
Výkřiky i obviňování ze lži. Energetická krize vířila mezi lídry v Superdebatě Blesku emoce

Ve čtvrté a zároveň poslední letošní předvolební debatě Blesku se proti sobě postavili lídři největších politických stran. Jedna část debaty se týkala také energetické krize. Největší emoce vzbuzovaly debaty okolo úsporného tarifu. Vláda sklízela kritiku i za šnečí tempo v pomoci lidem a firmám. Došlo i na výkřiky a obviňování ze lži.
Pozvánku do studia přijal premiér Petr Fiala (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09), předseda ČSSD Michal Šmarda, europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) a za ANO dorazila Alena Schillerová, kterou do boje poslal předseda hnutí Andrej Babiš.
První dotaz mířil na šéfku dolní komory, u které jsme se zajímali o to, zdali vnímá vládní podporu pro občany a firmy jako dostatečnou. „Zajistila energie, máme dostatek plynu, zastropovali jsme cenu, a pokud to někomu není dostatečné, je tu sociální sít,“ vypočítávala Pekarová Adamová. „Nenecháme nikoho padnout,“ zopakovala vládou často omílanou reakci na tento dotaz.
To ve vysílání Blesku znovu řekl také premiér Petr Fiala (ODS), který vysvětlil, co se bude dít s úsporným tarifem, okolo kterého je nyní spoustu otazníků. „Ten úsporný tarif bychom mohli v příštím roce na něco použít, ale nepočítáme s ním, protože počítáme s tím, že zastropování vyřeší ten základní problém,“ uvedl. Dodal, že vláda myslí i na teplárny či kotelny apod.
Opozice opětovně vládní kroky kritizovala, pomoc považuje za nedostatečnou stejně, jako je tomu podle nich u řešení bytové krize. „Pomoc je nedostatečná a přichází pozdě. Zruinujete rozpočet,“ rozčílila se šéfka komunistů Kateřina Konečná, podle které se systém rozkládá a vládní pomoc necílí na firmy či třeba na pekárny. „Stačilo by, kdybyste začali v březnu reagovat,“ dodala.
Pokřikování ve studiu kvůli úspornému tarifu
Jurečka se hájil tím, že vláda vymyslela i to, jak podržet malé, střední i velké podniky a naopak slýchává od podniků, že už to nyní zvládnou. „Nelžete!“ křikl na Konečnou.
Hádka ale pokračovala, když se do sporu vložila Schillerová a která zacílila svou kritiku na Fialu. „Odpovězte občanům, že nebude úsporný tarif,“ opřela se do něj. „Zastropování. Opět. Souhlasím, že je to pozdě. Jste elitářská vláda,“ mluvila dále Schillerová a sklízela hlasitou odezvu od ostatních, kteří začali zvedat ruce a pokřikovat. „Nenazývejte zákon bianko šekem, my máme zákon,“ řekl mimo jiné Fiala.
I podle předsedy ČSSD přichází pomoc tzv. za pět dvanáct. „Ta loterie, jestli se má, nebo nemá nakupovat, je smrtící. Žijeme v obavě, a proto se ptám, jestli máme jistotu, že sociální služby mají jistotu. Objektivně přiznávám, že je majstrštyk to, že se vám povedlo vyjednat ten terminál. OK. To zastropování je ale na poslední chvíli a měli jste na to myslet dříve. Podle mě by měl Fiala přiznat, že jsme ztratili čas, když se tomu ještě v srpnu smál,“ okomentoval téma vládní pomoci Šmarda. Podle Schillerové mohla mít vláda navíc návrh zákona alespoň připravený.
Ministr vnitra hájil vládu i tím, že kabinet premiéra Fialy „zdědil“ mnoho problémů – ostatně, jako je vláda hájila i dříve. „Padla nám do klína také Bohemia Energy. Řešili jsme ukončování těchto smluv, řešili jsme tendr na Dukovany,“ dodal Bartoš.
Takových žen jako je paní Konečná v politice více.Ví o čem mluví a hájí zájmy ČR a českých občanů.Hlavně vím koho volit.