Nově zvolený prezident Pavel už má dočasnou ochranku. Tu hradní dostane až po inauguraci

Autor: Jakub Veinlich, Pavlína Horáková - 
28. ledna 2023
20:53

Hned po zvolení prezidentem dostal Petr Pavel ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. V tuto chvíli je ale zatím dočasná. Pavel se totiž stane prezidentem až po inauguraci. Ta by měla být devátého března. Nyní dohlíží na budoucí hlavu státu útvar Ochranná služba Policie České republiky. Ředitel útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž v Epicentru studia Blesk Zpráv ještě před 2. kolem voleb popsal, kdo se může stát bodyguardem takto střežené osoby a zda může nejvyšší ústavní činitel vůbec ochranku odmítnout.

Petr Pavel dostal po zvolení ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. Nyní se o nově zvoleného prezidenta stará útvar Ochranná služba Policie České republiky.

„Náš útvar začne pana Pavla chránit v den inaugurace,“ potvrdil Blesk Zprávám ředitel policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, tedy generál Martin Baláž.

Útvar pro ochranu prezidenta byl před druhým kolem prezidentských voleb v kontaktu s týmy obou kandidátů. Ani jeden z nich před finálovou volbou ale nabídku na přidělení ochranky nevyužil.

Prezidentské volby 2023
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
13:19
29. 1. 2023

Úřad prezidenta by chtěl Petr Pavel vykonávat civilněji po vzoru Václava Havla. „Myslím si, že v případě výkonu prezidenta nejde o to, abychom měli nedotknutelný symbol někde vysoko na piedestalu, ale člověka, se kterým se lidé budou moci zastavit, kterému si budou moci postěžovat, případně mu dát podnět k řešení, který přijede na návštěvu do kraje a nebude kolem toho obrovská pompa která spotřebuje nejen spoustu zdrojů, ale i času,“ uvedl Petr Pavel v Otázkách Václava Moravce. 

„Opravdu si nemyslím, že by bylo nutné, aby na výjezd do kraje jela kolona 10 a více aut a spousta lidí, ale skutečně by to mělo být o tom obsahu pracovního jednání. Čím méně lidí, tím je to jednodušší,“ uvedl. Chtěl by snížit rozsah zabezpečení i servisu. „Nikdy jsem žádný zásadní servis pro zabezpečení své činnosti nepotřeboval,“ uvedl. 

13:13
29. 1. 2023

Předseda ANO a poražený prezidentský kandidát Andrej Babiš by se měl podle vicepremiéra a předsedy Pirátů Ivana Bartoše omluvit za konfrontační kampaň včetně závěrečné výzvy, aby si lidé na expremiérovo volební vítězství vsadili. Místopředseda ANO a Sněmovny Karel Havlíček namítal, že výzva k sázení nebyla neetická a že ji bylo třeba brát s rezervou. Uvedli to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové. Reakci Babiše ČTK shání.

„Nemyslím si, že na tom bylo něco neetického. Byla to výzva na sociálních sítích, kterou je třeba brát s rezervou,“ uvedl Havlíček. Reagoval tak na Babišovu výzvu den před druhým volebním kolem, aby lidé využili kursu 12:1, který na expremiérovu výhru vypsala jedna ze sázkových kanceláří. „Vsaďte si 1000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12.000 Kč. Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp,“ napsal ve čtvrtek předseda opozičního hnutí ANO. Podle Havlíčka není změřeno, zda na Babiše lidé sázeli právě kvůli této výzvě.

Bartoš uvedl, že každý Babišův krok v kampani byl plánovaný. „Měli jste to nějak změřené,“ řekl Bartoš, podle něhož bylo na Babiše prosázeno 33 milionů korun. Expremiérova výzva, aby si na něj vsadili lidé i ze sociálně slabých vrstev, kteří pak neměli na živobytí a dožadovali se po ANO vrácení peněz, „už je opravdu za hranicí všeho“. Dát naději lidem, kteří jsou v nouzi, že si mohou vydělat přes hazard, „to byla velká špatná“, řekl Bartoš. „Poslanec ANO Andrej Babiš by se za to, jakým způsobem vedl kampaň, omluvit měl,“ prohlásil.

13:11
29. 1. 2023

Petr Pavel počítá s tím, že jako prezident bude docházet na některá zasedání vlády. „Ale také počítám s tím, že tam budu docázet vybaven naprosto konkrétními údaji,“ řekl v Otázkách Václava Moravce. Zopakoval, že je připraven zahájit další kolo cest po regionů a začne v karlovarském, ústeckém a moravskoslezském regionu. Ne vždy pro něj ale bude podmínkou se vždy zúčastnit jednání vlády přímo ve Strakově akademii, někdy budou stačit schůzky s ministry nebo premiérem. U důležitých témat, jako je třeba důchodová reforma, potřebuje za nutné, aby byla jasná nejen pozice vlády, ale i alespoň elementární shoda s opozicí. 

„Samozřejmě od nás mají nabídku, že policie vstoupí do ochrany podle § 49 zákona o policii, kde se jedná o krátkodobou ochranu. A pokud bude zájem ze strany nově zvoleného prezidenta, tak budeme chránit do vlastně inauguračního slibu,“ řekl ve středečním Epicentru šéf hradní ochranky Baláž.

„My jsme vlastně útvar, který chrání prezidenta republiky. A máme na starosti bezpečnost prezidenta republiky,“ popsal, proč do inaugurace střeží nově zvoleného prezidenta, jenž se ale ujme úřadu až v březnu, ochranná služba Policie ČR, ne hradní útvar.

Bez ochranky jen výjimečně

Prezident má pak ochranku nepřetržitě. Ale může požádat i o krátkodobé přerušení ochrany. „Je tam institut, kdy může být přerušená vlastně krátkodobě ta ochrana z nějakého přání té hlavy státu, ale co já jsem ředitelem útvaru ochrany prezidenta, zatím to nevyužil nikdy pan prezident,“ dodal Baláž ve studiu Blesk Zpráv.

Bývalý vedoucí útvaru obecné kriminality ve Zlíně, vyjednavač, kriminalista a později také ředitel speciálního vyšetřovacího týmu Tempus Martin Baláž začal šéfovat prezidentské ochrance v listopadu 2019.

Spolu s novým prezidentem nastoupí na Hrad také jeho aparát a nová první dáma. Ta ze zákona nárok na ochranku nemá. Hradní útvar i přesto chránil dočasně donedávna bývalou první dámu Livii Klausovou, která byla také svého času českou velvyslankyní na Slovensku.

Výhrůžky Klausové

„Paní Klausová nemá ochranu, řešili jsme tam ale nějaké výhrůžky, a proto jsme se o ni nějakou dobu starali,“ uvedl Baláž v Epicentru bez dalších podrobností.

Na doživotní ochranku má ze zákona nárok po skončení mandátu každý prezident. Hradní bodyguardy tak má přidělené Václav Klaus a brzy to bude platit také pro Miloše Zemana. K tomu mají nárok také na auto s řidičem, doživotní rentu i příspěvek na provoz kanceláře. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky čítá podle Baláže zhruba 300 lidí. Stát se ochráncem tak důležité osoby přitom není nic jednoduchého.

„Bodyguardem se může stát pouze policista, nemůže to být žádný občanský zaměstnanec nebo podobně, jak si spousta lidí myslí. Samozřejmě jsou tam psychologická vyšetření, která jsou dosti náročná, pak jsou tam samozřejmě fyzické testy a samozřejmě nějaké pohovory. Když je to ochránce řidič, tak samozřejmě učíme řidičské umění, které provádíme na různých polygonech, ale snažíme se, aby to byl opravdu policista, který to má trošku srovnané v hlavě. A nehledáme žádné Jamese Bondy,“ dodal Baláž.

Celý rozhovor s Martinem Balážem si můžete připomenout zde:

Video  Šéf hradní ochranky Baláž pro Blesk: Jak probíhá ochrana prezidenta a co čeká novou hlavu státu?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa