Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Výkřiky i obviňování ze lži. Energetická krize vířila mezi lídry v Superdebatě Blesku emoce

Autor: for, Vera Renovica - 
22. září 2022
13:15

Ve čtvrté a zároveň poslední letošní předvolební debatě Blesku se proti sobě postavili lídři největších politických stran. Jedna část debaty se týkala také energetické krize. Největší emoce vzbuzovaly debaty okolo úsporného tarifu. Vláda sklízela kritiku i za šnečí tempo v pomoci lidem a firmám. Došlo i na výkřiky a obviňování ze lži. 

Pozvánku do studia přijal premiér Petr Fiala (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09), předseda ČSSD Michal Šmarda, europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) a za ANO dorazila Alena Schillerová, kterou do boje poslal předseda hnutí Andrej Babiš.

První dotaz mířil na šéfku dolní komory, u které jsme se zajímali o to, zdali vnímá vládní podporu pro občany a firmy jako dostatečnou. „Zajistila energie, máme dostatek plynu, zastropovali jsme cenu, a pokud to někomu není dostatečné, je tu sociální sít,“ vypočítávala Pekarová Adamová. „Nenecháme nikoho padnout,“ zopakovala vládou často omílanou reakci na tento dotaz.

To ve vysílání Blesku znovu řekl také premiér Petr Fiala (ODS), který vysvětlil, co se bude dít s úsporným tarifem, okolo kterého je nyní spoustu otazníků. „Ten úsporný tarif bychom mohli v příštím roce na něco použít, ale nepočítáme s ním, protože počítáme s tím, že zastropování vyřeší ten základní problém,“ uvedl. Dodal, že vláda myslí i na teplárny či kotelny apod.

Superdebata Blesku: Premiér Petr Fiala (ODS) (22.9.2022) Superdebata Blesku: Premiér Petr Fiala (ODS) (22.9.2022) | Blesk:Jakub Poláček

Opozice opětovně vládní kroky kritizovala, pomoc považuje za nedostatečnou stejně, jako je tomu podle nich u řešení bytové krize. „Pomoc je nedostatečná a přichází pozdě. Zruinujete rozpočet,“ rozčílila se šéfka komunistů Kateřina Konečná, podle které se systém rozkládá a vládní pomoc necílí na firmy či třeba na pekárny. „Stačilo by, kdybyste začali v březnu reagovat,“ dodala.

Pokřikování ve studiu kvůli úspornému tarifu

Jurečka se hájil tím, že vláda vymyslela i to, jak podržet malé, střední i velké podniky a naopak slýchává od podniků, že už to nyní zvládnou. „Nelžete!“ křikl na Konečnou. 

Hádka ale pokračovala, když se do sporu vložila Schillerová a která zacílila svou kritiku na Fialu. „Odpovězte občanům, že nebude úsporný tarif,“ opřela se do něj. „Zastropování. Opět. Souhlasím, že je to pozdě. Jste elitářská vláda,“ mluvila dále Schillerová a sklízela hlasitou odezvu od ostatních, kteří začali zvedat ruce a pokřikovat. „Nenazývejte zákon bianko šekem, my máme zákon,“ řekl mimo jiné Fiala. 

I podle předsedy ČSSD přichází pomoc tzv. za pět dvanáct. „Ta loterie, jestli se má, nebo nemá nakupovat, je smrtící. Žijeme v obavě, a proto se ptám, jestli máme jistotu, že sociální služby mají jistotu. Objektivně přiznávám, že je majstrštyk to, že se vám povedlo vyjednat ten terminál. OK. To zastropování je ale na poslední chvíli a měli jste na to myslet dříve. Podle mě by měl Fiala přiznat, že jsme ztratili čas, když se tomu ještě v srpnu smál,“ okomentoval téma vládní pomoci Šmarda. Podle Schillerové mohla mít vláda navíc návrh zákona alespoň připravený. 

Ministr vnitra hájil vládu i tím, že kabinet premiéra Fialy „zdědil“ mnoho problémů – ostatně, jako je vláda hájila i dříve. „Padla nám do klína také Bohemia Energy. Řešili jsme ukončování těchto smluv, řešili jsme tendr na Dukovany,“ dodal Bartoš. 

Video  Superdebata celý záznam  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

donypan ( 23. září 2022 10:42 )

Takových žen jako je paní Konečná v politice více.Ví o čem mluví a hájí zájmy ČR a českých občanů.Hlavně vím koho volit.

modrosvazak ( 22. září 2022 14:52 )

Je nutné odejít z lipské burzy a to co nejdříve. Avšak politolog Fiala nechce, páč Německo nemělo čím svítit a mělo málo el. energie.

jajas ( 22. září 2022 14:39 )

Ohrazuji se proti přirovnání "slepice na dvorku", protože my slepičky máme a jsou velice inteligentní. Poznávají členy naší rodiny, hlavně moje vnuky si rozdělily....a hezky si s nimi hrají. Naše slepičky jsou krásně sehrané i s mými psy, nechávají se vozit na jejich zádech a nebo vedle nich odpočívají na trávě. No fakt! My se tady máme rádi, bez ohledu na individuální potřeby každfého druhu, životní úroveň a používání jiného způsobu dorozumívání!

modrosvazak ( 22. září 2022 14:36 )

Až po Johnu, až po Johnu a má to i se stravou zdarma.

modrosvazak ( 22. září 2022 14:27 )

Když je člověk magor, jo ten neuhne se.


Už se celý svět směje Česku, jak lacině vyrábí elektrickou energii v elektrárnách postavenými ještě za éry komunistů a lacině prodává na burzu (toto burzovní zlodějství zinscenováno za předešlých vlád ODS (zřejmě za tučný bakšiš na svá tajná konta)), aby si tuto el. energii zase zpět koupila Xnásobně předraženou pro své občany a fabriky.
Ale Fiala nepovolí. Nestáhne se z burzy, neuhne. Drží pevně.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa