Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C

ČEZ se „topí v zisku“, pošlete peníze podnikatelům, radí Babiš. Fiala: Naivní a nereálné

Aktualizováno -
26. května 2022
15:03
Autor: ČTK - 
26. května 2022
13:55

Vláda by podle předsedy opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše měla na pomoc podnikatelům, kteří se kvůli vysoké inflaci potýkají s prudce rostoucími výrobními náklady a úroky z úvěrů, použít desítky miliard korun z nerozděleného zisku polostátní energetické společnosti ČEZ. Stát může tímto způsobem získat 60 až 70 miliard korun. Babiš to dnes řekl na celostátním sněmu Hospodářské komory v Olomouci. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda dividendy ČEZu použije na pomoc občanům, avšak při jejich rozdělování je namístě obezřetnost, aby tento krok nedal další impulz už tak rychle rostoucí inflaci.

Energetická společnost ČEZ, ve které má stát bezmála sedmdesátiprocentní podíl, se podle Babiše „topí v zisku“. „Opakovaně jsem žádal vládu, vezměte si tu dividendu. Je tam 150 miliard korun nerozděleného zisku. To jsou peníze pro státní rozpočet a můžete to dát i podnikatelům,“ uvedl Babiš. Podle něj zisk ČEZu skýtá obrovskou možnost, jak pomoci podnikatelům v době, kdy jim výrazně rostou výrobní náklady i úroky z půjček. „Vláda by měla pomoci podnikatelům se zárukami a měla by si potom promyslet, jestli nepodpoří tedy i úroky,“ řekl Babiš.

Vláda podle něj nyní disponuje dostatečnými finančními zdroji. „Za první čtyři měsíce má rekordní výběr na DPH, má o 24 miliard korun navíc. ČEZ se topí v zisku a české finance jsou ve skvělé kondici,“ podotkl Babiš, podle nějž vláda také může stanovit maximální ceny pohonných hmot.

Fiala novinářům řekl, že pokud by stát při rozdělování zisku ČEZu nyní postupoval podle Babišových představ, tak inflace „poroste do nebe“ a zvýšila by se zadluženost. „To my dělat nemůžeme,“ uvedl Fiala, podle kterého ČEZ navíc není státem vlastněná firma. „Stát má sedmdesátiprocentní podíl, jsou tam menší akcionáři a je to také firma, která je kótovaná na burze. Představa, že přijdu a řeknu, že teď bereme a rozdělujeme dividendy uprostřed roku, to je představa hodně naivní a nereálná,“ řekl Fiala. Vláda s částí dividend ČEZu, které odpovídají podílu státu, do budoucna počítá. „Budeme s ní nakládat tak, aby se vrátila českým občanům,“ podotkl premiér.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý novinářům řekl, že podnikatelům se obtížně vysvětlují velké zisky ČEZu při současný vysokých cenách energií. „Sám sobě to vysvětlit umím, ale neumím to vysvětlit těm podnikatelům,“ podotkl Dlouhý, podle nějž by vláda měla zužitkovat takřka sedmdesátiprocentní podíl státu v ČEZu. „Jak s těmi penězi naloží, aby to nebylo jenom inflační rozpuštění desítek miliard korun, to je druhá a velmi obtížná otázka,“ upozornil Dlouhý.

Vláda s částí dividend ČEZu, které odpovídají podílu státu, do budoucna počítá. Fiala připomněl, že vláda na pomoc podnikatelům zrušila silniční daň vozidel do 12 tun a snížila na povolené minimum daň pro vozidla nad 12 tun, odložila platby DPH či zrušila povinné přimíchávání biosložky do paliv. „Snížili jsme spotřební daň na naftu a benzin, což by mělo ve výsledku přinést další snížení ceny pohonných hmot,“ uvedl Fiala.

Fiala: Předcházející vláda opatření nedělala

Vláda připravuje i další krátkodobá opatření, jako jsou například kompenzace nepřímých nákladů. „To by mělo pomoci firmám, které mají energeticky náročný provoz, mají vysoké náklady na ceny emisních povolenek. Vyčleníme 800 milionů korun na projekty pro firmy, které povedou k úsporám energií. Snažíme se pomoci podnikatelům i v oblasti výpadku dovozu, ale také s nalezením nových exportních trhů,“ řekl Fiala. Pomoc se týká i podnikatelů, kteří v minulosti exportovali na Ukrajinu a do Ruska.

Další chystaná opatření mají podle premiéra střednědobý a dlouhodobý efekt. „Jsou významná, ale předcházející vláda je bohužel nedělala, takže Česká republika není energeticky zabezpečena,“ řekl Fiala, podle kterého vláda například vyjednává podíl na terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v zahraničí či prosadila rozšíření Transalpinského ropovodu (TAL).

Video  Fiala představil deštník proti drahotě. Vláda chce lidem ukázat, kdy a jak žádat o pomoc kvůli zdražování.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 2. června 2022 20:30 )

Fiala je tragéd, který omílá to, co mu jeho "poradci" nakukají Ten je schopen žvanit někde studentům, ale nerozumí ekonomice ani byznysu. Zapařený panák, který plní jen "noty", zcela mimo realitu, která nyní v ČR nastala. Čím dříve tato neschopná vláda, která nás táhne ke dnu zmizí, tím lépe.

Jirik-ta ( 28. května 2022 17:46 )

PhDr. Josef Skála, CSc. na HRAD
O čem se mlčí - Vladimír Štěpán
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=u6cK­1OUj­WFE&t=­584s

Jirik-ta ( 28. května 2022 17:45 )

Fialova Žebrota ( 27. května 2022 17:21 )

Zbabělec Fiala je neštěstí. Předem kapituloval ve sporu o vodu s Polskem a statečně bojuje proti pomoci občanům ČR. Jeho vláda napodzim téměř jistě padne s ostudou, jako každá vláda ODS

Staroduchodce ( 27. května 2022 16:31 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa