Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Dojemná vzpomínka na tátův projev. Vystrčila při „brutální kampani“ Babiše brání i dcera Kubery

Autor: vr, for, simao - 
29. září 2022
05:00

Šéf Senátu nemá jistou pozici. Židli mu rozkývali expremiér Andrej Babiš (ANO) a jeho spoluobviněná z kauzy Čapí hnízdo, Jana Nagyová (ANO). Ta totiž kandidovala proti Miloši Vystrčilovi (ODS) v Jihlavě a má v druhém kole šanci ho porazit. Síly přitom napíná k obhajobě Nagyové i tvrdým útokům na Vystrčila sám Babiš, který kampani proti šéfovi Senátu věnuje hodně energie. Vzpomněl při nich i zesnulého Jaroslava Kuberu, jehož dcera však dojemně promluvila právě ve prospěch Vystrčila.

Nagyová, která byla dříve náměstkyní jihlavského primátora, má v poslední době publicitu zadarmo. Spolu s Babišem jí kvůli podezřelé dotaci na Farmu Čapí hnízdo hrozí až 10 let, den co den spolu chodí k soudu, a nejen tam. Babiš ji doprovázel s obytňákem v průběhu její kampaně do Senátu. A evidentně to pomohlo!

Do té doby neznámou paní totiž volilo přes 30 procent lidí, zatímco dlouholetého senátora Vystrčila necelých 46 procent. „Je to úspěch paní Nagyové, kterou téměř nikdo nezná. Možná jsme to ani nečekali,“ žasl při pohledu na skóre sám Babiš.

Jelínek: Vystrčil se má čeho obávat

Vystrčil si v téhle situaci připadá jako terč expremiérova útoku a tvrdí, že to není jednoduché pro něho ani pro jeho rodinu. „Uvědomte si, že proti mně stál člověk, který má k dispozici nekonečně mnoho lidí a peněz, a to všechno využil pro to, aby zničil jednoho kandidáta,“ řekl Blesk Zprávám a dodal, že to nevnímá jako boj sebe s Nagyovou, ale jako boj s Babišem.

Vše bude záležet na tom, kolik přijde voličů. „Pokud by to zůstalo mezi elektoráty ODS, potažmo SPOLU, a elektorátem ANO, tak si myslím, že Miloš Vystrčil bude znovu zvolený. Kdyby ale dokázal Andrej Babiš vyburcovat voliče i v tom druhém kole, a to i voliče těch kandidátů, kteří neuspěli, tak by se mohl Miloš Vystrčil o své znovuzvolení docela bát,“ shrnul pro Blesk politolog Lukáš Jelínek.

Babiš v Jihlavě, Vystrčil na koncertu

Aby Vystrčil aktivizoval voliče, rozhodl se v Jihlavě ve čtvrtek uspořádat dokonce i koncert „Volíme slušnost“, na kterém vystoupí David Koller a na dálku podpoří Vystrčila i Marta Kubišová či Tomáš Klus.

Rovněž Babiš ale burcuje usilovně. S Alenou Schillerovou, Karlem Havlíčkem a Klárou Dostálovou se ve čtvrtek odpoledne chystá do Jihlavy podpořit osobně Nagyovou. Neláká na hudební produkci, jako Vystrčil, ale na skákací hrady a pivo či svařák zdarma.

Na Vystrčila útočí v rámci svého pořadu Čau lidi, kdy souboj Nagyové a Vystrčila označuje za souboj bezpráví proti establishmentu, Vystrčila tituluje kariérním politikem, který nic jiného, než dělat politika, neumí. Je to pro něj „typický polistopadový politik“. Vystrčil si naopak stěžuje na Babišovu „brutální a lživou kampaň“.

Vystrčila podpořila i dcera Kubery

Babiš přitom při svých útocích vzpomíná i na zesnulého Jaroslava Kuberu, bývalého šéfa Senátu. „Já jsem si strašně vážil a byl to skvělý člověk, pan Kubera, byl skutečná osobnost, předseda Senátu, byl velice přátelský a nedělal ostudu v zahraničí, jak to dělá tenhle pán,“ uvedl Babiš ve svém pořadu.

„Milý Miloši, já ti chci nejdřív poděkovat za to, jakým způsobem vedeš Senát. S jakou poctivostí, pokorou a tím tvým nasazením jsi ho dokázal převzít po tátovi, i když to vůbec nebylo snadný. Senát je pod tvým vedením v dobrých rukách a já věřím a doufám, že to tak zůstane,“ uvedla Vendula Vinšová, která doufá, že zvítězí „slušnost, poctivost a zdravý rozum“.

„Táta ve svém posledním projevu řekl: Miloš Vystrčil je skvělý analytik, skvělý vyjednavač a nesmírně pracovitý člověk, tak pracovitý, až nám s tím občas leze na nervy. On to myslel dobře, samozřejmě. A jak ty bys řekl: tak to prostě je. Takže hodně štěstí Miloši, stojíme za tebou,“ dodala Vinšová ve svém dojemném vzkazu.

Chce, nebo nechce imunitu?

„Jako první vejdu do dveří, požádám o imunitu, kdyby,“ nechala se slyšet Nagyová s odkazem na ochranu zákonodárců před stíháním. Pak ale svá slova upravila. V jiné reportáži však uvedla, že kandidovat nebylo tak úplně její rozhodnutí a vyzvala ji k tomu členská základna. 

Prý se přeřekla a chce naopak horní komoru požádat, aby ji hlasováním imunity zbavila a ona se mohla bránit u soudu. Mezitím se ale stala terčem mnoha vtípků i nařčení. A za členskou základnu, která rozhodla o kandidatuře Nagyové, bývá označován zlými jazyky přímo Babiš.

Pekarová: Chtějí se v Senátu skrýt před vězením

„Na otázku, proč se rozhodla kandidovat, Jana Nagyová odpovídá, že to nebylo její rozhodnutí. Senát neslouží k útěku před spravedlností. Jde o ústavně významnou instituci. Paní Nagyová ukazuje, že jí nejde o práci pro občany, ale o sebe a Andreje Babiše. Nenechme si Senát ukrást," vyzvala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

„Pro ANO je slušnost cizím slovem. Zatímco oni o nás musí lhát, nám o nich stačí říkat pravdu,“ tvrdí přitom Pekarová. „Lidé z ANO by chtěli využít Senát jen jako úkryt před vězením. Tomáš Czernin tam bojuje za svobodnou a demokratickou budoucnost naší země,“ dodává Pekarová.

Babiš opravoval Nagyovou

„Samozřejmě paní Nagyová se vyjádřila špatně, ona je samozřejmě z toho nervózní. Není zvyklá na média, není zvyklá i na protesty na náměstích a chtěla samozřejmě říct, že se, pokud by uspěla, vzdá imunity. Kvůli tomu samozřejmě nekandiduje,“ tvrdí přitom Babiš.

Politolog Tomáš Lebeda pro ČT uvedl, že právě volební obvod Jihlava může být pro Andreje Babiše zklamáním. „Výsledek předsedy Senátu je velmi slušný, je to velmi dobré východisko do 2. kola,“ míní. Upozorňuje na to, že Babiš do kampaně proti Vystrčilovi investoval poměrně hodně energie. „Dost možná si i trošku testoval, co on sám je schopen v tom dvoukolovém systému uhrát,“ podotýká.

Video  Markéta Pekarová Adamová hodnotila volby v pořadu Epicentrum na Blesk.cz  - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

 

1pravda1 ( 30. září 2022 00:08 )

jaká slušnost vystrčila... prohlásil se tchajwancem, nechce počítat grošíky, Zemana nenechal chvíli v klidu v nemocnici, - to by si k havlovi nikdy nedovolil, a ten byl měsíce v nemoc­nici­....­....­....­....­.. PROTI VYSTRČILOVI BYCH VOLIL I HOUPACÍHO KONĚ - NAPSAL JEDEN V DISKUZI, - ZBAVIT SE ODEESÁKA A ZÁROVEŇ PŘEDSEDY SENÁTU BY BYLO SUPER.... nagyová určitě nebude v senátu škodit tak jako on podle mého názoru, je třeba všude volit proti Spolu, protože oni si myslí, že mají senát jistý a všechno jim schválí!!! bacha na to, senát schvaluje i korespondenční volbu i vojenské základny tady atd.

nespokojeny ( 29. září 2022 22:03 )

karlos1234 Naprostá pravda. Vystrčil - konec.
Vzkaz pro Knapa: pokud Vystrčil vypadne, tak si ho vyhoň. Blbe ty máš úroveň.
Velice jsem poctěn, že mohu volit a nedám Vystrčilovi svůj hlas.

nespokojeny ( 29. září 2022 21:57 )

Vystrčil a Němcová nemají v Senátu co dělat. Je to blb a blbka, kteří mají zájem jen a pouze o svoji kariéru. ČR je nezajímá. Se svým chabým vzděláním již dosáhli maximum - končíme.

tom999 ( 29. září 2022 21:06 )

„s l u š n o s t, p o c t i v o s t a z d r a v ý rozum“ .......

uz se TO nekolikrate cpalo do hlav OBCANU CR . . . . naposledy, treba

ANO 2011 (zkratka ANO) je české středové až středopravicové populistické politické hnutí (často označované pouze jako hnutí ANO), které v roce 2012 založil Andrej Babiš.
Hnutí ANO 2011 navazuje na občanské sdružení Akce nespokojených občanů, které bylo založeno krátce předtím na podzim 2011 po několika veřejných vystoupeních Andreje Babiše ve sdělovacích prostředcích, ve kterých velmi kriticky hodnotil stav společnosti a silně kritizoval korupci.
Hnutí se zaměřilo na voliče nespokojené s dosavadními etablovanými politickými subjekty. Mezi hlavní deklarované cíle ANO 2011 patří prosazení fungujícího státu a boj s korupcí.

k e c i - forrrrrr, ktere spodine-dolnim 10 milionum zase predhazovali - oblbovali

Programové teze hnutí
Sdružení vystupovalo původně pod následujícími výzvami:

Chceme funkční a právní stát
Chceme spravedlivou a nezadluženou společnost
Chceme budoucnost bez korupce
Chceme výkonnou veřejnou správu
Chceme lepší budoucnost pro své děti
Chcete se podílet na změnách v politice a společnosti


Základní teze k 15. 8. 2012 byly:

Aby stát začali řídit zkušení, slušní a odpovědní lidé, kteří prokázali své schopnosti
Aby se zde dalo slušně žít, aby nejen odborníci, ale ani naše děti neodcházely do zahraničí
Aby skončilo systémové rozkrádání státu pod dohledem stávajících politických stran
Aby politici na občany tupě nepřenášeli náklady za svoji neschopnost a lhostejnost
Aby se kvůli reformním „pokusům-omylům“ vlády nezhroutil důchodový, zdravotnický či školský systém

tom999 ( 29. září 2022 21:01 )

SVATA PROSTOTO . . . . . ...uvedla Vendula Vinšová, která doufá, že zvítězí „s l u š n o s t, p o c t i v o s t a z d r a v ý rozum“ .......

TO JSOU zvasty - TO od sametaku 1989 spodina-dolnich 10 milionu obcanu v Cesku CEKA-CEKA a CEKA a pise se rok 2022 a Cesko je v totalni p.d... a svym CEKANIM i tuto hranici prekrocime

FAKT rohodne SLUSNOSTI nikam nedojdete . . . . v EU jsme tak sluzsni,poctivy a rozumni - ze nas TO vzdy semele

prikladu kazdy den hodne . . .
TAK co KOVID - - Cesko melo objednane vakciny uz jako prvni , , , pak prisla EK a EU vymyli ceskym politiku mozky - CESI SE VZDALI nasmlouvanych objednavem . . . a jak TO skonci

prerozdelovanim vakcin a nakonec cesi dostali nejmene a dokonce se na nas Rakusaci skladali , aby jsme nejake vakciny vlastne dostali !!!!

„Velké díky rakouskému kancléři Kurzovi za to, že Rakousko podpoří Českou republiku v obtížné situaci 30.000 dávkami vakcíny Pfizer. Toto je skutečná solidarita!“ Těmito slovy komentoval 2. dubna 2021 premiér Andrej Babiš (ANO) pomoc Rakouska Česku, v tu chvíli sužovanému těžkou pandemickou situací. Vakcíny dorazily minulý týden, po dvou měsících čekání.

++ Během března 2021 zemřelo na covid 5419 lidí, nejvíce od začátku pandemie.

Maďarsko doručí slibovaných 40 950 dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech v pátek kolem 14. hodiny přímo do pražské O2 areny. Zbývajících 10 tisíc vakcín Pfizer/BioNTech od Slovinska by mělo dorazit ještě o něco později. „Detaily dodávky dojednáváme na konec června 2021,“ napsala redakci mluvčí vlády Jana Adamcová.

.....že se s Českem o své vakcíny podělí Rakousko, Slovinsko a Maďarsko. Země měly do Česka poslat celkem 80 tisíc vakcín.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa