Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Pavel vs. Babiš: Volební účast překoná 1. kolo! Mimořádný zájem hlásí i nezvyklá místa

Aktualizováno -
28. ledna 2023
12:56
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
28. ledna 2023
11:28

Češi rozhodují o tom, kdo bude hlavou státu pro dalších 5 let, o tom, kdo na Hradě nahradí končícího prezidenta Miloše Zemana, zda to bude Petr Pavel, nebo expremiér Andrej Babiš (ANO). A o letošní prezidentské volby je nebývalý zájem nejen doma, ale i v zahraničí. Na některých místech se dokonce tvořily před volebními místnostmi fronty. Účast ve 2. kole prezidentských voleb se v sobotu dopoledne pohybovala kolem 60 procent. Většinou je vyšší než v 1. kole, kdy byla celková účast 68 procent. Některé horské obce v Jeseníkách hlásí už stoprocentní účast.

Politolog Jan Květina pro Českou televizi uvedl, že neočekává, že by účast přesáhla 80 procent. Podle něj by ale mohla být překonána 70procentní hranice.

Vysoký zájem voličů hlásí i lokality, které patří mezi vzdálené nebo vyloučené. Nával byl například ve Špindlerově Mlýně, kde tradičně zvyšují zájem o volby rekreanti, kteří volí na voličské průkazy. Návštěvnost střediska tentokrát zvyšuje i světový pohár ve slalomu žen, který se koná o víkendu.

„Volební účast očekáváme ještě vyšší než při prvním kole, kdy dosáhla téměř 85 procent. Zájem je enormní. Za první hodinu odvolilo asi 700 lidí, z toho zhruba 300 na voličské průkazy. Stále se tvoří fronty, zájem nepolevuje. Souvisí to určitě i se světovým pohárem,“ řekla zapisovatelka Ivana Nocarová.

Oprávněných voličů je podle ní ve Špindlerově Mlýně 794. „Lidí, kteří ve středisku volí na voličský průkaz, je více než 2000,“ řekla.

Podobná situace panuje v Jeseníkách. V některých horských obcích a střediscích tam dosáhla volební účast již v pátek večer sta procent. 

Velký zájem byl také v mosteckém sídlišti Chanov. Podle předsedkyně volební komise Veroniky Lapkové už 45 minut po otevření volebních místností odvolilo tolik místních obyvatel, co jinak za celý volební den. „Na takový nával tady nejsme zvyklí. Dokonce přišli tři lidé s voličským průkazem, to nepamatujeme,“ popsala Lapková pro deník Právo. V Chanově v prvním kole drtivě vyhrál Andrej Babiš.

„Myslím si, že je volby běžně nezajímají. Tyhle prezidentské jsou ale i pro ně jiné, něčím výjimečné,“ míní senátor za Mostecko a primátor Mostu Jan Paparega (ProMost).

Jak to vypadá v krajích?

Na severu Čech se účast dopoledne dostala k 60 procentům. Třeba v Liberci už některé okrsky hlásí, že u nich odvolily dvě třetiny zapsaných voličů, v České Lípě je naopak účast pod 50 procenty. V oblíbeném středisku Bedřichov v Jizerských horách už mělo dnes dvě hodiny po otevření volebních místností odvoleno 87 procent voličů. „Je to ale dáno voličskými průkazy, se kterými přišlo 511 lidí, odvolilo také 188 místních,“ řekl ČTK předseda volební komise Jaromír Janda.

V sousedním Ústeckém kraji zatím podle odhadů odvolilo zhruba 58 procent zapsaných voličů, řekla ČTK mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková. Nebývalý zájem o volby hlásí i ve vyloučených lokalitách, kde je tradičně účast ve volbách nízká. V Mojžíři v Ústí nad Labem vhodilo hlas do urny asi 27 procent voličů. „Mnohé z nich jsme u voleb nikdy dřív neviděli,“ uvedl zapisovatel komise Michal Vrbíček. V roce 2018 ve stejném okrsku za oba dny druhého kola prezidentských voleb volilo 19,98 procenta voličů, přes tuto hranici se tam tentokrát dostali už v pátek odpoledne.

V Hradci Králové byla dnes po 10:00 volební účast 63 procent, v Náchodě 59 procent. V Pardubickém kraji přišlo dopoledne hlasovat víc než 60 procent voličů, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

V Praze se mezi 10:00 a 11:00 volební účast podle informací oslovených městských částí pohybovala kolem 60 procent. Například v páté městské části odvolilo 62,7 procenta lidí a v Praze 3, 6 a 12 dorazilo k urnám asi 62 procent voličů. „V roce 2018 ve stejnou dobu to bylo 64,4 procent voličů,“ dodal mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. V Praze 4 hlásili účast 60 procent a v Praze 2 o necelá dvě procenta méně.

Také ve středočeských městech se účast blížila 60 procentům. V Benešově přišlo volit 58,5 procenta voličů, v Rakovníku už hlasovalo zhruba 58 procent voličů. „Oproti prvnímu kolu je to asi o čtyři procenta víc,“ řekla ČTK Martina Šváchová z rakovnického městského úřadu. V Příbrami dorazilo zatím k volebním urnám 54,2 procenta voličů.

V Karlovarském kraji se podle Johany Vydrové z krajského úřadu pohybuje účast většinou kolem 50 až 60 procent, žádné vážnější problémy nebyly hlášeny. „Dostali jsme pouze jeden podnět, že před jednou volební místností stojí auto s nějakými agitačními nápisy, kontrolní skupina to jela prověřit a zjistila, že to bylo pouze krátce. Jeden volič přijel s takovým autem, ale po volbě hned zas odjel,“ uvedla.

V krušnohorském středisku Boží Dar je dnes klidněji než v pátek, kdy se ve volební místnosti dělaly fronty. Z místních 118 voličů zatím hlasovalo 115 lidí, na voličské průkazy přišlo 370 voličů, víc než v prvním kole voleb.

V Plzeňském kraji se dopoledne pohybovala účast kolem 60 procent. Například v Plzni to bylo v několika okrscích kolem 57 procent. Volby se zatím obešly bez problémů, řekl Jan Nový z krajského úřadu. Velký zájem o volby je hlavně v horských střediscích, v nichž chodí hlasovat turisté. Členové volebních komisí se shodli v tom, že dnes je zájem nižší než v pátek, kdy se tvořily fronty.

V šumavské Horské Kvildě na Klatovsku volební účast přesáhla 94 procent, uvedl Daniel Kaifer z volební komise. Z 54 místních voličů hlasovalo 35 lidí, dalších 153 přišlo hlasovat s voličskými průkazy. V Železné Rudě volilo z tisícovky místních voličů víc než 50 procent, na voličské průkazy přišlo hlasovat 472 lidí, to je oproti prvnímu kolu už dvojnásobek, řekla členka volební komise.

Na jihu Čech se pohybuje volební účast od 45 do 60 procent. V Lipně nad Vltavou, kde je skiareál, zatím volilo přes 450 turistů a zhruba 60 procent z místních oprávněných voličů. „V pátek jsme tady měli fronty,“ řekla ČTK předsedkyně komise Jindra Longauerová. V jednom okrsku na českobudějovické ZŠ Máj byla účast kolem 45 procent, víc než před 14 dny. Na táborském gymnáziu F. Křižíka byla kolem 10:00 účast 53,2 procenta, v okrsku Blatské sídliště ve Veselí nad Lužnicí zhruba 60 procent.

Na Vysočině se volební účast pohybuje od 40 až k 60 procentům. Zhruba padesátiprocentní byla na jihlavské ZŠ Kollárova, podobně jako při prvním kole voleb. V Novém Veselí na Žďársku byla v pátek večer 64 procent a komise odhaduje, že dosáhne 70 procent. Zájem je větší než při prvním kole voleb. V telčském Domě dětí a mládeže hlasovalo zatím 41 procent ze 450 voličů, na jedné ze středních škol v Pelhřimově 61 procent. V okrsku na ZŠ Nádražní v Ledči nad Sázavou se účast blíží k 60 procentům.

Druhé kolo voleb se zatím v Moravskoslezském kraji obešlo bez závažnějších komplikací. Zájem volit nového prezidenta stále roste. „Kontrolní komise krajského úřadu odhadují volební účast okolo 60 procent. Žádné komplikace ani kuriozity,“ řekla ČTK Miroslava Chlebounová z tiskového odboru hejtmanství. Zájem je pravděpodobně vyšší než v kole prvním. Tehdy se dvě hodiny před polednem volební účast pohybovala v průměru okolo 50 procent.

V Olomouckém kraji volební účast po 10:00 překročila podle volebních komisí, které oslovila ČTK, 60 procent. Například na olomoucké ZŠ Řezníčkova odvolilo v 09:30 už 67 procenta voličů. Na ZŠ Stupkova hlásili dopoledne členové komisí účast 63,5 procenta. „Lidé chodí pořád, nyní je jich zase o něco více,“ uvedla členka volební komise. Podobný zájem mají lidé například i v Přerově, na ZŠ Hranická spočítali po 10:00 volební účast na 60,5 procenta.

Také ve Zlínském kraji se volební účast pohybuje po 10:00 kolem 60 procent, například na Vsetínsku se rozpětí mezi nejmenším a největším okrskem pohybuje od 58 do 62,3 procenta, řekla ČTK mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. Obdobnou účast hlásí také z Uherskohradišťska, například v Podolí už po 09:00 dosahovala 61,36 procenta, zjistila ČTK.

V Jihomoravském kraji k dnešní 10:00 volilo 58,52 procenta voličů. Před dvěma týdny byla ve stejnou dobu účast v prvním kole 55,58 procenta, sdělila mluvčí kraje Alena Knotková. Mezi obcemi byla nejvyšší účast v Letovicích, a to 63,88 procenta, nejmenší naopak v Adamově, kde odevzdalo hlas 51,85 procenta. V Brně byla volební účast 60,46 procenta. Ve stejnou dobu před pěti lety odevzdalo hlas 56,82 procenta voličů a před dvěma týdny v prvním kole činila účast 56,46 procenta. Uvedl to mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Účast je vysoká i u Čechů v zahraničí

Obrovskou účast hlásí také české zastupitelské úřady v zahraničí. Například velvyslanectví v Bruselu hned v pátek odevzdalo hlasy 995 lidí, zatímco za stejnou dobu v prvním kole jich hlasovalo 770. Většina voličů oslovených ČTK řekla, že volila generála Petra Pavla.

Prvního kola letošních prezidentských voleb se před dvěma týdny zúčastnilo rekordních 68,24 procenta z osmi a čtvrt milionu voličů. Nynější účast by podle dosavadního vývoje hlasování mohla být ještě vyšší. Při prezidentských volbách před pěti lety přišlo závěrečný duel rozhodnout 66,6 procenta voličů. 

Hlasovat mohou přijít ti z osmi a čtvrt milionu voličů, kteří se k tomu na rozdíl od obou kandidátů či současných představitelů státu nedostali v pátek. S ohledem na značný páteční zájem o hlasování by letošní účast mohla být vyšší než v prvním kole nebo při finále předchozích voleb před pěti lety, kdy dosáhla 66,6 procenta.

Prezidentské volby 2023
21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

lucie13 ( 28. ledna 2023 12:40 )

bullshit ( 28. ledna 2023 12:11 )

Hlavně že volí Chánov

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa