Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Hrad skartoval tajnou zprávu o Vrběticích? Prověřuje to policie, kancelář se brání

Aktualizováno -
29. ledna 2022
22:04
Autor: ČTK, simao - 
29. ledna 2022
10:23

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom dnes informovaly Český rozhlas Radiožurnál a server Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že ve slušné společnosti se na anonymy nereaguje. Kancelář následně vydala oficiální prohlášení.

Na skartaci tajné zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o vyšetřování výbuchů ve Vrběticích přišli detektivové, kteří chtěli z dokumentu odebrat otisky prstů nebo stopy DNA, uvádějí Radiožurnál a Respekt.

Podle jejich zdrojů pracovníci odboru analytiky Kanceláře prezidenta republiky (KPR) kriminalistům řekli, že zpráva byla zničena na konci loňského listopadu. „Ke skartaci se asi omylem připletl dokument v utajovaném režimu D (důvěrné), a to zpráva o Vrběticích,“ uvedl zdroj z prezidentova okolí.

Vedoucí KPR Vratislav Mynář nezpochybnil, že Hrad dokumenty skartoval, z jakého důvodu se tak stalo, nevysvětlil, uvádějí Radiožurnál a Respekt. Mynář podle nich zároveň odmítl, že by někdy četl materiály, k nimž nemá bez bezpečnostní prověrky přístup.

„Máte zajímavé informace. Jelikož já tento druh adrenalinového sportu v podobě nezákonných úniků bezpečnostních informací nepěstuji, neboť ctím zákony České republiky, na Vaše dotazy ani náznakem odpovídat nebudu,“ napsal Radiožurnálu kancléř.

V pátek KPR uvedla, že 21. ledna na Hrad přišla trojice příslušníků Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Při této příležitosti se seznámili s konkrétními daty, o nichž KPR dosud veřejně neinformovala,“ uvedla kancelář.

V pátek se podle ní na Hrad obrátila redaktorka Českého rozhlasu s žádostí o potvrzení některých z těchto informací. „Příslušné instituce by měly věnovat pozornost nezákonným únikům neveřejných a utajovaných informací od orgánů činných v trestním řízení a zpravodajských služeb,“ napsal v pátek Hrad. NCOZ se bude podezřením zabývat, sdělil pak ČTK její mluvčí Jaroslav Ibehej.

Vedoucí bezpečnostního odboru KPR Jan Novák podle Radiožurnálu a Respektu obecně uvedl, že likvidaci starých spisů provádějí vždy pověření lidé a o skartaci je vyhotoven písemný protokol. „Skartovány jsou písemnosti z předchozích let v řádu stovek čísel jednacích,“ dodal. Jestli zlikvidováním dokumentu Pražský hrad neporušil zákon, bude zřejmě řešit policie, uvedly Radiožurnál a Respekt.

„V KPR přicházejí do styku s utajovanými dokumenty výhradně osoby disponující odpovídající bezpečnostní prověrkou a s písemnostmi je manipulováno v zabezpečených oblastech. Likvidaci starých spisů provádí vždy osoby prověřené na stupeň utajení Přísně tajné a o skartaci je vyhotoven písemný protokol. Na skartace standardně dohlíží skartační komise,“ uvedla následě hradní kancelář v sobotním prohlášení.

„Ve dnech 29. listopadu až 1. prosince 2021 byly skartovány vyřazené utajované písemnosti z minulých let, přes 500 čísel jednacích. Všechny skartované spisy bez výjimky byly v souladu s platnými právními předpisy vyřazeny, prošly archivním dohledem a byly určeny ke zničení. Skartován nebyl žádný spis určený k archivaci. Ve všech případech šlo o spisy, jejichž původcem nebyla KPR a obsah je tedy uchován v archivech jiných státních institucí,“ ujišťuje Hrad.

„S utajovanými dokumenty je nakládáno podle platných pravidel, včetně jejich uzamčení v certifikovaných úschovných objektech,“ dodala KPR.

Tajnou zprávu o údajném podílu ruské vojenské zpravodajské služby GRU dostala prezidentská kancelář loni v dubnu krátce předtím, než informace zveřejnila vláda. Web Deník N loni v květnu uvedl, že dokument ležel na Hradě deset dní, než se s ním seznámil prezident Miloš Zeman.

„Tři největší bezpečnostní hrozby ČR: 1. Ruský imperialismus. 2 Islámský terorismus. 3. Kancelář prezidenta republiky,“ rýpl si v souvislosti s informací, že policie řeší, zda Hrad tajnou zprávu skartoval, či nikoli, exministr Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Tak vážné obvinění musí být řádně prošetřeno. Hradu moc nepomáhá, že takových ′omylů′ je víc. Snad jen omylem jsou kolem prezidenta lidé s vazbami na ruské oligarchy a omylem se mohl Mynář bez prověrky při mlčení prezidenta podívat na dokument k Vrběticím,“ uvedla na twitteru europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

„Verzi Hradu, že tzv. čirou náhodou skartovali tajné dokumenty ke kauze Vrbětice, může věřit jen naivní člověk. Pachatelé toziž obvykle ničí důkazy proti sobě. Na Hradě tak zřejmě sedí lidé, kteří páchají trestné činy proti bezpečnosti ČR a prezident to kryje,“ uvedla na twitteru advokátka a někdejší poslankyně Hana Kordová Marvanová, bývalá náměstkyně ministryně spravedlnosti, dnes zastupitelka v Praze

Vrbětice zasáhly v roce 2014 dvě exploze. Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý sklad explodoval v prosinci téhož roku. V polovině loňského dubna tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchů.

Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českem a Ruskem a vzájemnému vypovídání diplomatů. Rusko účast svých agentů na explozích popírá.

Video  „Nejde kšeftovat se suverenitou státu.“ Šedivý se obul do Hamáčka a zmínil slabost  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Babisova_drahota ( 31. ledna 2022 18:16 )

Bude legrace, až jí Kreml zveřejní v denním tisku a televizích. Jako zprávu naší BIS o novičoku, kterou jim přímo předal soudruh Zeman.

elIaella ( 30. ledna 2022 20:37 )

Že? Navíc se pošta posílá fyzicky i elektronicky!

elIaella ( 30. ledna 2022 20:36 )

Ve čtvrtek se to má řešit tak počkáme, snad to nezametou pod tébich.

verka1 ( 30. ledna 2022 17:37 )

Více lidí muselo tajnou zprávu číst. Co kopie?

panda82 ( 30. ledna 2022 17:04 )

No jo oni neinformovali Pekárovou, a nepozvali ji k tomu a to je vážné

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud