Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Euforie v Pavlově Černoučku: „Generál je náš, ale rádi ho na Hrad půjčíme,“ vzkazují místní

Autor: ČTK - 
28. ledna 2023
17:11

Hospoda v Černoučku na Litoměřicku, kde má nově zvolený prezident Petr Pavel trvalé bydliště, propukla po oznámení výsledků prezidentských voleb v jásot. Lidé tleskali, objímali se. V sále rozvinuli transparent s nápisem: Po bitvě je generál prezident. Ve vítězství svého souseda obyvatelé věřili. Někteří se zapojili i do kampaně nebo vyzdobili obec různými hesly jako: Generál je náš, ale rádi ho na Hrad půjčíme.

Před velkoplošnou obrazovkou stálo při vyhlašování výsledků několik desítek lidí, kteří dlouho aplaudovali Petru Pavlovi. Pavel žije v malé obci pod Řípem několik let. Lidé ho vnímají jako přátelského souseda. Hospodu mimořádně o několik hodin dřív otevřeli v Černoučku už před dvěma týdny. „Čekali jsme na výsledky v hospůdce, dneska už jsme vytopili i sál,“ řekl ČTK Zdeněk Karhan, místní hasič a místostarosta obce, který od počátku dnešního sčítání věřil ve vítězství Pavla.

Do obce podle místních Pavel zapadl. „Chodil na pivko, zastavil se, pohodový člověk,“ řekl ČTK Martin v tričku s nápisem generál. „Já znám pana Pavla z doby, kdy byl náčelníkem generálního štábu. My jsme spolupracovali na různých pietních akcích, měla jsem na starosti válečné veterány. Ale tady kdykoliv se potkáme, tak se bavíme pouze o psech,“ řekla ČTK Jana Vrzalová. „Poznala jsem ho jako férového chlapa, osobně mě oslovuje i jeho heslo klid a řád. Je to velice inteligentní člověk, přátelský, umí jednat s rozvahou. Jsem přesvědčena, že vrátí na Pražský hrad důstojnost a noblesu, to, co tam momentálně chybí,“ dodala.

V Černoučku hlasovalo ve druhém kole 89,68 procenta voličů. Celkem 90,97 procenta (252 hlasů) získal Pavel, 9,02 (25 hlasů) Andrej Babiš. Místní i lidé z okolních obcí se sjížděli do Černoučku po poledni. Po uzavření volebních místností už sledovali obrazovku v sále. „Mám zvýšený tlak, buší mi srdce, ale pevně věřím, že to dopadne,“ řekl Miroslav Štembera. „Kdyby ne, tak bych uvažoval o emigraci,“ řekl ČTK. Mezi fanoušky byly i děti.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

„Péťo, máme přání jediné, ať tě Hrad nemine,“ pověsili sousedé transparent u domu Pavla. Jeho manželka Eva je zastupitelkou obce. Starostka Lucie Kavánová (SNK Černouček 2022) se musela při volbách mimo jiné připravit na velký zájem médií. Malá volební místnost se v druhém kole přestěhovala do většího prostoru, nově bylo vymalováno, obec nechala ušít i závěsy. „Hodně pomohli hasiči,“ řekla. S místními se Pavel s manželkou sešli ve hospodě v pátek poté, co vhodili hlas do volební urny. Pavel se ochotně se všemi fotili.

Video  Hymna ve štábu Petra Pavla: Ať žije prezident Pavel, radoval se zpěvák Ruml  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Lomikel ( 28. ledna 2023 22:35 )

je úplně jedno, kdo vyhrál.
Stejně budou ti samí voliči nejpozději za půl roku brblat a nadávat stejně jak dnes nadávají na Fialu s pětikolkou, kterou si taky nadšeně zvolili.
To už je takovej standardní českej folklór...

zkzkz ( 28. ledna 2023 20:56 )

tom999 ( 28. ledna 2023 20:19 )

Válečný hrdina prezidentem. Vítězství liberální demokracie, píší zahraniční média....

H R D I N A ??!!?? a jeste v a l e c n y !?! - Účastnil se mírové mise UNPROFOR v Jugoslávii, kde v lednu 1993 jeho jednotka při dobrovolné operaci pomohla zachránit přes 50 odříznutých francouzských vojáků z válečné zóny mezi Srby a Chorvaty. Pavel za tuto misi obdržel nejvyšší francouzské vojenské vyznamenání.....

Mezinárodní soudní dvůr OSN označil srebrenický masakr za g e n o c i d u .

Dodnes se podařilo identifikovat na 6000 obětí vraždění. Zdrcený a ochromený tehdejší tajemník OSN Kofi Annan (*1938) nakonec uzná „chyby v úsudku“ v této době a strašnou „neschopnost pochopit rozsah zla“. .... Vraždění ve Srebrenici nepřežilo asi 8 000 mužů a chlapců.

Občanská válka v Bosně a Hercegovině (1992-1995) byla nejkrvavější kapitolou rozpadu Jugoslávie. Během více než tří let si vyžádala na 100 000 mrtvých a statisíce lidí musely opustit své domovy. Více než 8 000 bosenských Muslimů bylo v roce 1995 zabito v Srebrenici.

Česko-slovenský prapor byl jedinou jednotkou, která disponovala pozicí a technikou k tomu, aby mohla zoufalým Francouzům pomoci.

Psal se rok 1990 a zuřila válka v Jugoslávii, na území dnešního Chorvatska. Jednotka francouzské armády se ocitla pod těžkou tankovou a dělostřeleckou palbou. Francouzi byli vybaveni jen puškami a samopaly. Nikdo jim nemohl přijít na pomoc, protože jejich pozice byly odříznuté zničeným mostem......

karmazdarma ( 28. ledna 2023 17:23 )

Jenom si tam Soudruha Generála nechejte a hlavně ho nikomu nepůjčujte.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa