Čtvrtek 5. října 2023
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 18°C

„Hnojomet a plivání jedovatých slin.“ Babiš čelí kritice za první povolební projev

 • Autor: vja,ČTK,simao - 
  Aktualizováno -
  14. 1. 2023
  22:20
  14. 1. 2023
  20:18

  Andrej Babiš za svůj plamenný projev, v němž se pořádně opřel do svého soupeře Petra Pavla, již schytává kritiku. Na tiskové konferenci po sečtení výsledků voleb Babiš o Pavlovi mimo jiné uvedl, že je trénovaný komunistický rozvědčík, který měl působit v týlu nepřítele nebo že vítal sovětská invazní vojska v roce 1968. Ve vysílání České televize Babišovu řeč zhodnotil politolog Tomáš Lebeda. A na sociálních sítích se přidávají nejen další experti, ale i samotní politici.

 • 1.Politologa Babiš vyděsil

  V reakci na Babišův projev uvedl v ČT politolog Tomáš Lebeda: „Andrej Babiš tvrdí, že dělá pozitivní kampaň, a druhým dechem v podstatě vede tvrdou negativní kampaň plnou neférových útoků. Já jsem z toho byl poměrně vyděšen, protože Andrej Babiš sliboval, že tu prezidentskou kampaň povede jinak, protože ví, že prezidentský úřad je jiný. Ale já si teda nejsem jistý, jestli jsme slyšeli kandidáta, který by mohl být prezidentem republiky. To byl takový způsob kampaně, který jde ještě mnohem dál v tom rozdělování společnosti, v těch útocích na ostatní, že vlastně mě to upřímně vyděsilo.“

  Podle experta by takto štvavě kampaň hlavy státu zkrátka fungovat neměla. „Známe všichni Andreje Babiše, víme, jakým způsobem funguje, a víme, jakým způsobem realizuje svoji populistickou politiku,“ připomněl. Zároveň dodal, že takto ve společnosti Babiš vytváří rozkol. „Říkáte: já jsem váš zástupce a my společně bojujeme proti společným nepřátelům, protože mí političtí soupeři jsou vaši nepřátelé. Kampaň na hlavu státu by takhle vypadat prostě neměla,“ shrnul expremiérovo vystupování.

  Babišova vystupování si povšimli i politolog Jiří Pehe. „Babiš se dva měsíce vyhýbal debatám, aby se vyhnul riziku, že neudrží chladnou hlavu a bude hystericky vyvádět. Jedna jediná tiskovka po prohraném prvním kole, a máme ho tady v plné kráse,“ poznamenal pro změnu na twitteru.

  „Nikoho vás ale nepřekvapuje, co teď Babiš rozjel, že ne? Nemělo by. Je to pořád on. Houbelec hodný strýček, celou kampaň to na své voliče jen hrál. A bude to tak dva týdny. Připravte se. I své známé. A hlavně se tím nenechte odradit od volby v druhém kole.“ uvedl politolog a expert na politický marketing Miloš Gregor taktéž na twitteru.

 • 2.Fiala podpořil jasně Pavla

  Premiér Petr Fiala (ODS) vyzval jednoznačně k podpoře Pavla ve druhém kole voleb. Vysoká účast podle Fialy ukázala, že občané si uvědomují důležitost voleb.

  „Je před námi 14 dní další kampaně, bude to nelehký souboj mezi hodnotami. Na jedné straně budou populismus, lži a příklon k Rusku, na druhé demokracie, respekt k ústavě a jasná prozápadní orientace. Budu podporovat ty druhé hodnoty, a proto vyzývám všechny, aby ve druhém kole podpořili Petra Pavla,“ uvedl Fiala.

  Podle Fialy není třeba, aby se vládní strany aktivně zapojovaly do kampaně, protože lidé se rozhodují podle jiných kritérií. Babiš se vymezuje proti kabinetu a využívá k tomu všechny způsoby, které jeho populismus nabízí, dodal předseda vlády. Připomněl, že Babišovo hnutí ANO vyvolalo na dobu mezi prvním a druhým kolem volby sněmovní hlasování o nedůvěře kabinetu. „To všechno ve výsledku účinné nebude. Už první kolo ukazuje, že čeští občané vědí, o co jde,“ řekl.

  Dobrou zprávou je podle Fialy nižší volební výsledek kandidáta SPD Jaroslava Bašty, který získal kolem 4,5 procenta hlasů. „Ukázalo se, že kandidát, jehož jediným programem byl prezidentský protiústavní puč, nezískal podporu občanů. Je to dobrá zpráva, že občané nepodporují krajnosti a politické experimenty,“ dodal Fiala.

 • 3.Pekarová: Babiš plival jedovaté sliny

  Viděli jsme, kdo se rozhodl jakou kampaň vést v těch následujících dvou týdnech. Andrej Babiš už hned na té tiskové konferenci plival jedovaté sliny,“ okomentovala tiskouvou konferenci předsedy hnutí ANO předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

  Dodala, že doufá, že voliči, kteří touží po „slušnosti“, přijdou ke druhému kolu voleb a nenechají se „jedovatými slinami“ Babiše odradit.

  „Zvládnout prohru není lehké. Ale v takových chvílích se projeví charaktery, Velmi oceňuji deklarovanou podporu Danuše Nerudové, Pavla Fischera a Marka Hilšera pro Petra Pavla. Je to jediný příklad toho, jak Andrej Babiš spojuje lidi,“ uvedla Pekarová na twitteru. 

  „Bylo očekávatelné, že Andrej Babiš začne okamžitě lhát, tvrdit, že černá je bílá a plivat jedovaté sliny na protikandidáta. Hloubil dno. Jeho sliby o schopnosti vyjednat mír v ruské válce na může vážně brát jen ten, kdo viděl rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou,“ dodala Pekarová.

 • 4.Demokrat proti populistovi, zní ze STAN

  Vicepremiér Vit Rakušan (STAN) označil za potěšující, že prezidentští kandidáti z demokratického občanského spektra získali téměř 60 procent hlasů.

  „Není nám jedno, kdo bude na Pražském hradě úřadovat dalších pět let, a to je skvělé. Věřím, že hodně lidí přijde i za 14 dní,“ uvedl Rakušan. Osobně bude ve druhém kole hlasovat také pro Pavla. „Reprezentuje v mých očích to, kam naše země směřovala od roku 1989 a jak si představuji její budoucnost,“ vysvětlil.

  Hnutí STAN na twitteru pogratulovalo k postupu do druhého kola. „Rozhodne se ale až ve druhém kole. Tak nezapomeňte jít k volbám. Podpořme demokrata proti populistovi, dejme Česku důstojnou a respektovanou hlavu státu,“ stojí v příspěvku Starostů.

   

 • 5.Voda na mlýn kritikům

  Právě na twitteru se k tiskovce Babiše objevila celá řada dalších komentářů. „Andrej Babiš ty volby chce prohrát. Jinak nelze jeho TK interpretovat,“ rýpl si někdejší eurokomisař, který v Bruselu zastupoval právě Babišovo ANO, Pavel Telička. 

  „Andrej Babiš spustil odporný hnojomet jen pár minut po prvním kole voleb. Pravděpodobně čerpal z příručky agentů StB pro pokročilé,“ přidala se europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).

  „V první povolební řeči Babiš mluví zase, jak si to opravdu myslí. Spontánně a bez not marketérů. Jakoby kocour sundal brýle a zase je to ten starý známý Babiš, který jen útočí a nedokáže nerozdělovat společnost. To je důvod, proč nemůže být prezidentem!,“ uvedla exministryně a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová.

  „Andrej Babiš neunesl porážku… a na povolební tiskovce se vrátil zpět do své původní podoby. Z předvolebního hodňouška se zmetamorfoval zpět na kňouru, osočovatele a zlouna,“ komentuje Babišovu tiskovku investigativec a spisovatel Jaroslav Kmenta.

  „Nejlepší hláška projevu Andreje Babiše: Nás STB hlídala, abychom nekradli. Asi už ho tehdy znali,“ navezl se do Babiše lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

  „Jsem zvědav, jestli se Babiš po dnešku smíří s tím, že prezidentem nebude. Pokud ne, čekají nás největší svinstva, která kdy v historii ČR byla spojena s volbami,“ varuje senátor Václav Láska.

  „Babiš právě na ČT 24 varoval před špinavými dehonestačními kampaněmi a okamžitě je zahájil,“ přidal se další kolega ze Senátu David Smoljak.

 • 6.Babiš se čílil kvůli rozvědčíkovi

  Expremiér Babiš uvedl, že jediným prezidentem v Evropě, který byl „komunistickým rozvědčíkem“, je ruský prezident Vladimir Putin. Pavel studoval v 80. letech československou vojenskou školu, stejně jako Babiš byl členem komunistické strany. Za svou minulost se Pavel mnohokrát omluvil. 

  „Putin byl vysazen a nasazen jako agent KGB v 80. letech v Berlíně. Na toto byl připravován pan Pavel, aby byl vysazen do týlu nepřítele, aby tam získával lidi na spolupráci,“ řekl Babiš. Uvedl také, že člověk, který vítal invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, to dotáhl až do vojenského výboru NATO. Pavlovi bylo v době sovětské invaze sedm let.

  O Pavlovi dnes Babiš také řekl, že pokud bude na Hradě, nebude to dobře pro občany. Bude podle něj vykonávat pouze vůli vlády, možná svých sponzorů.

  Video  Tisková konference Andreje Babiše po prvním kole prezidentských voleb  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Zobrazit celý online

Kartel Zeman-Babisch ( 15. ledna 2023 18:33 )

Tak to je bomba proti drobnosti, že soudruh velkokapitalista Babiš vydělal na kovidu další miliarsdy.

karassidlo ( 15. ledna 2023 17:06 )

Je vidět, jak jsi vypatlanej..... Ha,ha,ha.....

HeiI_Babisch ( 15. ledna 2023 16:10 )

My zloději nechceme na Hradě generála, ale našeho zloděje!
Čest práci!

bullshit ( 15. ledna 2023 15:46 )

Sofistikovaný podvod a okradení oklikou nás všech není v našich končinách trestným činem. Stále je to ale v rozporu s dobrými mravy což je vohnoutovi zcela cizí.

bullshit ( 15. ledna 2023 15:42 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa