Středa 8. února 2023
Svátek slaví Milada, zítra Apolena
Jasno 0°C

Spolu v Praze odstavilo Hřiba: S Piráty už jednat nebudeme! Začne řešit podporu menšinové rady

Aktualizováno -
6. prosince 2022
16:27
Autor: ČTK - 
6. prosince 2022
11:33

Zlom v povolebním vyjednávání v Praze přinesla úterní schůzka koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), jež v hlavním městě vyhrála volby, s Piráty a STAN. Na koalici se nedohodli, zástupci Spolu uvedli, že už s Piráty jednat nebudou a zahájí jednání o podpoře menšinové rady. Oslovit chtějí všechny strany v zastupitelstvu s výjimkou SPD, uvedli členové vyjednávacího týmu Spolu po schůzce. Podle dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Spolu stále trvá na tom, že bude mít pozici primátora i většinu v jedenáctičlenné radě města, což je pro Piráty nepřijatelné.

Zatím není jasná přesná podoba menšinové rady, vše podle členů Spolu teprve vyplyne z dalších jednání. Podle nominanta na primátora Bohuslava Svobody (ODS) nabídla koalice Pirátům zásadní ústupky například v podobě přenechání gesce dopravy, ale ti neustoupili. Hřib se naopak vyjádřil v tom smyslu, že Spolu neustoupila v zásadních věcech vůbec a nebylo by legitimní, aby fakticky mohla s výsledkem 25 procent ve volbách o městě rozhodovat sama.

Hnutí ANO v minulosti nabídlo Spolu dočasnou podporu menšinové rady. Předseda zastupiteského klubu ANO Patrik Nacher řekl, že nabídka stále platí a hnutí je ochotno Spolu v zastupitelstvu podpořit. Stále však jde o časově omezenou nabídku, v případě dohody by podle Nachera ANO dalo koalici Spolu čas do konce února, aby sestavila většinovou radu.

Letošní vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá 73 dní, a je tak nejdelší v historii Česka. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.

Svoboda a další členové Spolu uvedli, že je v zájmu všech Pražanů, aby na pražské vládě vznikla co nejrychleji dohoda, a jednání s Piráty nikam nevedla. Požadavek na většinu v radě pro Spolu je podle Zdeňka Zajíčka (ODS) zásadní a Piráti ho kategoricky odmítli, což potvrdil i Hřib. „Není dál v tomto směru o čem jednat,“ řekl Zajíček.

Dodal, že koalice Spolu pro vznik magistrátní koalice na vládním půdorysu udělala maximum. Zatím podle něj není jasné, jestli by případná menšinová rada byla složená pouze ze zástupců Spolu, nebo i jiných stran, jestli půjde o dočasné nebo trvalé řešení, nebo jestli se dokonce během jednání nepodaří domluvit většinovou koalici. Zástupci Spolu by nicméně byli rádi, aby vedení Prahy bylo zvoleno na už dvakrát přerušeném ustavujícím zastupitelstvu, které bude pokračovat 15. prosince.

„Neustoupili ani o píď“

„Základní blokační problém je v tom, že Spolu vůbec neustoupilo ani o píď ze svých požadavků a nadále si představují, že s výsledkem méně než 25 procent hlasů budou vládnout celému městu sami,“ řekl po jednání Hřib. Dodal, že problém je podle Pirátů i v tom, že by podle návrhu Spolu měl vzniknout zvláštní radní pro investice. „V gescích vlastně zůstávají jenom provozní záležitosti, na kterých se ani nelze nějak politicky profilovat,“ řekl. Zajíček k tomu uvedl, že radní pro investice by měl mít na starosti primárně velké projekty.

Výklad o tom, že by Spolu neustoupilo požadavkům Pirátů je podle něho lichý. „My jsme za koalici SPOLU také usilovali o resort dopravy, protože jsme byli přesvědčení, že nefungoval tak, jak by měl, což se naplno projevilo nejenom nekoordinací dopravních uzavírek, ale také například kauzou Dozimetr. Přesto jsme ale byli připraveni tento silný resort – a z určitého pohledu nejdůležitější resort pro Prahu – obětovat ve prospěch Pirátů,“ podivil se Zajíček. „Jejich postoji nerozumíme, protože naše nabídka byla vstřícná k tomu, aby se mohli největším zastoupením z politických stran a hnutí podílet na pražské vládě.“

Místopředseda STAN Jan Lacina řekl, že dnešní schůzka pro něj a jeho kolegy přinesla rozčarování. Dodal, že za adekvátní uspořádání v radě by považoval pět míst pro Spolu, čtyři pro Piráty a dvě pro STAN. Město podle něj potřebuje definitivní radu, a ne nějaké prozatímní řešení. Situaci bude chtít probrat na dnešním sněmu hnutí, řekl.

Postup Spolu na twitteru kritizoval lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. „Ukázalo se, že bohužel Spolu nemyslelo koaliční jednání vážně. Vždy chtělo většinu v radě, což neodpovídá výsledku voleb. Byla šance na stabilní koalici fungující v zájmu Prahy. Teď to směřuje k opoziční smlouvě založené na ekonomických zájmech jednotlivců, k nestabilitě a chaosu,“ uvedl. Praha sobě přitom po volbách uspořádala s Piráty sdružení Aliance solidarity, která podle mnohých naopak vznik nové koalice blokovala, protože Spolu odmítalo s Prahou sobě jednat, neboť se nejedná o stranu v rámci vládního půdorysu.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Video  Bohuslav Svoboda  - David Navrátil, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

lucie13 ( 6. prosince 2022 18:08 )

Boj o koryta..

rumovapalice ( 6. prosince 2022 16:42 )

Aspoň celá republika vidí co ti Piráti jsou za pakáž.

Jaryn19 ( 6. prosince 2022 16:22 )

ještě by mohl upadnout Svoboda, toho ani voliči nechtěli, křížkování Svoboda odsoudil. Spíš to křížkování odsoudilo Svobodu mezi poražené, ještě víc než Hřiba....

defakto ( 6. prosince 2022 16:10 )

... oprava - intrikoval -

defakto ( 6. prosince 2022 15:51 )

Hřib stále intikoval až nakonec spadl na hubu , Super !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa