Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Poražená Nerudová: Pro mě je to vítězství, nechci vidět slzičky. Babiš je zlo, které musíme porazit

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
14. ledna 2023
23:10
Autor: ČTK, Maxmilián Nový, amb, simao - 
14. ledna 2023
15:34

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová doufala v lepší výsledek. S velkým odstupem skončí v 1. kole prezidentských voleb na třetím místě - do finále jdou Petr Pavel a Andrej Babiš, kteří jí utekli „o parník“. Co Nerudová říká na svou prohru? Ve štábu sklidila dlouhý potlesk, na pódiu jí tleskali i její synové. Uvedla, že pro ni jde o vítězství. Podpořila Petra Pavla a Babiše označila za zlo, které je nutné společně porazit.

Danuši Nerudovou do štábu doprovodil manžel Robert. Dočkala se bouřlivého přivítání, ale postupem času dobrá nálada opadla s ohledem na nepříznivé volební výsledky. Přivítání na pódiu však bylo takřka vítězné - přišel velmi dlouhý potlesk. Tleskali i synové Nerudové.

„Já jsem až zaskočena tou podporou, kterou jsem za rok a půl od vás posbírala. Je neuvěřitelné, jakou vlnu jsme v ČR vzedmuli. Vlnu, která stojí za obyčejnou holkou, která nikdy nebyla v politice, ale jen chtěla prosazovat témata, která se týkají nás všech a které se týkají i mladých lidí,“ uvedla Nerudová.

Nerudová: Po cestě jsme se neušpinili

„To, že končím jako třetí, vůbec nic neznamená, protože se začal psát příběh, který je inspirací pro všechny ostatní, že skutečně má smysl se snažit, že máme všichni moc měnit věci. Vzhledem k tomu, že jsem jako žena poprvé došla až takto daleko, že se dneska pootevřely dveře dalším, kteří půjdou za mnou. A já jsem za to neskutečně ráda,“ pokračovala Nerudová.

Video  Nerudová: Nepovažuji to za prohru, pootevřeli jsme dveře mladé generaci  - Maxmilián Nový, Elmer Carvalho
Video se připravuje ...

„Já myslím, že jsme se na té cestě ani jednou neušpinili. Já tady z tohoto místa říkám, že jsme celou dobu vedli pozitivní kampaň a myslím si, že jsme přispěli k dobré náladě v této zemi. Já jsem ráda, že jsme ukázali, že člověk může dojít poměrně daleko s pozitivní kampaní, s tím, že nikoho neočerňuje, a s tím, že dělá věci dobře,“ poznamenala.

„Nechtěla bych, abych tady od vás viděla dneska nějaké slzičky, protože pro mě je to vítězství,“ dodala Nerudová.

Nerudová pro Blesk: Panuje velký strach, že by byl Babiš prezidentem

Blesk: Jak se cítíte po takové prohře?

Danuše Nerudová: „Já to za prohru nepovažuju, protože si myslím, že se podařilo pootevřít dveře mladé generaci v naší zemi. Bude to určitě dlouhá trnitá cesta. Já jsem nesmírně ráda, že ti, kteří půjdou za mnou, že to budou mít jednodušší, takže já to vůbec neberu jako prohru. Myslím si, že nikdo z těch, kteří nám pomáhali to jako prohru neberou, a věděli, že skutečně jdou do podniku, který není jednoduchý pro někoho, kdo je mimo Prahu a nemá žádné lobbistické vazby, jde z regionu, nikdy nebyl v politice. Všichni tomu projektu věřili a já si myslím, že ten projekt byl velmi úspěšný.

Jak to zvládá vaše rodina, která vás hodně podporovala? Zejména váš syn Filip, který prožíval tu kampaň celou dobu s vámi.

„Já se přiznám, že jsem s ním nestihla moc mluvit. Ale já předpokládám, že to zvládne dobře a zvládá to dobře.“

Když jste byla teďka u Petra Pavla, tak za vaši podporu domlouvali jste třeba místo v České národní bance?

„My jsme hovořili o velmi nekonkrétních představách podpory. Myslím si, že se potřebujeme trošku na to vyspat a v pondělí se dohodneme, jak můžu pomoct v tom, aby zlo v této zemi dostalo stopku.“

Myslíte, že Česko ještě pořád není připravené na ženskou prezidentku?

„Tak ty volby ukázaly, že ne. Ale myslím si, že především je tu skutečně velký strach z toho, že by se prezidentem mohl stát Andrej Babiš a že to je ten důvod toho výsledku.“

Hrečky ve štábu

„Nevím, jak jsme moli dopustit, že dva ze tří hlavních kandidátů na prezidenta mají komunistickou minulost,“ řekla Blesk Zprávám jedna z mladých podporovatelek Nerudové, která přišla do štábu.

Podpořit Nerudovou přišly i známé tváře z televizních obrazovek. Na místě se nachází například herečky Jana Bernášková či Lenka Krobotová.

Podpořit Danuši Nerudovou do jejího štábu dorazil také pedagog Daniel Pražák. „Díky voličskému průkazu jsem mohl volit ve škole, kde učím. Bylo krásné vidět fronty ve volební místnosti a bylo hezké vidět, jak se na to dívaly děti, které kolem procházely a viděly, jaká je volební účast. Zajímaly se o to, ptaly se i nás učitelů a vnímaly to jako důležitou věc. Ve škole toho mohly být přímou součástí,“ uvedl pro Blesk Zprávy. 

Video  Nerudová chce podpořit Pavla před 2. kolem. A chystá se sama do politiky?  - Blesk / Elmer Carvalho, Maxmilián Nový, Anna Marie Bukovanská
Video se připravuje ...

Prezidentské volby 2023
21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Gretka ( 15. ledna 2023 10:43 )

Chceme a chceme Blbec je ten bílý děda mráz a ty vole!

Gretka ( 15. ledna 2023 10:41 )

Babiše bychom chtěli, ale Nerudová s tím tleskajícím stádem patří na Václavák, ona je to zlo a díky bohu neuspěla, ani v budoucnu hlas nedostane baba jaga.

oltec ( 15. ledna 2023 05:22 )

pavel a je to jen uštěkaná hokyně plná nenávisti hodila by se tak na zelňák prodávat zeleninu

MartinMarty ( 14. ledna 2023 23:55 )

Szpert

e.lesanova ( 14. ledna 2023 23:29 )

Čím víc bude Nerudová útočit na Babiše, tím oblíbenější bude u vládní koalice, to se jistě pro podobně ochotnou a kývající hlavu brzy najde slušná trafika...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa