Nově zvolený prezident Pavel už má dočasnou ochranku. Tu hradní dostane až po inauguraci

Autor: Jakub Veinlich, Pavlína Horáková - 
28. ledna 2023
20:53

Hned po zvolení prezidentem dostal Petr Pavel ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. V tuto chvíli je ale zatím dočasná. Pavel se totiž stane prezidentem až po inauguraci. Ta by měla být devátého března. Nyní dohlíží na budoucí hlavu státu útvar Ochranná služba Policie České republiky. Ředitel útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž v Epicentru studia Blesk Zpráv ještě před 2. kolem voleb popsal, kdo se může stát bodyguardem takto střežené osoby a zda může nejvyšší ústavní činitel vůbec ochranku odmítnout.

Petr Pavel dostal po zvolení ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. Nyní se o nově zvoleného prezidenta stará útvar Ochranná služba Policie České republiky.

„Náš útvar začne pana Pavla chránit v den inaugurace,“ potvrdil Blesk Zprávám ředitel policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, tedy generál Martin Baláž.

Útvar pro ochranu prezidenta byl před druhým kolem prezidentských voleb v kontaktu s týmy obou kandidátů. Ani jeden z nich před finálovou volbou ale nabídku na přidělení ochranky nevyužil.

Prezidentské volby 2023
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
12:02
29. 1. 2023

Petr Pavel by chtěl na Hrad vrátit prezidentskou standartu, kterou v roce skupina Ztohoven vyměnila za trenýrky a část z ní rozstříhala. „Nastal okamžik, kdy to můžeme dokončit. Vejdu ve styk s firmou, která standarty pro Hrad vytváří a pokusím se s nimi domluvit, jestli by to, co z původní standarty zbylo, byli schopní dotvořit tak, aby zase mohla v plné kráse být pověšená na Hradě,“ uvedl v Partii Terezi Tománkové na CNN Prima News. 

Zvolený prezident Petr Pavel v CNN Prima News. (29.1.2023) Zvolený prezident Petr Pavel v CNN Prima News. (29.1.2023) Zvolený prezident Petr Pavel v CNN Prima News. (29.1.2023)
11:57
29. 1. 2023

Na Petra Pavla také čeká úkol přeobsazení velké části ústavního soudu. „V průběhu kampaně jsem jednal s řadou právníků, v mém nejbližším okolí se pohybovala jména jako profesor Kysela, profesor Vintr a řada dalších. Jsem připraven, pokud budou mít zájem a ochotu podělit se o své zkušenosti, jejich rad využívat i dál," sdělil v Partii Terezie Tománkové. Těžko si dovede představit lepší odborníky na ústavní právo než zmíněné osobnosti. 

Na otázku Terezie Tománkové, zda očekává, že Miloš Zeman ještě jmenuje za dobu trvání své funkce předsedu ústavního soudu, odpověděl: „Já do hlavy Miloši Zemanovi nevidím, ale pokud se v nadcházejících dnech sejdeme, tak ho požádám o to, aby rozhodnutí, pokud už ho učinil, zvážil, protože bychom se tím potom mohli vyhnout zbytečnému vyjednávání přes soudy,“ sdělil. Jednal už o tom s právníky.

„Pokud by to Miloš Zeman opravdu udělal, jsem připraven dát podnět k prošetření takového kroku k Nejvyššímu správnímu soudu tak, aby dal jasně najevo doporučení, jak s takovou situací pracovat, protože bych nerad postupoval stejně hned na začátku svého období,“ dodal. 

Hovořit s Milošem Zemanem by Petr Pavel mohl v pondělí. 

11:42
29. 1. 2023

Za vítězství jednoznačně proevropsky orientovaného kandidáta označují sobotní výsledek českých prezidentských voleb francouzská média. List Le Monde zmiňuje kontrast Petra Pavla s jeho předchůdcem Milošem Zemanem, kterého deník označil za euroskeptika snažícího se orientovat Česko na východ. Agentura AFP připomíná, že Pavel vyhrál navzdory ostré dezinformační kampani mířící na jeho osobu.

„S volbou Petra Pavla se do českého prezidentského úřadu vrací umírněný proevropský politik,“ napsal v titulku svého článku Le Monde. List uvedl, že končící prezident Zeman neváhal v minulosti vyjadřovat své sympatie k Rusku a Číně a také se pohyboval „na hraně překračování svých pravomocí“.

Porážka bývalého premiéra, populisty Andreje Babiše, je zdrcující, napsal deník k rozdílu téměř milionu hlasů mezi oběma kandidáty. Další francouzská média si všímají rozdílu v kampaních Pavla a Babiše.

„Petr Pavel slíbil mimo jiné být nezávislým prezidentem neovlivněným stranickou politikou, pokračovat v podpoře Ukrajiny ničené válkou a podporovat kandidaturu Kyjeva do Evropské unie,“ poznamenává AFP. Babiš se naproti tomu podle televizní stanice France24 snažil získat na svou stranu voliče obávající se dopadu války na Ukrajině a naznačoval, že jeho soupeř zatáhne zemi do této války.

„Samozřejmě od nás mají nabídku, že policie vstoupí do ochrany podle § 49 zákona o policii, kde se jedná o krátkodobou ochranu. A pokud bude zájem ze strany nově zvoleného prezidenta, tak budeme chránit do vlastně inauguračního slibu,“ řekl ve středečním Epicentru šéf hradní ochranky Baláž.

„My jsme vlastně útvar, který chrání prezidenta republiky. A máme na starosti bezpečnost prezidenta republiky,“ popsal, proč do inaugurace střeží nově zvoleného prezidenta, jenž se ale ujme úřadu až v březnu, ochranná služba Policie ČR, ne hradní útvar.

Bez ochranky jen výjimečně

Prezident má pak ochranku nepřetržitě. Ale může požádat i o krátkodobé přerušení ochrany. „Je tam institut, kdy může být přerušená vlastně krátkodobě ta ochrana z nějakého přání té hlavy státu, ale co já jsem ředitelem útvaru ochrany prezidenta, zatím to nevyužil nikdy pan prezident,“ dodal Baláž ve studiu Blesk Zpráv.

Bývalý vedoucí útvaru obecné kriminality ve Zlíně, vyjednavač, kriminalista a později také ředitel speciálního vyšetřovacího týmu Tempus Martin Baláž začal šéfovat prezidentské ochrance v listopadu 2019.

Spolu s novým prezidentem nastoupí na Hrad také jeho aparát a nová první dáma. Ta ze zákona nárok na ochranku nemá. Hradní útvar i přesto chránil dočasně donedávna bývalou první dámu Livii Klausovou, která byla také svého času českou velvyslankyní na Slovensku.

Výhrůžky Klausové

„Paní Klausová nemá ochranu, řešili jsme tam ale nějaké výhrůžky, a proto jsme se o ni nějakou dobu starali,“ uvedl Baláž v Epicentru bez dalších podrobností.

Na doživotní ochranku má ze zákona nárok po skončení mandátu každý prezident. Hradní bodyguardy tak má přidělené Václav Klaus a brzy to bude platit také pro Miloše Zemana. K tomu mají nárok také na auto s řidičem, doživotní rentu i příspěvek na provoz kanceláře. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky čítá podle Baláže zhruba 300 lidí. Stát se ochráncem tak důležité osoby přitom není nic jednoduchého.

„Bodyguardem se může stát pouze policista, nemůže to být žádný občanský zaměstnanec nebo podobně, jak si spousta lidí myslí. Samozřejmě jsou tam psychologická vyšetření, která jsou dosti náročná, pak jsou tam samozřejmě fyzické testy a samozřejmě nějaké pohovory. Když je to ochránce řidič, tak samozřejmě učíme řidičské umění, které provádíme na různých polygonech, ale snažíme se, aby to byl opravdu policista, který to má trošku srovnané v hlavě. A nehledáme žádné Jamese Bondy,“ dodal Baláž.

Celý rozhovor s Martinem Balážem si můžete připomenout zde:

Video  Šéf hradní ochranky Baláž pro Blesk: Jak probíhá ochrana prezidenta a co čeká novou hlavu státu?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa