Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Rodiny v prezidentských kampaních Pavla a Babiše: Takhle se zapojily manželky a děti

 • Autor: tsv - 
  28. 1. 2023
  05:00

  Dnes se ve dvě hodiny odpoledne uzavřou volební místnosti a jen krátce nato dojde k vyhlášení příštího prezidenta České republiky. Kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš zakončili předvolební období intenzivními kampaněmi, a to za podpory nejen svých voličů, ale i svých nejbližších. Kdo stojí po boku obou kandidátů a co víme o potenciálních prvních dámách? A jak se k volbám staví jejich děti?

 • 1.Rodiny kandidátů

  Se svou druhou manželkou, podplukovnicí v záloze Evou (58), se Petr Pavel (61) seznámil v kasárnách v Prostějově. „V roce 1985 jsem začínala v Prostějově, on tam už pracoval. Oba jsme bydleli na posádkové ubytovně, takže jsme se normálně potkávali a míjeli,“ uvedla Pavlová pro MF Dnes a prozradila, čím ji bývalý předseda vojenského výboru NATO zaujal: „Možná je to legrační, ale svým zjevem výrazněji až s knírem. Tenkrát černým. Trochu mi tím připomínal tátu.“

  Z prvního manželství má generál ve výslužbě dva dospělé syny Petra a Jana Pavla, Pavlová má z předchozího sňatku dceru Evu.

  Eva Pavlová a Petr Pavel Eva Pavlová a Petr Pavel | profimedia.cz

  Monika Babišová (48) se se svým chotěm seznámila v podniku Lovochemie, kde po vystudování ekonomické střední školy pracovala jako sekretářka. Nyní se věnuje interiérovému designu a působí v nadaci Agrofert. S Babišem (68) má dvě děti, dceru Vivien (22) a syna Frederika (18). Expremiér má z předchozího manželství ještě syna Andreje (40) a dceru Adrianu (43).

  Prezidentský duel CNN Prima: Andrej Babiš s manželkou Monikou. (25.1.2023) Prezidentský duel CNN Prima: Andrej Babiš s manželkou Monikou. (25.1.2023) | Reuters

 • 2.Fotky z archivů

  Andrej Babiš na facebooku zveřejnil fotografie z rodinných alb. Pochlubil se snímky z dětských let i záběry s manželkou Monikou „zamlada“. Více fotografií naleznete v galerii článku.

  Archiv Andreje Babiše: S manželkou Monikou v australském Sydney (1995) Archiv Andreje Babiše: S manželkou Monikou v australském Sydney (1995) | Facebook - Andrej Babiš

  Archiv Andreje Babiše: Malý Babiš s matkou Archiv Andreje Babiše: Malý Babiš s matkou | Facebook - Andrej Babiš

  Archiv Andreje Babiše: V pokoji u rodičů (1972) Archiv Andreje Babiše: V pokoji u rodičů (1972) | Facebook - Andrej Babiš

 • 3.Nejhorší jsou pomluvy, říká Pavlová

  Eva Pavlová se v debatě Blesku vyjádřila ke strastem souvisejícím s prezidentskou kampaní, nejhůře snáší pomluvy a krutá slova kritiky směřovaná na jejího manžela. „Zažívali jsme to poprvé, takže to byla úplně nová situace. Je všeobecně známo, že pomluvám se dá těžko bránit a že mnohdy opravdu lidé nechtějí slyšet pravdu,“ konstatovala a dodala, že si urážky nebere příliš osobně. „Snažím se si takové věci nepřipouštět. Asi i proto, že jsme pracovali s manželem v armádě, tak možná jsme ve vztahu k některým věcem odolnější.“

  V průběhu debaty zmínila v nadsázce další negativum kampaně. „Zaznamenali jsme ohromnou podporu ze strany lidí. Dostávalo se nám hrozných pochutin od vitaminů po bábovky a tam bylo nejhorší to, že jsme to konzumovali, měli jsme to rádi a přibrali jsme všichni na váze,“ smála se Pavlová.

  Video  Vzkaz voličům Eva Pavlová  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

 • 4.Monika u stánku v Brně

  Monika Babišová se svým manželem na závěr kampaně navštěvovala další česká města včetně Brna. Účastnila se sešlostí s voliči, kde například zájemcům vydávala občerstvení u stánku. Fotografie na svém facebookovém profilu sdílel expremiér Babiš.

  Monika Babišová se v Brně zúčastnila manželovy kampaně (23.1.2023) Monika Babišová se v Brně zúčastnila manželovy kampaně (23.1.2023) | Facebook - Andrej Babiš

  Babišové měla dle prohlášení kandidáta před týdnem přijít do schránky obálka s nábojem a urážlivým dopisem. „Ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Okamžitě jsem kontaktoval policii, která věc vyšetřuje a které děkuji za její okamžitou reakci,“ uvedl ve svém prohlášení Babiš.

  K věci se na twitteru následně vyjádřil protikandidát Pavel, ve svém příspěvku jednání pachatele odsoudil. „Odsuzuji projevy nenávisti a výhrůžky A. Babišovi a jeho rodině. Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou AB vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň,“ napsal a opětovně požádal Babiše o umírněnější přístup k volbám.

 • 5.Babišová osahávala účastníky debat

  Monika Babišová doprovodila svého manžela mimo jiné na předvolební debatu České televize. K události se vyjádřila ve dvou příspěvcích na instagramu. „Doprovodila jsem včera Andreje na debatu ČT a jsem pyšná, že ten souboj 2 na 1 zvládl,“ napsala k sérii fotografií.

  Následně se přiznala k „osahávání“ dalších přítomných včetně manželky kandidáta Petra Pavla, podplukovnice Evy Pavlové. „Trošku jsme si s paní Pavlovou popovídaly, bylo to příjemné. A ano, opět jsem na někoho sahala a hladila. Jsem prostě moc kontaktní,“ doplnila Babišová.

 • 6.Frederik a Vivien odvolili

  Prvního kola prezidentských voleb se zúčastnily také Babišovy nejmladší děti Vivien s Frederikem, 18letý Frederik letos volil poprvé. Loni v létě pilný syn expremiéra promoval na prestižní britské škole, studium navíc ukončil jako nejlepší v ročníku v oboru podnikání. Poctivou studentkou je i Vivien, která před několika lety odjela studovat do Španělska.

  Jenže ve druhém kole rodiče nedoprovodil ani jeden z nich - Vivien podle Babiše odvolila dřív, Frederik se musel vrátit do zahraničí.

  Frederik (18) a Vivien (22) Babišovi odvolili v prvním kole prezidentských voleb (13.1.2023) Frederik (18) a Vivien (22) Babišovi odvolili v prvním kole prezidentských voleb (13.1.2023) | Facebook - Andrej Babiš

  Prezidentský kandidát uznal, že ve srovnání s výchovou Adriany a Andreje mladšího je na Vivien s Frederikem znatelně mírnější. „Spartánská výchova je na houby, je mi to celkem líto. Teď mám s Monikou dvě děti. Tady jsem ten dobrý kvazi dědeček a ona je tvrdší, takže vychovávám jinak,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima News.

  Frederik Babiš (18) promoval na britské škole. Na fotce pózuje se sestrou Vivien Frederik Babiš (18) promoval na britské škole. Na fotce pózuje se sestrou Vivien | Instagram - Monika Babišová

 • 7.Bratři ve flanelu podpořili otce

  Petra Pavla v kampani kromě manželky Evy podporovali i synové Petr a Jan s manželkou Ladou. Mladší Jan pro svého otce například sbíral i podpisy, dřív ho přitom na prezidentském postu vidět nechtěl.

  „Tehdy jsem napsal, že bych nechtěl, aby byl prezident. Myslel jsem si, že když skončí ve funkci náčelníka generálního štábu, bude mít už více času na rodinu. Potom šel do NATO, tak jsem si říkal, že třeba po NATO bude mít víc času na rodinu. No, a pak přišel prezident,“ konstatoval Jan v exkluzivním rozhovoru pro Blesk Zprávy.

  Petr Pavel před prvním kolem voleb pózoval se svými syny v RockCafé. Na fotografii mají oba oblečenou flanelovou košili, která se stala symbolem Pavlovy kampaně.

  Generál Petr Pavel se syny. Generál Petr Pavel se syny. | reprofoto Twitter Petra Pavla

 • 8.Pavel a Babiš o odchodu synů do války

  Moderátor DVTV Martin Veselovský se na Nově ptal obou prezidentských kandidátů, co by řekli svému synovi, kdyby se rozhodl připojit k armádě a odjet bránit jednoho z našich spojenců.

  „Zase ta válka. Proč to říká? Co to znamená? To je třetí světová válka? Co bych řekl mému synovi? Samozřejmě bych ho přemlouval… To je zase ta hypotetická situace. Tady vlastně zase pan novinář mluví o 3. světové válce, protože když je to spojenec a někdo nás napadne, tak je to Rusko. Já samozřejmě bych to synovi vymlouval a neumím si to představit, takovou situaci. Tak bych tam šel sám, ale je to totální blbost a je to zase strašení lidí,“ uvedl Babiš.

  „Já když jsem šel v roce 1992 do války, tak jsem to tátovi oznámil a můj táta samozřejmě měl obavy a kladl mi na srdce, abych na sebe dával pozor, ale byl na mě hrdej. Pokud by takováhle situace nastala a my bychom museli v rámci solidarity a společné obrany pomoci někomu z našich spojenců a můj syn by tam šel, měl bych stejné obavy, ale byl bych na něj hrdej, protože chlap dělá to, co je správný,“ uvedl Pavel.

  Babiš v rozhovoru konstatoval, že Pavel je profesionální voják a „pokud nedej bože bysme byli ve válce, šla by armáda a samozřejmě zálohy“. „Můj syn studuje v zahraničí vysokou školu a neumím si představit, proč tady zase děsí naše ženy a naše matky,“ Babiš.

 • 9.První dámy na Nově

  Manželky obou kandidátů dostaly prostor v poslední předvolební debatě televize Nova, své minuty využily pro vzkazy voličům. Zatímco Pavlová kladla důraz na důstojnost a slušnost, Babišová odkazovala na nadaci Agrofertu.

  „Chtěla bych se na voliče obrátit v tom duchu, že si připomeňme slova naší hymny a zkusme se podívat na Českou republiku jako na náš společný domov, ve kterém bychom mohli důstojně a slušně žít dál. A poprosila bych vás, abyste přišli k volbám,“ vzkázala divákům Pavlová.

  Babišová v souladu s manželovou kampaní slibovala podporu občanů. „Já si myslím, že mého manžela nemusím nikomu představovat, že už ho asi všichni znají, ale nevím, jestli všichni vědí, že už 10 let fungujeme v nadaci a pomáháme lidem. Můj manžel vstoupil do politiky s tím stejným cílem - aby mohl bojovat za lidi, aby jim mohl pomáhat, aby měli lepší život a aby tady vždycky byl pro ně. Když půjdete k volbám, podpoříte mého manžela, vždycky bude za vámi stát a postará se,“ uvedla.

  Eva Pavlová a Monika Babišová podpořily v závěrečné televizní debatě na Nově své manželi - kandidáty na prezidenta republiky Eva Pavlová a Monika Babišová podpořily v závěrečné televizní debatě na Nově své manželi - kandidáty na prezidenta republiky | Reprofoto TV Nova

  Obě ženy budou na kampaně vzpomínat v dobrém i ve zlém. „Pro mě je to takové rozpolcené, protože já na jedné straně jsem se potkala s neskutečně milými lidmi na manželových výjezdech a na druhé straně jsme měli bohužel strach o život. Hlavně, co mě zaskočilo, je, že lidi mezi sebou nedokážou komunikovat a v dnešní době se někteří lidé i musí bát dát najevo svůj názor, protože se bojí, aby nepřišli o práci, nebo aby nebyli lynčováni. Z toho jsem dost smutná a zaskočená,“ přiznala Babišová.

  Pavlová doufá, že se situace po volbách zklidní. „Snad skončí to období nepokojů a rozhádané společnosti a snad se postupně dostaneme i do normální situace, kdy budeme všichni v klidu pokračovat dál,“ uzavřela.

  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Kompletní online

  Video  Pavlová vs. Babišová - Kdo se stane první dámou České republiky?  - Videohub
  Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Levsalonu ( 28. ledna 2023 12:16 )

Bureš a jeho Móňa se drží za ruce po vzoru Harryka a Meghary? Proboha!

xxxx678 ( 28. ledna 2023 11:15 )

Konečně bude první dáma na úrovni.Pani Pavlová je elegantní dáma, pani Babišová se mi někdy líbí(když má účes), někdy ne, ale jsou to obě hezké ženské, dbají o sebe. Což se o pani Zemanové tedy říct nedá, co kolikrát na sebe navěsí...ještě, ten otrávený, nepřítomný výraz...bude, změna k lepšímu Reprezentuje nás, tak ať je na co koukat, nééé!?

1pravda1 ( 28. ledna 2023 10:52 )

antibabiš jede všude, dokonce Fiala, který má být premiérem všech volí generála - do nejvyšší funkce ve státě a přitom ho před pár měsíci teprve vyhrabali z vojenského důchodu... miliony lidí, kteří nevolili ods-top-stan-kdu-piráty už nemají zastání nikde, vláda fialovců všude...

Anifa ( 28. ledna 2023 09:43 )

O Babišových tam máte vše - co studují děti, o rozvodu, seznámení. A co generál? Čím se synové živí, co předchozí manželství, kde se seznámili? Jste bulvár,tak se snažte. Nebo se ty informace nehodí do vaší kampaně antibabiš?

1pravda1 ( 28. ledna 2023 09:16 )

zelené prázdno ani neznáme, promlčel se do dneška, kdo ho na hradě vyzvedne a bude rozhodovat za něho je trochu jasné, witowská konečně přiznala, že je ve volebním štábu generála a její milenec je americký lobbista kolář ... kruh se uzavře, pávek jim vyhovuje, evidentně neví nic kromě vojenství...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa