Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Saudek chce křeslo Krnáčové. Do boje o Prahu jdou i Babišův milionář, cirkusáci a gynekolog

Autor: Jakub Veinlich, ČTK, Zuzana Štíchová - 
7. září 2018
06:25

Na vedení hlavního města se chce letos podílet 29 uskupení. Oproti volbám v roce 2014 je to o dvě méně. Někteří Pražané budou hlasovat 5. a 6. října v podstatě třikrát. Nejdříve do zastupitelstva městské části, na magistrát a v některých obvodech i do části Senátu. Blesk Zprávy zmapovaly jednotlivé lídry stran, kteří aspirují na primátora metropole. Je mezi nimi třeba i známý fotograf.

Do pražského zastupitelstva budou volit všichni Pražané, ve hře je 65 křesel. V kandidátkách, které jsou dostupné na speciálním webu Českého statistického úřadu, je řada zajímavostí. Hlavní město chtějí vedle tradičních politiků a podnikatelů řídit také učitelé, záchranáři, gynekolog, ale i cirkusáci, důchodci nebo fotograf. Tady je přehled lídrů seřazených podle čísla pro kandidátní listiny.

1. Patrioti: Hasič Vítek

Konzervativní euroskeptická strana Patrioti vysílá do boje o primátorské křeslo hasiče a lektora civilní a požární ochrany Jiřího Vítka (45). Ten se chlubí Zlatým záchranářským křížem za záchranu lidského života, který mu udělil prezident republiky. „Nastal čas, aby se místa, která známe, kde žijeme, vrátila do správy skutečných patriotů,“ hlásá Vítek.

2. Otevřená radnice: Manažer Holešinský

Pod zkratkou Hora kandiduje hnutí, které bylo nováčkem v komunálních volbách před čtyřmi lety. „Největší ambicí je slušnost, pracovitost, racionální, ekonomické a ekologické řízení ve prospěch obce, ve které žijeme,“ hlásá hnutí na svých stránkách. 

Manažer Ivan Holešinský (53), který kandidátku povede, slibuje efektivní hospodaření města i třeba konec dalšího zahušťování sídlištní zástavby.

3. SPDV: Systémový specialista Krčma

„Rádi bychom konečně rozetli umně zapletené gordické uzly, které naše město po léta škrtí a umrtvují,“ píše Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí na svých webových stránkách. V případě úspěchu chtějí její kandidáti nejen zabránit nevratnému poškození nejen Prokopského, ale také Dalejského údolí. Zelenou oblast Smíchova a Hodkoviček by totiž mohla změnit výstavba sociálních bytů.

Lídrem kandidátky je systémový specialista Tomáš Krčma (36). Kandidoval také v roce 2017 jako lídr kandidátky do Poslanecké sněmovny.

4. ProtiPirátská kandidátka: Architekt Vrana

Celý název kandidátky zní a úřady ji zaregistrovaly jako: protiPirátská kandidátka - mládí a zkušenost vpřed. Prahu dál rozkrádat nedáme! V jejím čele stojí Josef Vrana (79) prezident asociace interiérových architektů. Informací o uskupení ale není možné příliš mnoho zjistit. 

Hnutí na sebe upozornilo pár týdnů před volbami podáním žaloby na občanskou kandidátku Praha Sobě, kterou zaregistroval Jan Čižinský. Soud ale žalobě nevyhověl. Na protiPirátské kandidátce jsou buď nezávislí kandidáti a nebo nominanti spojených demokratů-sdružení nezávislých. 

5. S.O.S. za práva zvířat: Ochránkyně zvířat Janišová 

Přesný název kandidátky je S.O.S za práva zvířat - sdružení DSK a NK. Do chodu Prahy chce promlouvat možná i jako primátorka Hana Janišová (56) předsedkyně Pražského spolku ochránců zvířat. Spolek vysílá do boje o pražský magistrát dohromady jen sedm kandidátů a kandidátek. 

6. Spojené síly pro Prahu: Exministr Pospíšil

Exministr spravedlnosti, europoslanec a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil (42) dal síly dohromady nejen s hnutím STAN, ale také lidovci, LESem Martina Bursíka i demokraty exprimátora Kasla. Pokud se stane primátorem, zřejmě už znovu do europarlamentu kandidovat nebude. Pospíšil chce Prahu přiblížit Londýnu, proto je symbolem kampaně dvoupatrový autobus.

„Občané komunální volby podceňují,“ uvedl Pospíšil na startu kampaně. Boj o demokracii a svobodu se v Česku vede permanentně a nyní je čím dál víc aktuální, dodal. Odmítl také, že by společné kandidatury znamenaly slabost. „Kdo se nespojuje, nahrává oligarchům,“ doplnil a naznačil tak, vůči komu se chce na radnici nejvíce vymezovat.

Video  „Za posledních 20 let čeští politici nevstali a neřekli, že je EU pro nás důležitá,“ zlobí se Pospíšil  - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
Video se připravuje ...

7. Volte pravý blok: Chartista Cibulka

Hlavními cíli strany jsou vypořádání se s komunismem, pravicová politika a účast občanů na ní (ve stylu švýcarské demokracie). Do voleb jde jako jednička její zakladatel Petr Cibulka (67), který v kolonce povolání uvedl „pětinásobný politický vězeň nedávné totality“.

Cibulka je aktivista a novinář, původem z Brna. Je jedním ze signatářů Charty 77, byl členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a aktivistou Jazzové sekce Svazu hudebníků. Před listopadem 1989 byl opakovaně vězněn. Z poslední vazby byl propuštěn těsně po sametové revoluci. Kandidoval už v doplňovacích senátních volbách v Brně v roce 2003. 

Cibulka je rozvedený. Má syna s političkou Hanou Marvanovou. Ta kandiduje jako dvojka za Jiřím Pospíšilem.

8. KSČM: Učitelka Semelová

Komunistická strana Čech a Moravy vysílá do boje o primátorský řetěz v Praze ženu. Sází přitom na známé jméno, opředené kontroverzními výroky. Marta Semelová (58) v minulosti zpochybňovala, že přiznání Milady Horákové ve vykonstruovaném procesu bylo vynucené, a o sovětské okupaci v roce 1968 zase, že byla internacionální pomocí.

Mandát do Sněmovny loni neobhájila, a tak se chtěla vrátit jako vystudovaná učitelka za katedru. Jenže ředitelka pro ni neměla místo. O bývalou poslankyni se tak postarala sama KSČM. Semelová pobírá jako předsedkyně krajské buňky plat ze stranické kasy. 

Pokud by se stala primátorkou, chtěla by podle svých slov více zapojit lidi do správy města. Stejně jako řada jejích kolegů se chce zaměřit v případě vítězství také na trh s byty, kterých se podle Semelové nedostává potřebným. 

9. Dost je dost!: Vedoucí Kunert

Hnutí Dost je dost! občané za svá práva je méně známé sdružení, které ale také naplnilo kandidátku do posledního místa. Většinu kandidátů tvoří lidé s trvalým bydlištěm v Praze 4. V jedné z největších městských částí bydlí také lídr a kandidát na primátora Ladislav Kunert (59), který je občanským povoláním vedoucí provozního oddělení. Rodák z Lanškrouna byl v letech 1981 až 1990 strojvedoucím metra, pak mimo jiné podle svého životopisu pracoval dva roky ve Francii. V současné době je členem kontrolního výboru v Praze 4.

Hnutí chce prosadit výstavbu sociálních bytů, nebo vysokoškolských kolejí, zlepšit životní prostředí v hlavním městě a nebo udělat revizi údajně nevýhodně podepsaných smluv. V roce 2010 Ladislav Kunert kandidoval v Praze 4 za TOP 09, to ovšem ve svém životopisu otec dvou dětí neuvádí. Ve straně byl například i předsedou revizní komise. 

10. Plus: Fotograf Saudek

Jedním z překvapivých a veleznámých jmen pražských voleb je fotograf Jan Saudek (83), který stojí v čele kandidátky hnutí Plus. Společně s dcerou Marií Saudkovou, malířkou, se bude snažit dobýt magistrát za hnutí, které vzniklo v roce 2016. Podle místopředsedy Jiřího Masopusta je prioritou rozvoj sociálně-zdravotních služeb, výstavba domů s pečovatelskou službou i budování dostupného bydlení.

11. Česká pirátská strana: Lékař Hřib

V minulých volbách byl jedničkou Pirátů v Praze Jakub Michálek, ten je teď ale předsedou poslaneckého klubu, a tak strana vytáhla jako svého lídra a kandidáta na primátora absolventa lékařské fakulty Zdeňka Hřiba (37).

Ten slibuje zatočit s korupcí na pražském magistrátu a chce vyřešit dopravu a parkování v hlavním městě. Jako otec dvou synů a jedné dcery chce také dostupné bydlení pro všechny a kvalitní vzdělávání. V minulosti se ucházel o post místopředsedy České pirátské strany.

Zdeněk Hřib - kandidát Pirátské strany na primátora Prahy ( 2018) Zdeněk Hřib - kandidát Pirátské strany na primátora Prahy ( 2018) | pirati.cz

12. Jauner: Artistka Helferová

Hlavní město chce dobýt také skupinka cirkusáků, klaunů, žonglérů, nebo jezdec v globusu smrti, a to pod hlavičkou Jauner Československo 2018. Za svou kandidátku na primátorku si vybrali Stanislavu Helferová (77) - artistku v důchodu, která o tom podle svých slov ani nevěděla. Na kandidátku ji prý napsal zmocněnec hnutí a její synovec v jedné osobě Václav Šimek. Ten v minulosti neúspěšně kandidoval do Senátu za extremistickou Národní demokracii. 

Do zastupitelstva hlavního města kandidují za Jauner lidé, kteří mají bydliště například v Žilině, Kokorech, Kralicích na Hané, Kroměříži, nebo Českých Budějovicích či v Telči.

13. ODA: Developer Sehnal

Občanská demokratická aliance zkoušela své štěstí o vzkříšení už v prezidentských volbách. Na Hrad za ni kandidoval někdejší šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek. Skončil ale hned v prvním kole, a to na devátém, tedy posledním místě, se ziskem necelých 24,5 tisíce hlasů. 

Primátorem Prahy chce být za Občanskou demokratickou alianci (ODA) - Krásná Praha podnikatel a miliardář Pavel Sehnal (54). Ve volbách slibuje lepší dopravu, bezpečí, pohodlný městský život i méně byrokracie. Úřad má být podle Sehnala k občanům přátelský. 

Sehnalovi patří například jedno z pražských aquacenter, letňanské výstaviště, nebo realitní web. Sehnal chce mimo jiné rozpohybovat úřady při vyřizování stavebních povolení a dalších náležitostí. 

14. Rozumní: Zemanův soupeř Hannig

Objevitel Lucie Bílé a hudební producent Petr Hannig působí, jako by si liboval ve volebních kampaních. V prezidentských volbách totálně propadl a skončil osmý - dostal 28 tisíc hlasů. Už po deváté kandiduje do Senátu a také na post pražského primátora. Rozumní brojí především proti migraci.

Na šestém místě strany kandiduje někdejší kontroverzní šéf Sazky Aleš Hušák. 

15. Nezávislí: Principálka Šikýřová

Kandidátka Nezávislých má na první pohled hned dvě zvláštnosti. Většinu nominovaných tvoří lidé s bydlištěm v Praze 15 a z 65 možných míst jich je na kandidátce pouze 36.

Adeptkou na primátorku je v případě úspěchu Petra Šikýřová (51), jednatelka Sokola Hostivař, principálka loutkového divadélka Fridolýn. Na tvorbu pro děti se původním povoláním právnička přeorientovala, podle informací na webových stránkách, po narození synů, dvojčat. Dnes působí také jako jedna z 31 zastupitelů MČ Praha 15. Zkušenosti v komunální politice sbírá už několik let. V Praze 15 pracovala dvě volební období v kontrolním výboru a školské komisi a byla členkou výboru pro volnočasové aktivity.

16. Starostové pro Prahu: Zastupitel Fischer

Spor s hnutím STAN o značku „Starostové“ zdržel losování čísel pro pražské kandidátky. Nakonec ale byli i Starostové pro Prahu zaregistrováni. Jejich jedničkou je pro letošní volby zastupitel Karel Fischer (50).

„Prahu ovládají celostátní politické strany, takže místo Pražanů o Praze vlastně rozhodují politické buňky partají. Mimopražští politici přijedou do Prahy, díky handlům se stanou primátory nebo radními, léta Prahu devastují, a pak utečou,“ říká před volbami. Za největší pražský problém považuje dopravu.

17. SPRRSČ: Manažer Dubský

Manažer Jiří Dubský (48) je jeden z šesti kandidátů, které Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa Miroslava Sládka - do voleb v Praze vyslala. Na webových stránkách má strana pro komunální volby podrobnosti pouze pro Brno. O plánech pro Prahu nejsou informace dostupné. 

18. Strana zelených: Expert na družice Mirovský

Přírodovědec, specialista na družicové systémy pro pozorování Země, národní expert pro rámcové programy pro vědu a výzkum Horizont 2020 - to je Ondřej Mirovský (39), člen Strany zelených. Je spojován také s bojem proti hazardu a hernám v Praze. Od roku 2014 zastupitel Hlavního města Prahy, od roku 2006 zastupitel Městské části Praha 7. Od roku 2014 je rovněž v dozorčí radě Technické správy komunikací hlavního města Prahy a.s.. V kampani slibuje výstavbu městských bytů.

19. SPD: Ex-zednář Beran

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vede v Praze jako lídr bývalý šéf Veliké lóže České republiky. Největší organizace svobodných zednářů u nás. Kvůli kandidatuře za SPD byl ale exkomunikován. Se stranou dosud spolupracoval jako expert na energetiku.

Mezi priority SPD do voleb na magistrát patří potírání pouliční kriminality či řešení parkování v hlavním městě, uvedl Beran. „Je Pražák křtěný Vltavou, SPD v něm nabízí věrohodného a důvěryhodného kandidáta, je to akademik a vědecký pracovník,“ uvedl k jeho kandidatuře Tomio Okamura.

20. Praha Sobě: Poslanec Čižinský

Cestou občanské kandidátky se vydalo sdružení starosty Prahy 7 a poslance za KDU-ČSL Jana Čižinského (40). Ten kvůli novému uskupení ale musel pozastavit u lidovců členství, v hlavním městě se totiž stal jejich konkurentem. Dlouho visel nad účastí Prahy Sobě ve volbách otazník, protože musela posbírat 7 % podpisů všech Pražanů. To se ale nakonec povedlo.

Sdružení chce po volbách v Praze například zrychlit stavební řízení, zlepšit dopravní situaci i fungování magistrátu, vyřešit problémy při správě majetku a podpořit kulturu mimo centrum. Také chce modernizovat MHD a zavést nočního starostu, který by řešil problémy nočního života.

21. ČSSD: Náměstek Landovský

Česká strana sociálně demokratická svou kampaň v Praze zahájila mezi prvními, a to ještě před koncem září. Ve volbách sází na slavné jméno. Za primátora chce vládní strana s 15 poslanci Jakuba Landovského (42) - syna známého herce. 

Právník Landovský už má zkušenosti z vysokých pater politiky. Nebyl sice nikdy poslancem, ale pracoval v blízkosti několika ministrů. Za působení Martina Stropnického nastoupil jako náměstek na ministerstvo obrany, kde působil i za Karly Šlechtové a nechal si ho v týmu i současný ministr Lubomír Metnar.

Do ČSSD vstoupil v roce 2006, v prezidentských volbách v roce 2013 dělal mluvčího Jiřímu Dientsbierovi. V případě vítězství slibuje Landovský MHD pro Pražany zdarma, masivní výstavbu městských bytů, nebo ochranu seniorů před takzvanými šmejdy. Spekuluje se o něm také jako o možném ministru zahraničí namísto Miroslava Pocheho.

Jakub Landovský (ČSSD), náměstek ministra obrany Jakub Landovský (ČSSD), náměstek ministra obrany | ČTK

22. ODS: Gynekolog Svoboda

Občanská demokratická strana (ODS) bývala v hlavním městě v minulých letech neporazitelná. V žertu se říkalo, že v Praze může vyhrát i tenisová raketa Václava Klause. Ta doba už je ale dávno pryč. Strana už po několikáté sází na exprimátora Bohuslava Svobodu (74), porodníka, který primátorský řetěz nosil v letech 2010 - 2013. Do koalice šel tehdy nejprve s ČSSD, později s TOP 09.

„V posledních šesti letech Praha stagnuje. Může za to vedení města, kterému schází kompetence, ale i prostá odvaha do něčeho se pustit. Základním pravidlem se stalo nedělat radši nic než udělat chybu, kritizovat vše minulé, ale nenabídnout nic lepšího,“ píše ODS ke komunálním volbám v metropoli na svém webu.

Exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS) chce znovu do čela Prahy Exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS) chce znovu do čela Prahy | ČTK

23. Romská demokratická strana: Hudebník Gondolán

„Nejštíhlejší“ kandidátku v Praze odevzdala Romská demokratická strana. Do voleb zaregistrovala pouhé tři členy. Lídrem je hudebník Antonín Gondolán (76). V minulosti spolupracoval a vystupoval s Karlem Gottem, do kterého se ovšem letos v únoru opřel kvůli jeho věku. Před dvaceti lety bylo Gottovo vystoupení podle Gondolána lepším zážitkem...

Romská demokratická strana vznika před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013. Kandidovala ale jen v Liberci a Středočeském kraji. Jaký je konkrétní program strany, není možné z veřejných zdrojů zjistit. I poslední činnost na facebookové stránce se datuje do roku 2014. 

24. Soukromníci: Ekonom Linek

První místopředseda Strany soukromníků Ladislav Linek (59) je kandidátem subjektu na primátorský post. Živnostník a ekonom tak povede kandidátku strany, za kterou stojí loterijní magnát a senátor Ivo Valenta. Zatímco v senátních volbách spolupracují Soukromníci s ODS, protože je spojuje starost o podnikatele, v Praze si to v těch komunálních rozdají proti sobě.

25. Zemanovci: Podnikatel Dvořák

Strana blízká prezidentovi Miloši Zemanovy kandiduje v Praze pod názvem Zemanovci. Známá je ale především pod celorepublikovým názvem Strana práv občanů – Zemanovci. Do voleb v Praze jde v koalici s Národními socialisty. O post v zastupitelstvu usilují například i Jaromír Schling, bývalý ministr dopravy a spojů ve vládě Miloše Zemana, nebo bývalý šéf fotbalového svazu Jan Obst.

Lídrem kandidátky a kandidátem na primátora je šéf pražské organizace SPOZ, podnikatel Jaroslav Dvořák (43). Hlavním programem strany je kritika situace v dostupnosti bydlení a návrat k tradiční komunální politice.

26. DSSS: Technik Günther

Dělnická strana sociální spravedlnosti sice naplnila kandidátku na „velkou“ radnici, o všechny městské části ale bojovat nebude. Na primátora hlavního města navrhuje Petra Günthera (52), který má trvalé bydliště v Praze 3 a je členem republikového sněmu DSSS. V roce 2017 kandidoval do Poslanecké sněmovny. Na kandidátce má v kolonce povolání pracovník technických služeb. 

27. ANO: Podnikatel Stuchlík

ANO 2011 vsadilo před čtyřmi lety na současnou primátorku Adrianu Krnáčovou. Premiér Andrej Babiš ji ovšem během jejího vládnutí Praze několikrát otevřeně kritizoval. V podzimních volbách proto šéf hnutí vsadil na jinou kartu. Přestože primárky vyhrál Patrik Nacher, Babiš chce za primátora Petra Stuchlíka (41), podnikatele, který založil společnost s finančním poradenstvím.

V minulosti investoval i do společnosti, která vydělávala na rychlopůjčkách. Podle svých slov chce v případě zvolení pomoci vytvořit most mezi ANO a pražskou kavárnou. Zlínský rodák má vzdělání ze zahraničí. Premiér Babiš se pyšnil tím, že jeho „objev pro Prahu“ studoval na Harvardu podobně jako například starosta New Yorku nebo americký prezident George W. Bush. Pravda ovšem je, že Stuchlík tu prošel jen kurzem.  Kandidát hnutí ANO otevřeně přiznává, že žije s mužem v registrovaném partnerství, se kterým si v minulosti pořídil také pražská rádia, která letos prodal.

Petr Stuchlík (vpravo) při vyhlášení Banky roku 2012 Petr Stuchlík (vpravo) při vyhlášení Banky roku 2012 | Milan Malíček / Právo / Profimedia

28. Pro zdraví a sport: Profesor Dvořák

Politické hnutí, které založil v roce 2013 bývalý ministr školství za Věci veřejné Josef Dobeš. Tehdy hnutí kandidovalo v předčasných volbách se stranou SPO - Zemanovci. I v letošních komunálních volbách se v některých městech spojilo s jinými politickými stranami. 

V Praze kandiduje hnutí Pro Zdraví a Sport samostatně. Jako lídra si zvolilo bývalého ředitele gymnázia a středočeského učitele tělocviku a zeměpisu Tomáše Dvořáka (53). Hnutí po volbách slibuje změnu financovaní výzkumu, kvalitnější životní prostředí nebo kvalitní silnice pro řidiče. 

29. Evropská koalice: Matematik Witzany

Celkem šest stran se spojilo a podalo jednu kandidátku pod hlavičkou Evropská koalice pro Prahu. Jejím lídrem a tedy adeptem na primátora hlavního města je Jiří Witzany (52), předseda SNK Evropští demokraté. Matematik, který není ale v komunální politice žádným nováčkem. V letech 1998 až 2010 už byl zastupitelem Prahy. „K mému povolání, jsem původním povoláním matematik, nyní profesor v oboru Finance na Fakultě financí a účetnictví VŠE,“ sdělil Blesk Zprávám.

Do politiky matematik a vysokoškolský učitel vstoupil už v roce 1991 a od té doby stihl obléknout hned několik stranických dresů. Začínal v Křesťanské demokratické straně, mezi roky 1994 a 1997 byl členem ODS, po Sarajevském atentátu přešel do US - DEU a od roku 2002 je členem ED respektive SNK ED. 

Ve volbách tato šestikoalice staví především na dopravě, životním prostředí, bydlení, školství, sportu, bezpečnosti, kultuře nebo hospodaření s finančními prostředky. Jiří Witzany zároveň kandiduje také do Senátu.

Výsledky voleb na pražský magistrát najdete ZDE

Více o kandidátech na pražské primátory se dočtete ZDE

Podívejte se, kdo kandiduje na primátora v Brně ZDE

Doporučujeme
janakveton ( 9. října 2018 12:11 )

Jo, jo, Saudka si tam dejte, Pražáci! To je na vás podobný!

cukrenka ( 7. září 2018 13:44 )

Pamatuji na Hnutí pro Prahu, a jjeich kandidáta na primátora HMP. Jen to ne, Jelikož to už byli lepší soudruzi. Přístup "po mně potopa", v podstatě syrové diktátorství.....

cukrenka ( 7. září 2018 13:42 )

Hlavně je třeba vybírat takové, kteří budou myslet na společný přínos, nikoliv na svůj osobní. Ne ty, co už se někde nějak "předvedli". Proč ne Saudka, nebo Zelené či snad i Piráty? / dvakrát do stejné řeky nevstoupíš/

krista2018 ( 7. září 2018 12:28 )

Běžte s celou touto partou - no však víte kam. Naslibovat, nahrabat a fuj po nich. A nám mimopražským je to šumafuk

auslak ( 7. září 2018 08:46 )

Jeden kvalitní by tam byl , ale ten už má svou židli ve Sněmovni přirostlou na těle - Benda.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa