Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 2°C

Rychetský si rýpl do Babiše: Nechci, aby Ústavní soud byl součástí Agrofertu. Koho nepřímo podpořil?

Autor: ČTK, for, swp - 
30. listopadu 2022
09:35

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se v rozhovoru pro Aktuálně.cz před prezidentskou volbou nepřímo vymezil vůči kandidátu Andreji Babišovi (ANO). Sice jej přímo nejmenoval, ale vyjádřil naději, že ÚS, který čeká od příštího roku postupná obměna, nebude „součástí Agrofertu“. Právě Babiš je zakladatelem Agrofertu, který později vložil do svěřenského fondu.

„Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že ÚS nikdy nebyl a nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naši zemi. Stejně tak je pro mě těžká představa, že by se hlavou našeho státu stal člověk, který byl do poslední chvíle nejen režimním komunistou, ale byl i evidovaný jako agent Státní bezpečnosti,“ řekl Rychetský podle Aktuálně.cz. Babiš vede na Slovensku vleklý soudní spor o oprávněnost své evidence u komunistické tajné policie.

Rýpnutí do Babiše a vyzdvižení „trojky“

Rychetský uvedl, že jako představitel ÚS, u kterého mohou skončit i různé volební kauzy, musí zachovat zdrženlivost a nemůže se vyjadřovat k jednotlivým kandidátům. „Pro mě je skutečně nejpodstatnější, aby si český národ zvolil za prezidenta osobu, která bude vnímat důležitost ústavního soudnictví pro ochranu základních demokratických hodnot v tomto státě,“ doplnil.

Druhé předsednické období skončí Rychetskému v srpnu příštího roku. Během roku 2023 skončí i dalších šest soudců včetně obou místopředsedů. Stejný počet jich odejde v letech 2024 a 2025. Jedno místo je už delší dobu volné. Důležitou rolí příštího prezidenta tak bude nominace nových soudců.

Rychetský původně plánoval odchod dříve, nakonec se rozhodl setrvat. „Já bych už tady nebyl, kdybych měl jistotu, že bude zaručeno pokračování ÚS v podobě, jakou má od svého založení. Proto se do značné míry upínám k tomu, aby si náš národ zvolil za prezidenta osobu, která si význam ústavního soudnictví jako jednoho z velmi silných pilířů pro ochranu základních principů demokratického státu uvědomí,“ uvedl Rychetský.

Kandidáti Petr Pavel, Danuše Nerudová a Pavel Fischer by podle Rychetského byli „schopní vést komunikaci o tom, jaký význam má pro naši zemi ÚS a jeho další směřování“.

pindal ( 6. prosince 2022 18:53 )

No a víte,kolik miliard dluhu bylo dřív než nastoupili?Údajně ho moc nepřibylo a než se objevil virus,tak se dluh snižoval.

pindal ( 6. prosince 2022 18:36 )

Za Babiše,pokud nějaké peníze ze státního rozpočtu zmizeli,tak se objevily mezi našimi lidmi.Za této vlády mizí nadobro z našeho státu.To je ten rozdíl a již dnes se to dá posoudit.Závist,to je naše zaklínadlo na umlčení lidí,aby se přestali bránit.

jajas ( 2. prosince 2022 13:06 )

Jsem v klidu, zanedlouho bude nový pan prezident, který určitě nebude čerpat tak velké peníze, jako jeho před­chůd­ce..­.uvi­díme, co za ty peníze, pro nového prezidenta, občané dostanou, protože od vlády už víme, co dostáváme...za ty jejich peníze....

hejhej ( 2. prosince 2022 12:29 )

Uživatel.......Jsi trapný ubožák

hejhej ( 2. prosince 2022 10:08 )

jajas:
Ve hře jsou Benešovy dekrety a Fiala - Fialka a ten jeho slepenec je chtějí zrušit a vyhovět němcům. Bránil jim v tom p. Babiš a prezident. Proto byly podvodné volby a usilovně se ti protidemokraté vč. Rychetského snaží o podvod v prezidentských a nevadí jim největší podvodník Pavel.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa