avizovaných změn ve vedení ministerstva kultury (MK) kulturní veřejnost silně znepokojuje. Kontinuita více než roční práce řady profesních organizací, které s MK dosud intenzivně komunikovaly, je ohrožená,“ píše se v novém dopise premiérovi.

„Krizový stav trvající řadu měsíců se ministr Zaorálek snažil řešit napříč neziskovým i komerčním sektorem ve spolupráci s ministerstvem průmyslu (MPO). Podařilo se vyjednat celou řadu kroků, záchranných balíčků a kompenzací. Naprostá většina organizací si této práce resortu nesmírně váží. Nebylo to bez chyb, ale jednoznačně s dobrým úmyslem a solidními výsledky,“ uvádí zástupci kulturní obce. Nový dopis kromě zmíněných podepsali také zástupci České obce hudební, České komory tanečních oborů, sdružení Nová síť či Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků.

Ve víkendovém dopise, adresovaném také předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, uvedli, že výměna na posledních pár měsíců tohoto volebního období nemůže otočit kormidlem zahraniční politiky, ale může dokonat „devastaci kultury“. „Apelujeme proto na Vás, pane premiére, i na vedení ČSSD, aby nedopustilo takový krok,“ napsali.

Hamáčka oslovila o víkendu i Asociace nezávislých divadel. „Apelujeme na Vás, aby ČSSD pod Vaším vedením nebyla stranou, která dá takto razantně najevo, že kultura je na chvostu jejího zájmu. Apelujeme na Vás, abyste půl roku před volbami byl vůči kultuře zodpovědný,“ píše asociace. Podle ní jakýkoliv nový ministr nebude v této lhůtě schopný účinně převzít veškerou rozpracovanou agendu.

Video  Birke by byl vynikající ministr kultury, míní Zeman. Petříčka by odvolal.  - Blesk
Video se připravuje ...

panda82 ( 20. května 2021 13:41 )

No jistě už mají naslibováno

Andrejko Bures ( 12. dubna 2021 14:27 )

Potrefeny zemandrtalec s koblihou misto mozku se vzdycky ozve jak se mu sahne na modlu
Uz se to krati obema tvym bohum...

Andrejko Bures ( 12. dubna 2021 11:56 )

Babis je nejhorsi a nejslabsi premier ktereho jsme meli. I Sobotka byl proti nemu chlap s koulema.
Babis udela cokoliv co mu Zeman naridi protoze se boji aby az bude stat pred soudem (a doufejme, ze bude) tak se mu bude hodit Zemanova milost. Ale Zeman se na nej vyflakne, ten vychazi jen s lidmi ktere momentalne potrebuje. Pak je odkopne.
Soucasna situace u nas je fakt na pobliti.

salto ( 12. dubna 2021 11:43 )

Prej že - "pracující inteligence".
a) nepracují (tzn. nevytváří hodnoty)
b) svou "inteligenci" dali už x-krát najevo, naposledy tím, že mu ještě nedávno nemohli přijít na jméno (včetně hrubých urážek)
Jinak dobrý

karel ( 12. dubna 2021 10:56 )

A to jsou ti sami umelci, co vloni Zaoralka posilali nekam? Nase pracujici inteligence v tom ma lehky bordel....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa