Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Expert: Na sítích má Pavel strmý nárůst, Babiš stagnuje. Na koho cílí a čím si pomáhají?

Autor: ČTK - 
27. ledna 2023
11:16

Prezidentský kandidát Petr Pavel v závěrečné fázi předvolební kampaně jednoznačně překonává Andreje Babiše v aktivitě na sociálních sítích. Předsedu hnutí ANO téměř dohnal v počtu sledujících a fanoušků a celkový počet interakcí je na Facebooku, Instagramu i Twitteru u Pavla třikrát až čtyřikrát vyšší než u Babiše. Vyplývá to z analýzy společnosti Ami Digital, která se zaměřuje na komunikaci na internetu. Druhé kolo voleb hlavy státu bude tento pátek a v sobotu.

I přes Babišův velký náskok ze dřívějška mají nyní oba prezidentští kandidáti na sociálních sítích Facebook, Instagram a Twitter srovnatelný počet fanoušků a sledujících. Babiš jich má okolo 860 000, Pavel 720 000. „Zejména v posledních týdnech po prvním kole prezidentské volby byl přitom vidět velký nárůst sledujících generála Pavla, zatímco u Andreje Babiše tato čísla spíše stagnují,“ řekl ČTK ředitel Ami Digital Vladan Crha.

Týmy obou prezidentských kandidátů utratily v týdnu po prvním kole za reklamu na Facebooku a Instagramu zhruba stejnou sumu – půl milionu korun. Babiš se zaměřuje zejména na Facebook, kde jsou v průměru starší uživatelé, zatímco Pavel dominuje na Instagramu s mladší uživatelskou základnou.

„Marketingový tým Petra Pavla na sociálních sítích dobře využívá nové formáty, jak jsou Stories, Reels, a spolupráci s jinými subjekty a influencery. Komunikace Andreje Babiše je více klasická a cílí spíše na starší uživatele,“ dodal Crha.

Největší rozdíl je ovšem v tom, jak moc lidé na příspěvky kandidátů reagují, tedy jak je komentují či lajkují. V přepočtu na fanouška je na všech třech sociálních sítích celkový počet interakcí u Pavlových příspěvků podle Crhy třikrát až čtyřikrát vyšší než u Babiše.

Bývalý představitel české armády a NATO Pavel v prvním kole voleb před necelými dvěma týdny těsně zvítězil, když dostal získal 35,4 procenta voličů. Druhý postupující, expremiér Babiš, měl 34,99 procenta.

Před druhým kolem voleb, které bude tento pátek a sobotu, se oba kandidáti snažili oslovit voliče v televizních debatách či na mítincích s občany. Babiš v úterý oznámil, že kvůli výhrůžkám nepovede kontaktní kampaň, a požádal policii o dočasnou ochranu. Pavel zase vyzval svého protikandidáta ke stažení propagačních materiálů, kde předseda ANO podle něj využívá strach lidí ze zatažení Česka do otevřeného vojenského konfliktu. Babiš označil výzvu za nesmyslnou, obvinil Pavlovy příznivce z agresivního chování.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Kompletní online

Babiš v kampani před druhým kolem čelil kritice za billboardy s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Kritici mu vyčítali, že straší voliče. Babiš přiznal, že se text nepovedl, a slíbil, že ho změní. Na billboardech se pak objevily nové plakáty s nápisem „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“.

Sdružení reklamních profesionálů Art Directors Club Czech Republic (ADC) vyloučilo ze svých řad Marka Prchala, který pracuje pro Babiše. Jeho kampaň před nadcházejícím druhým kolem prezidentských voleb považuje sdružení za neetickou.

Video  Epicentrum - Daniel Prokop  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

JaNat ( 28. ledna 2023 22:37 )

...tedy vyvěšení ukrajinské vlajky ted mi připadá kýč, takové sebestředné. Nic pro mne, já jsem žena činu.

JaNat ( 28. ledna 2023 22:35 )

Tehdy začala válka, to se dá pochopit, to visely ukrajinské války všude. Tehdy jsme snad všichni plakali a báli se. Ale standarta a vyvěšení vlajky mi připadá takové, nevím jak bych to řekla - no jako v Hollywoodu. Kýč. Pomoc ano, tu v každém případě, ale nešaškovat.

JaNat ( 28. ledna 2023 22:30 )

Proč reaguješ jenom na mě? Ale dobře, to más sice pravdu, ale to platí všude, kdo je výřečný má prostě plus. Jenže já mám zkušenost, že ti co hodně mluví a velmi zdatně, mnoho toho neudělají. Vlastně vždycky je něco napadne, vždycky si najdou výmluvu, omluvu a všechno okecají. Většinou jsou poměrně rafinovaní. Takže na mě ta krásná, úhledná mluva nefunguje.

JaNat ( 28. ledna 2023 22:21 )

Už zase dolejzáš? To tě tak fascinuji? Usuzuji z toho jak se sám prezentoval.

rudy_hnis ( 28. ledna 2023 09:07 )

ANOkopyta se samozřejmě v titulech vyznat nemohou, proto je zakázali.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa