Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Nevyužitá covidová nemocnice v Letňanech: Miliony v trapu a odložení případu zrušeno

Video se připravuje ...
Autor: ČTK - 
10. února 2022
11:47

Kriminalisté se musí znovu zabývat případem záložní nemocnice vybudované předloni na podzim na výstavišti v pražských Letňanech. Dozorující státní zástupce zrušil lednové rozhodnutí o odložení případu, informoval web Aktuálně.cz. Vyšetřovatel prověřoval podezření, zda se tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), v jehož éře byla nemocnice zřízena, nedopustil trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby, uvedl již dříve server Seznam Zprávy.

Rozhodnutí o odložení případu zrušil dozorový žalobce z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2. Podle jeho vedoucího Tomáše Svobody bylo odůvodnění policie natolik vadné, že nesplňuje požadavky trestního řádu.

„Policejní orgán totiž v odůvodnění usnesení prezentoval především své vlastní úvahy a názory na shromážděný důkazní materiál, a to včetně různých domněnek až konspiračního charakteru, přestože tyto jeho úvahy často neměly podklad v důkazech,“ řekl serveru Aktuálně.cz Svoboda. Ve věci nebyl podle něj vyslechnut minimálně jeden důležitý svědek.

Svoboda loni v prosinci rozhodl, že policií nashromážděné poznatky nepotvrzují podezření na žádný Prymulův delikt, a k zahájení stíhání exministra zdravotnictví proto není důvod. Přesto vyšetřovatel do usnesení o odložení věci uvedl, že jeho zjištění ukazují právě na Prymulu a že obvinění by bylo namístě, uvádí Aktuálně. „Takové tvrzení je však v rozporu s obsahem spisu i závazným právním názorem státního zástupce,“ řek serveru Svoboda. Zdůraznil, že v takové fázi trestního řízení je relevantním pouze právní názor žalobce, nikoliv policie.

Záložní nemocnici v Letňanech postavila armáda v době zesilující epidemie covidu-19 na podzim 2020. Ve výstavních halách mohlo podle plánů najít pomoc až 500 pacientů. Nikdy ale nebyla využita.

Fakultní nemocnice Bulovka, kterou k tomu tehdejší ministr zdravotnictví Prymula pověřil, za pronájem místa na letňanském výstavišti zaplatila 58,5 milionu korun bez DPH firmě miliardáře Pavla Sehnala. Jeho společnost ABF si přitom pozemky, kde bylo zdravotnické zařízení v Letňanech připraveno, pronajímá, část dokonce od ministerstva financí, uvedl letos v lednu server Seznam Zprávy.

Případem se vyšetřovatelé začali zabývat loni v dubnu kvůli několika trestním oznámením. Vedení ministerstva zdravotnictví mělo podle policie v době zřízení nemocnice v Letňanech informace, že existuje i nabídka na zřízení záložní nemocnice v prostorách pražské O2 areny, kterou dal zástupce investiční skupiny PPF. „Já jsem ale dostal informaci, že tento prostor úplně nevyhovoval,“ uvedl k tomu už dříve Prymula.

Původně měla věc na starost Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Státní zastupitelství ale nakonec rozhodlo, že případ bude řešit policie v Praze.

sorgedoktor ( 10. února 2022 17:14 )

Ad Jetel...Diskuze na toto tema je dost pofidernich kvalit...Kdyby bouchlo najednou nekoliklm tisic Covidu, pak by vsichni poukazovali na naprostolui neschopnost vedoucich poliitiku...

doktormediciny ( 10. února 2022 16:21 )

Frant Jetel mate pravdu....Lepsi hrst jistoty, nez pytel nadeje.../Zo rikala mioje babicka z Vemyslic a mela pravdu/

bcase ( 10. února 2022 12:11 )

Hezka mala domu. Takhle se to ma delat, zastitou je preci prospech pro lidi, za statni penize, nakonec se to nepouzije, umysl nelze neprokazat a chechtacky cinkaji v tom spravne vacku. A az to utichne se to za hubicku odepise a za hubicku zdravotnictvi opet proda. "Cauky lidi, vy jste tak blbi, co kdybyste mne zvolili za prezidenta"

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud