Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Pospíšil vytasil krizový plán pro Prahu. A chce 20 miliard na opravu mostů a silnic

Autor: ČTK - 
25. září 2018
13:44

Šest hlavních bodů. A nic, co by se nedalo zvládnout za prvních 100 dní na magistrátu. Tak vypadá krizový plán pro Prahu, který dnes představil lídr společné kandidátky Jiří Pospíšil (TOP 09) s volební dvojkou Hanou Marvanovou (za STAN) po boku. Podle čestného předsedy Topky Karla Schwarzenberga by si přitom pražský magistrát zasloužil provětrat.

„Pražskému magistrátu by neškodilo, kdyby byl trochu provětrán,“ uvedl dnes Karel Schwarzenberg, který přišel podpořit předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila, kandidáta na pražského primátora.

Koalice TOP 09 a STAN chce v případě úspěchu ve volbách na pražský magistrát v dalším období investovat do rozvoje města 50 až 60 miliard korun.

Mezi další priority koalice Spojené síly pro Prahu bezprostředně po volbách by patřila novela stavebního zákona, zavedení pozic protikorupčního ombudsmana a koordinátora dostavby městského okruhu, obnovení centrálního stavebního úřadu a vypsání architektonických soutěží na koncertní sál a most mezi Holešovicemi a Karlínem, uvedl dnes Pospíšil.

Schwarzenberg: Prahu přiblížíme k úrovni Vídně

„První a poslední rozumný plán pro Prahu tady byl realizován za primátorování pana Hudečka z TOP 09. Byl bych moc rád, kdyby to měli pražští voliči na paměti. Je ten nejvyšší čas napravit chyby, které se tu staly. Chtěli bychom přiblížit Prahu na úroveň Vídně nebo Mnichova,“ upozornil dnes Schwarzenberg.

Základním kamenem krizového plánu přitom má být doprava v Praze a její řešení. „Musíme za každou cenu zajistit, aby doprava v hlavním městě nezkolabovala úplně,“ apeloval Pospíšil.

20 miliard na mosty a silnice

Jenom nutné opravy mostů či komunikací, nahromaděné dlouhodobým zanedbáváním údržby, podle Pospíšila vyjdou zhruba na 20 miliard korun. Koalice chce v případě, že se bude podílet na vládě, v prvních 100 dnech vypracovat jasný investiční plán.

„Praha poslední čtyři roky dává do investic asi 17 procent svého rozpočtu. To je zoufale málo. Kvůli neschopnosti současného vedení Prahy připravit jakýkoliv investiční záměr se tak na účtech města bezcílně povalují desítky miliard korun,“ upozorňuje Pospíšil.

Jednou z nejpalčivějších priorit je podle Pospíšila Hlávkův most, kde se nyní provádí diagnostické práce. V úvahu připadá i stavba provizorního ocelového mostu vedle stávajícího, uvedl kandidát na primátora.

Nový úřad má řešit palčivý problém

Urychlená novela stavebního zákona by podle zástupců koalice měla předcházet celkovému přepracování legislativy určující povolování staveb. „Nezmění koncepci, ale může přispět k tomu, aby stavební řízení zrychlilo,“ uvedl Pospíšil. Koalice například navrhuje, aby se v případě, že stavební úřad nestihne v zákonné lhůtě povolení zpracovat, stavba automaticky považovala za schválenou.

S povolováním staveb souvisí i centrální stavební úřad, který v minulosti v Praze fungoval. Nyní je v metropoli 22 separátních úřadů, které rozhodují o všech projektech v jejich působnosti. Podle koalice by měl velké a odborně náročné projekty posuzovat jeden celopražský úřad, který by k tomu měl dostatek kompetentních pracovníků.

Priority: Protikorupční ombudsman a vnitřní okruh

Podle právničky a kandidátky STAN Hany Marvanové je pražský magistrát málo transparentní. „Stále existuje praxe utajování informací, a to zejména ze strany městských firem,“ uvedla. Problém by podle ní měla řešit pozice protikorupčního ombudsmana, na kterého by se lidé mohli obracet v případě, že by se jim z úřadů či firem nedařilo dostat informace či při podezření z korupčního jednání. Magistrát by tím podle Marvanové i ušetřil, protože odmítnutí poskytnout informace vede k žalobám a město musí platit právníky.

Koalice chce také vytvořit pozici koordinátora, který bude mít na starost dostavbu vnitřního okruhu, kterou podle zástupců koalice současná koalice nikam neposunula.

Soutěž na koncertní halu na Vltavské

Pospíšil doplnil, že bezprostředně po volbách je nutné zadat mezinárodní architektonické soutěže na koncertní halu na Vltavské, se kterou přišlo současné vedení magistrátu, a na most mezi Holešovicemi a Karlínem. V prvním případě podle kandidáta koalice spolupracuje s architektem Josefem Pleskotem, který by se rád na přípravě soutěže podílel.

Kromě TOP 09 a STAN s koalicí Spojené síly pro Prahu spolupracují také KDU-ČSL, LES a Demokraté Jana Kasla. V posledních volbách do pražského zastupitelstva v roce 2014 skončila TOP 09 druhá za ANO a získala 16 mandátů z 65. STAN je jako člen Trojkoalice součástí stávající pražské vlády, v radě stranu zastupuje starostka Slivence Jana Plamínková. Stávající radní pro kulturu, lidovec Jan Wolf, je na kandidátce Spojených sil pro Prahu na na čtvrtém místě. Komunální volby se budou konat 5. a 6. října, zároveň se bude volit třetina senátorů.

Video „Za posledních 20 let čeští politici nevstali a neřekli, že je EU pro nás důležitá,“ zlobí se Pospíšil - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud