Češi nechtějí být popelnicí Evropy. A „vysavač“ Babiš vrátil ANO na trůn

Autor: Jakub Herzán - 
18. května 2019
06:15

Hlavní úkol pro nové europoslance z pohledu českých voličů? Dvojí kvalita potravin. Za nejdůležitější téma pro volby, které se uskuteční už příští víkend, ji považuje 31 procent lidí. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu agentury Phoenix Research pro Blesk Zprávy. Podle něj by volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše s 15,6 procenty hlasů. Babišovi právě to, že „zvednul“ téma nekvalitních potravin v Česku, zajišťuje stoupající podporu, řekl Blesk Zprávám politolog Jan Kubáček. Polepšila si i ODS, naopak ztrácí favorit eurovoleb, Piráti. Jako raketa vylétly v posledních týdnech preference TOP 09 a STAN, které se z březnových 5,4 dostaly na 11,2 procenta hlasů.

Předvolební preference hnutí ANO Andreje Babiše stouply oproti výsledkům minulého průzkumu z března ze 14,2 na 15,6 procenta. „Je to především vedením kampaně, objevila se kšiltovka, objevily se první volební tiskoviny a jádro podporovatelů ANO se začalo upevňovat. Navíc se premiéru Babišovi podařilo ‚ukrást‘ témata, jako je dvojí kvalita potravin, ostatním stranám. ANO ale i tak bude muset ještě více zmobilizovat každého možného voliče,“ řekl pro Blesk Zprávy politolog Jan Kubáček.

Piráti ztrácí, ODS těží z disciplinovaných voličů

Podle Kubáčkova mínění mají Piráti díky voličům potenciál, informace čerpají z on-line médií, zajímají se o eurovolby a v účasti jsou angažovanější. Voliči jsou ale velmi citliví na jakoukoli negativní publicitu Pirátů, a právě kvůli kauzám, které se objevují v posledních týdnech v médiích, voliči znejistili a volební preference Pirátů klesly z 16,5 na 14,5 procenta. ODS pak stoupla z 12 na 13,5 procenta, podle Kubáčka hlavně díky vymezování se vůči premiérovi Babišovi a odeznění „kocoviny“ z odchodu Václava Klause mladšího. „Navíc ODS má v eurovolbách disciplinované voliče,“ upozorňuje Kubáček.

Vývoj volebních preferencí před eurovolbami podle průzkumu agentury Phoenix Research pro Blesk ZprávyVývoj volebních preferencí před eurovolbami podle průzkumu agentury Phoenix Research pro Blesk Zprávy | Blesk

Skok STAN a TOP 09, ČSSD „vyluxoval“ Babiš

Oproti březnovému průzkumu si víc než dvojnásobně polešily STAN a TOP 09, jejichž společnou kandidátku vede současný europoslanec Jiří Pospíšil. Během pár týdnů si polepšily z 5,4 na 11,2 procenta hlasů. Kubáček to přičítá kampani v malých městech a obcích, která je provázaná s oblíbenými starosty.  Za stoupající podporu může i návrat části voličů Pirátů a spokojenost se starosty ve městech a obcích, domnívá se politolog.

Naopak preference ČSSD klesly z 6,8 na 6,3 procenta. Na vině je podle politologa málo viditelná kampaň a převzetí dlouhodobých témat Andrejem Babišem, typickou ukázkou je právě dvojí kvalita potravin. Svou roli může podle Kubáčka hrát i nerozhodnost v kauze ministra kultury Staňka. „Dominantní problém sociální demokracie je Andrej Babiš jako vysavač, vysávající její témata i voliče,“ řekl Kubáček.

Komunisté na hraně, lidovci a SPD před dveřmi

KSČM v průzkumu klesla z 5,2 na 5,1 procent, straně a levici obecně se nedaří získat a udržet své voliče v eurovolbách. Zůstává tak jen pevné jádro disciplinovaných voličů a ty nestabilní odlákává ANO a SPD. „Preference KDU-ČSL sice stouply o díky své kampani z 4,1 na 4,5 procent, ale jsou pod pětiprocentní hranicí zajišťující vstup do Evropy. Stejně je na tom SPD, která si díky akcím v hlavním městě také polepšila z 3,1 na 4,8 procenta, ale ani to by na případný vstup do Evropského parlamentu nestačilo,“ řekl politolog Jan Kubáček Blesk Zprávám.

Eurovolby Čechy netáhnou

Předvolebního průzkumu agentury Phoenix Research se na přelomu dubna a května zúčastnilo 1065 respondentů z celé České republiky. Průzkum potvrdil, že eurovolby Čechy zkrátka nezajímají. K urnám chce příští víkend přijít jen necelá pětina dotázaných, konkrétně 19,5 procenta. Například v Itálii, Dánsku a Irsku přišla k urnám polovina lidí.

Nejdůležitější témata voličů před volbami do Evropského parlamentuNejdůležitější témata voličů před volbami do Evropského parlamentu | Blesk

Výraznou změnou prošla i témata, která Čechy nejvíc pálí. Zatímco ještě před pár měsíci chtěli v Bruselu řešit hlavně nelegální migraci, teď je pro ně nejpalčivějším problémem dvojí kvalita potravin. Řešit ji chce 31 procent dotázaných. Migrace trápí o polovinu respondentů méně.

Přečtěte si, jaké jsou pravomoce Evropského parlamentu

josefostravak ( 1. června 2019 21:32 )

Agrofert v čele s Babišem okrádá Evropskou unii a Česko zároveň. Pozor na Babiše, protože to co dělá je propaganda a populismus. Češi ale nejsou hloupí, aby těm jeho neustálým lžím o účelovce a kampani věřili.Dotačních problémů, které si současná vláda "agrofertu" přihrává je ještě víc, viz http­s://ec­ho24­.cz/a/­SVgxm/­dalsi-rana-pro-agrofert-v-cervnu-ma-dle-ctk-dorazit-jeste-jeden-audit-k-babisovi

iFender ( 23. května 2019 08:46 )

"Jeste koblihy jsou zdrave"

tomik007 ( 21. května 2019 13:00 )

JAKO S ODS - cehun si potrebuje poradne omatlat cenich, nez mu to dojde

zdenekksamohonka ( 19. května 2019 08:05 )

Mohl bych dělat něco užitečného, třeba kalit vodu nebo šmirglovat koleje, ale já tady milí Burešprdi a Zemanoprdi budu strašit zase dlouho do noci, protože jsem sám a nikdo na mě nečeká.

muriQ ( 18. května 2019 22:15 )

vezmi se vegeto s dingoušem za ruce a jděte konečně ven. Blbci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud