Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Zákulisí debaty na Primě: Babiš řekl, co udělá s článkem 5 od Pavla. A Holubová v publiku

 • Autor: Markéta Mikešová,mah - 
  26. 1. 2023
  12:13

  Petr Pavel a Andrej Babiš se ve středu utkali v předposlední předvolební televizní debatě, tentokrát na TV Prima. Došlo na řadu ostrých přestřelek i humorných momentů, třeba když Pavel předal Babišovi zarámovaný článek č. 5 NATO. Expremiér po odvysílání prozradil, co se svým dárkem udělá, Pavel zas mluvil o tom, že mu během jeho nemoci bylo „opravu bídně“. Co kamery neukázaly i koho si s sebou oba kandidáti přivedli?

 • 1.NATO a článek 5: Co s ním Babiš udělá?

  Podstatná část debaty se opět věnovala tématu války, Babiš trval na tom, že Pavel naši zemi do konfliktu přivede a že je tomu nakloněno i současné vedení armády. Generál ve výslužbě to odmítal a Babiše nazval chaotem.

  Speciální pozornost ale byla věnována Babišovu výroku z neděle, kdy v České televizi sdělil, že by neposlal na pomoc Polsku a Pobaltí české vojáky, pokud by země byly napadeny, ačkoliv je to závazek vyplývající ze smluv NATO, konkrétně článku č. 5. Babiš se v průběhu týdne opravoval a snažil se o to i na Primě.

  „Nepřipouštím, aby Rusko napadlo člena NATO. Zásadně protestuju proti tomu, že tato vláda a náčelník generálního štábu říká, že v případě války by musel stát výběrově mobilizovat,“ uvedl Babiš s odkazem na výrok náčelníka generálního štábu Karla Řehky.

  „Za pět minut jsme od poslance Babiše slyšeli slovo válka asi 20x. Nechci, aby se dostal do úzkých jako v případě moderátora konkurenční televize. Tak jsem mu tady připravil článek 5,“ reagoval Pavel a předal Babišovi zarámovaný obraz, kde byl článek 5 vytištěný.

  Babiš se tomu pousmál a po skončení debaty prozradil, co s dárkem udělám. „To si vystavím na památku. Ale já to znám dobře, víte, ten článek 5,“ sdělil reportérům a na dotaz, kde si ho vystaví, doplnil: „Tam, kde budu. U mě v kanceláři, asi v Průhonicích.“

 • 2.„Mluvčí“ Černochová

  Znovu také Babiš zopakoval, že současné vedení státu chce údajně Česko přivést do války. „Bylo by dobré, kdyby pani Černochová řekla náčelníkovi generálního štábu, aby přestal lidi strašit. Vždyť on normálně říká o nějaké mobilizaci. Tak to je úplná katastrofa,“ zdůrazňoval Babiš.

  Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se proti tvrzení ohradila na twitteru. „Vytrhávání vět z kontextu a jejich zneužívání v kampani je chucpe,“ napsala.

  Video  Souboj titánů: Vzájemné otázky „rubrika K. O.“  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

 • 3.„Už jen jedna debata a klid“

  V rámci kampaně ve čtvrtek Babiš nic připraveného nemá. S Pavlem se ale večer účastní další debaty na TV Nova. Připravovat se podle svých slov nepotřebuje. „Já už jsem připravenej. Můžeme hned teďka na Novu, není problém,“ řekl po skončení debaty na Primě.

  Pavel neskrývá, že už je z Babiše lehce unavený. „Mám pro vás dobrou zprávu: už vás čeká jen jedna debata a bude klid,“ hodnotil na twitteru. Reportérům ve středu večer také popsal, jak duel vnímal. „Andrej Babiš byl stále stejný, byl v útočné náladě, takže to možná bylo i pro diváky zajímavé, takže já jsem to považoval za standardní debatu s Andreje Babišem,“ uvedl Pavel.

  Dva dny, kdy přerušil kvůli nemoci kampaň, mu podle jeho slov nechybí. Pavel ale prozradil, že mu v jeden moment „bylo opravdu bídně“. Momentálně bere antibiotika. Nápad se zarámovaným článkem 5 prý vymyslel kolektivně se svým týmem.

 • 4.Dva rozdílné tábory

  Debaty na Primě se účastnili i podporovatelé obou kandidátů. Ještě před začátkem vysílání jim moderátor Petr Suchoň zdůrazňoval, jakou důležitou roli mají. „Vy jste dneska nejen podporovatelé, vy jste součástí těchto kandidátů,“ říkal do mikrofonu.

  V obou táborech nechyběly manželky kandidátů, Eva Pavlová a Monika Babišová. Tím ale podobnosti s jednotlivými skupinami končí. Tým Pavla si oblékl trika s nápisem „generál“ a smál se vždy, když Babiš pronesl slova, která hodnotil jako lživá. V publiku na straně Pavla seděla i herečka Eva Holubová. Ta to na sociálních sítích schytala za outfit, který na debatu zvolila. Byl hodně ležérní - mikinu doplnila barevnými korálky, na hlavě měla kšiltovku.

  To Babiš si s sebou přivedl zejména své stranické kolegy z hnutí ANO. Tleskat mu přišli například Karel Havlíček, Alena Schillerová, Jana Mračková Vildumetzová nebo Klára Dostálová. „Na diváky se těším. Umí navodit atmosféru a dostat politiky pod tlak,“ uvedla při přípravě na debatu moderátorka Terezie Tománková.

  Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Zobrazit celý online

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

ponal ( 27. ledna 2023 01:57 )

Tahle diskuze ma tedy "uroven". Jeden lepsi nez druhej

Menhira ( 27. ledna 2023 00:46 )

A tahle blbka Holubová, která si hrála celá léta na velkou Havlistku a byla proti totalitě a komunistům, tak fandí a zuřivě tleská v TV generálovi, rozvědčíku z KGB a nomenklaturnímu kádru KSČ. Je to fakt neskutečná blbka a jak vidno, dobrá héééérečka. A ještě s tou blbostí leze do televize." Mýlíš se lásko!"

karel ( 27. ledna 2023 00:11 )

Zda se, ze v TV nemaji alkohol tester, jinak by ta alkoholicka Holubova nemohla projit

harpyje ( 26. ledna 2023 22:11 )

Koukam ze se z toho chudak nejak zacyklil, ale drzim mu palce aby se z toho dostal a pokud mozno bez nasledku

BobyNo1 ( 26. ledna 2023 20:16 )

Holubice byla jedlá!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa