Pondělí 17. května 2021
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Oblačno, déšť 15°C

„Situace je alarmující.“ Stále více umělců odmítá odchod Zaorálka, urgují Babiše

Aktualizováno -
12. dubna 2021
12:40
Autor: ČTK - 
12. dubna 2021
09:32

Další instituce se přidaly k apelu na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nečinil změny na postu ministra kultury. K otevřenému dopisu Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), zastřešujícího 14 organizací, se přes víkend přidaly třeba Svaz českých knihkupců a nakladatelů nebo Česká asociace festivalů. Prezidentka Českého střediska ITI Yvona Kreuzmannová dnes Babišovi zaslala nový dopis, v němž ho žádá o „zvážení alarmující situace“.

Podle médií by měl současný ministr kultury Lubomír Zaorálek vystřídat ministra zahraničí Tomáše Petříčka a do čela ministerstva kultury nastoupit poslanec a náchodský starosta Jan Birke (všichni ČSSD). Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes uvedl, že Zaorálek se rozhoduje, zda se funkce ministra zahraničí ujme. Hamáček požádal, aby do té doby byl pověřen řízením resortu on.

Možného odchodu Zaorálka se obává i Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS). „Poslanecká sněmovna projednává ve velmi nepřehledném režimu pozměňovacích návrhů nový stavební zákon, který má potenciál výrazně oslabit ochranu hmotného kulturního dědictví, zejména památek zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESO. Současný ministr kultury v Poslanecké sněmovně fundovaně obhajuje zájmy ochrany kulturního dědictví,“ uvedla dnes organizace v tiskové zprávě.

„Výměnu ministrů kultury v době projednávání nového stavebního zákona ve zmatku pozměňovacích návrhů považujeme za nerozumné. Nový ministr by nemusel mít dostatek času pro zorientování ve složité problematice ochrany památek, jejich ochranných pásem a mezinárodních závazků ve vztahu k organizaci UNESCO,“ uvedl Václav Girsa, prezident českého komitétu ICOMOS.

„Situace kolem avizovaných změn ve vedení ministerstva kultury (MK) kulturní veřejnost silně znepokojuje. Kontinuita více než roční práce řady profesních organizací, které s MK dosud intenzivně komunikovaly, je ohrožená,“ píše se v novém dopise premiérovi.

„Krizový stav trvající řadu měsíců se ministr Zaorálek snažil řešit napříč neziskovým i komerčním sektorem ve spolupráci s ministerstvem průmyslu (MPO). Podařilo se vyjednat celou řadu kroků, záchranných balíčků a kompenzací. Naprostá většina organizací si této práce resortu nesmírně váží. Nebylo to bez chyb, ale jednoznačně s dobrým úmyslem a solidními výsledky,“ uvádí zástupci kulturní obce. Nový dopis kromě zmíněných podepsali také zástupci České obce hudební, České komory tanečních oborů, sdružení Nová síť či Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků.

Ve víkendovém dopise, adresovaném také předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, uvedli, že výměna na posledních pár měsíců tohoto volebního období nemůže otočit kormidlem zahraniční politiky, ale může dokonat „devastaci kultury“. „Apelujeme proto na Vás, pane premiére, i na vedení ČSSD, aby nedopustilo takový krok,“ napsali.

Hamáčka oslovila o víkendu i Asociace nezávislých divadel. „Apelujeme na Vás, aby ČSSD pod Vaším vedením nebyla stranou, která dá takto razantně najevo, že kultura je na chvostu jejího zájmu. Apelujeme na Vás, abyste půl roku před volbami byl vůči kultuře zodpovědný,“ píše asociace. Podle ní jakýkoliv nový ministr nebude v této lhůtě schopný účinně převzít veškerou rozpracovanou agendu.

Video Birke by byl vynikající ministr kultury, míní Zeman. Petříčka by odvolal. - Blesk

ellaella ( 12. dubna 2021 14:40 )

Jací umělci? Opravdové umělce jsem neslyšela ceknout.
Moc se mi líbilo, jak Zaorálek setřel Šporcla. Ten chlapec má fuuurt málo, ale pro "superpaterčata", každý rok, pár desítek tisíc zbývá.

ellaella ( 12. dubna 2021 14:34 )

Co máš místo mozku ty, chudáku.

Andrejko Bures ( 12. dubna 2021 14:27 )

Potrefeny zemandrtalec s koblihou misto mozku se vzdycky ozve jak se mu sahne na modlu
Uz se to krati obema tvym bohum...

kokeš ( 12. dubna 2021 13:25 )

Bodejť. Zvorálek do umělců nacpal miliardy z našich peněz. A ti si potom jezdí k moři a posílají nám vzkazy, jak se mají.

kokeš ( 12. dubna 2021 13:24 )

Ty seš jeden z největších hňupů, jaké máme.

Zobrazit celou diskusi
Další videa