Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

V kauze údajné korupce kolem exministra Tomana a IT zakázek zatím nepadla žádná obvinění

Autor: ČTK - 
5. dubna 2022
13:16

V kauze údajné korupce při IT zakázkách na ministerstvu zemědělství, kvůli které minulý týden na ministerstvu i dalších místech zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), zatím policie nikoho neobvinila. Všichni zadržení už také byli propuštěni, sdělila na dotaz ČTK žalobkyně Denisa Sotáková z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Případ se týká zakázek z doby bývalého ministra Miroslava Tomana (ČSSD), u kterého policisté podle médií také provedli domovní prohlídku.

O tom, že policie v souvislosti se zakázkami zadržela několik lidí, informoval v pátek server Seznam Zprávy. Deník N s odkazem na policejní zdroje napsal, že zadrženi byli tři lidé, mezi nimi státní tajemník ministerstva Jan Sixta a vedoucí odboru informačních a komunikačních technologií Oleg Blaško.

Podle Seznam Zpráv detektivové pracují se zjištěním, že přidělování zakázek za desítky milionů korun údajně doprovázela korupce. Mají přitom k dispozici odposlechy, kde se aktéři případu o úplatcích baví. Sotáková už v pátek na webu uvedla, že státní zastupitelství dozoruje řízení kvůli podezření z podvodů při zadáváním veřejných zakázek. Škoda podle ní mohla vzniknout České republice zastoupené ministerstvem zemědělství.

Toman poprvé stál v čele ministerstva zemědělství od července 2013 do ledna 2014 v době vlády Jiřího Rusnoka. Podruhé byl jmenován ministrem zemědělství v červnu 2018 ve vládě Andreje Babiše (ANO), kam jej jako nestraníka nominovala ČSSD. Ve funkci byl až do konce Babišova kabinetu, letos v lednu jej vystřídal Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) z nového kabinetu Petra Fialy (ODS).

K Sixtovi, který byl podle médií jedním ze zadržených, Deník N uvedl, že státním tajemníkem ministerstva zemědělství je od roku 2018 a zároveň řídil sekci IT a správy majetku. Koncem minulého roku IT sekce přešla na náměstka Aleše Kendíka.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

sarina ( 5. dubna 2022 13:35 )

Řekla bych že exministr Toman je ve stejné fázi jako ministr Rakušan. Ani na něj nepadlo zatím žádná obvinění.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa