Do boje o Hrad půjde maximálně 9 kandidátů. Ostatní vnitro vyřadilo

Autor: ČTK - 
10. 11. 2017
10:32

V prezidentských volbách bude mít šanci kandidovat maximálně devět uchazečů o Pražský hrad. Zbylých 11 kandidátek zjevně nesplňuje zákonné předpoklady. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Ve volbách by se tak měli utkat veřejně známí uchazeči, kteří se ke kandidatuře jasně přihlásili.

Vnitro nyní přihlášky posoudí ve správním řízení. O kandidátech, kteří se voleb budou moct zúčastnit, rozhodne do 24. listopadu.

Podle dřívějších informací bylo podáno 20 kandidátních listin, z toho jedna po zákonem stanovené lhůtě. Dvě z nich podaly ženy. Věk všech kandidátů bude k 13. lednu, tedy k druhému dni voleb, mezi 41 a 74 lety.

Pěknicová uvedla, že čtyři kandidáty navrhla skupina poslanců, z toho jeden z nich má podpis pouze jednoho poslance. Dostatečnou podporu poslanců, tedy minimálně 20, v předchozích týdnech oznámili bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Čtvrtou kandidátku s podporou jen jednoho poslance podle dřívějších informací podal 73letý muž.

Další tři uchazeče navrhla skupina senátorů. Podpisy více než deseti senátorů oznámili bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, lékař a aktivista Marek Hilšer a bývalý premiér Mirek Topolánek.

Lékař Marek Hilšer sehnal dostatek senátorských podpisů k boji o Hrad. Vpravo manželka Monika.Lékař Marek Hilšer sehnal dostatek senátorských podpisů k boji o Hrad. Vpravo manželka Monika. | 

Pět uchazečů předložilo petici s podpisy občanů. „Z toho dva se zjevně nedostatečným počtem jen několika podpisů,“ podotkla Pěknicová. Prezidentskou nominaci s podporou více než 50 tisíc občanů by měli mít podle dostupných informací zajištěnu současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček.

Zbývajících osm kandidátů nepředložilo ani petici, ani podporu zákonodárců. Prezidentskou kandidaturu vnitru odevzdali Roman Hladík a Libor Hrančík. K odevzdání kandidatury se přihlásila i bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská. Další z uchazečů Josef Toman uvádí, že poštou poslal 75 tisíc podpisů občanů.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 NAJDETE ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

Doporučujeme
rc-boct ( 10. listopadu 2017 14:42 )

Republice svěží vánek, dodá Mirek Topolánek.

rc-boct ( 10. listopadu 2017 13:38 )

Právě jsem se vrátil z hradu. Pan president všechny moje návrhy o jeho odstoupení z funkce přijal.

zdenekk_informatik ( 10. listopadu 2017 12:57 )

rc-boct To je pro zdejší Ovarovce moc složité.

zdenekk_informatik ( 10. listopadu 2017 12:50 )

Zemane, vyzývám tě jako řádný slušný občan - OSDTUP!!!!

kukuku ( 10. listopadu 2017 11:58 )

Už se Ti někdy v životě stalo, že Ti něco docvaklo ?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa