Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Vystrčil pro Blesk: Vztah se Zemanem? Zvládáme to. A promluvil o kandidatuře na Hrad

Video se připravuje ...
Autor: Nikola Forejtová - 
31. srpna 2022
15:53

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) byl hostem v pořadu Epicentrum, kde mimo jiné odpovídal i na to, jak si věří v nadcházejících volbách do Senátu. Zatím se soustředí na obhajobu svého senátorského mandátu, později uvidí, jestli znovu zabojuje i o post předsedy - či i o Hrad. Okomentoval i jeho vztah s hlavou státu Milošem Zemanem, se kterým se vídá hlavně po formální stránce a se kterým je v jistém sporu od Zemanovy hospitalizace v říjnu loňského roku.

Druhý nejvyšší státní představitel převzal velení Senátu před dvěma lety po tragické smrti Jaroslava Kubery. Nyní bude primárně obhajovat svůj mandát v samotném Senátu a až poté se uvidí, zdali by se znovu pokusil do čela horní komory. „Podívejte se, teď medvěd běhá po lese. Já se budu snažit dělat všechno pro to, abych obhájil mandát senátora. A k tomu já upírám nyní svoji energii a snažím se ukázat na to, co mám za sebou a co případně nabízím do toho případného dalšího volební období,“ uvedl v pořadu Epicentrum. 

„Když chcete vyhrát, tak si můžete věřit, ale hlavně ještě důležitější je, abyste pro to něco dělali. Já se snažím pracovat celou dobu na těch věcech, na kterých mi náleží a zda se to potom pozitivně projeví v těch volbách, to uvidíme,“ dodal k obhajově svého mandátu v roli senátora. 

Vystrčil: Senát je klidná síla, nemá křičet a bouchat do stolu

Senátní volby se uskuteční ve stejné dny, jako ty komunální, první kolo tedy proběhne 23. a 24. září. Každé dva roky svůj mandát obhajuje třetina z 81 senátorů. Letos se do horní komory pokusí znovu probojovat například i místopředseda Senátu Jiří Růžička. Podle Vystrčila by se mohlo v případě senátních voleb přistoupit na jednokolový systém, protože je i z volebních čísel jasně zřetelné, že během druhého kola není velká volební účast. 

Vystrčil k tomu podotknul, že nízká volební účast může být vedle menšího mediálního pokrytí způsobená i tím, že voliči nejdou k urnám po druhé ve chvíli, kdy se do něj neprobojuje jejich kandidát. A roli nejspíše bude hrát i to, že jsou senátoři méně bouřliví. 

Účast ve volbách do Senátu Účast ve volbách do Senátu | Archiv Blesku

Senát není tak vidět z hlediska toho, co dělá, protože on je těmi ústavodárci postaven tak, že jeho role není bouchat do stolu a křičet. Je klidnou silou a někým, kdo kontroluje zákony (...) Kdybych měl uvést příklad, tak jsou vynikající tenisté, kteří jsou mezi deseti nejlepšími, ale paní Kurnikovovou znali lépe díky jejímu oblékání. Senát prostě nemá tak extravagantí pozici, není tak bouřlivý, ale je nesmírně důležitý,“ hájil svou komoru Vystrčil. 

V rozhovoru uvedl předseda i několik příkladů, kdy zasáhnul Senát a kdy se ukázala jeho důležitá role. 

Vztah se Zemanem? Pouze formální úroveň

Jedním z těch, kteří se o Senátu nevyjadřovali zrovna růžově byl i současný prezident Miloš Zeman, který by „zrušil Senát“. Obecně jsou vztahy Hradu s horní komorou poněkud chladnější od té doby, co strávila hlava státu přes 40 dní v nemocnici. Podle Vystrčila ale funguje formální vztah obou institucí, neformální vztahy jsou ale utlumené. 

Vystrčil se s Zemanem naposledy viděl na Zemi živitelce, kde spolu byli na pódiu, ale i spolu obědvali. „Zvládáme to bez jakýchkoliv problémů a řekl bych na úrovni, proti které by ani pan Špaček snad nic neměl,“ dodal s úsměvem. Myslí si nicméně, že spor z hospitalizace ještě není zcela uhlazený. „Spor může být vyřešen asi tehdy, když obě dvě strany toho sporu jsou spokojené, to si myslím, že nenastalo,“ podotknul. 

Země živitelka: Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Miloš Vystrčil a premiér Petr Fiala. Země živitelka: Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Miloš Vystrčil a premiér Petr Fiala. | Blesk:Jakub Poláček

Na Hradě pak Zemana vystřídat spíše nechce, řekl Vystrčil, když se téma rozhovoru stočilo k prezidentským volbám. „Neznám v tuto chvíli důvod, který by mohl vést k tomu, že bych já kandidoval. To znamená: je velmi pravděpodobné, že kandidovat nebudu. Chci, pokud se mi to podaří, obhájit mandát senátora a chci pracovat jako senátor,“ řekl na dotaz, jestli bude favoritem SPOLU. Dodal, že samozřejmě pokračují diskuze a nechce tak říkat nic dalšího. 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa