Babišovo ANO drtivě „zválcuje“ konkurenci? Podle počtu lidí u voleb, ukazuje průzkum

Autor: ČTK - 
9. května 2019
11:47

V evropských volbách by mohlo hnutí ANO získat až více než 25 procent, ODS a Piráti kolem 14 procent, ukázal volební model agentury Median. Nad 11 procent může při nízké účasti mít koalice TOP 09 se STAN a Zelenými, k deseti procentům se může přiblížit SPD a KDU-ČSL. Nad šest procent by se mohl dostat volební zisk komunistů a sociálních demokratů. Median volební model zveřejnil pro různé volební účasti, data pro něj sbíral mezi 16. březnem a 3. květnem.

V případě hnutí ANO Andreje Babiše, který společně s lídryní Ditou Charanzovou odstartoval osobně horkou část kampaně s červenou kšiltovkou na hlavě, roste možný volební zisk zároveň s účastí lidí ve volbách. „Při účasti okolo 30 procent ANO drtivě vyhrává s výsledky okolo 25 procent. Při 15procentní účasti by ale jeho zisk pravděpodobně poklesl k 22 procentům,“ uvedl Median.

S klesající účastí se snižuje také možný zisk ČSSD a KSČM - jež mají za lídry Pavla Poce a Kateřinu Konečnou - u obou od šesti k pěti procentům. „Tyto strany měly v době dotazování spíše méně angažované voliče,“ napsali autoři průzkumu.

Video Babiš okopíroval Trumpa a nasadil čepici. V Bruselu nechce "držet hubu" - Jakub Veinlich, Blesk

Nižší účast by podle modelu pomohla ODS (volebním lídrem Jan Zahradil) a zejména koalici TOP 09, STAN a Zelených - v čele s eurolídrem Jiřím Pospíšilem - a také lidovcům. U ODS by podle průzkumu s rostoucí účastí volební zisk klesl od 14 ke 13 procentům, u koalice od 11 k devíti procentům a u lidovců od víc než devíti k sedmi procentům. „Tyto strany mají totiž více angažovaných voličů, kteří v malé účasti začínají hrát velkou roli,“ podotkl Median.

Pirátům, které do eurovoleb vede Marcel Kolaja, by prospěla jak nízká účast, tak vysoký zájem lidí o volby, v obou případech by mohli dostat kolem 14,5 procenta. Zhruba o procentní bod méně jim volební model přisuzuje při účasti 20 a 30 procent. SPD Tomia Okamury by se mohla přiblížit deseti procentům při čtvrtinové účasti, při vyšším nebo nižším zájmu voličů by její podpora klesla k devíti procentům.

Start horké fáze kampaně ODS před eurovolbami (2.5.2019)Start horké fáze kampaně ODS před eurovolbami (2.5.2019) | Foto Blesk - Michal Protivanský

Zisk Svobodných se pohybuje podle volebního modelu mezi třemi a 3,5 procenta. Ještě při účasti 30 procent by strany ANO, ČSSD, KSČM a SPD získaly více hlasů než středopravá a liberální opozice Piráti, ODS, lidovci a koalice TOP 09, STAN a Zelených, upozornil Median. Při čtvrtinové účasti voličů by se jejich pozice vyrovnala. „Při účasti 20 procent pak už převažuje jasně zisk středopravé a liberální opozice nad ziskem středolevých a konzervativních stran,“ doplnil Median.

Podle Medianu řada z dotázaných víc než 2100 voličů váhala ve výběru strany i o své účasti, nelze tak vyloučit překvapení. Volební potenciál ANO se pohybuje kolem 35 procent, hnutí tak může přesvědčivě vyhrát. Potenciál Pirátů je kolem 27 procent a u ODS okolo 24 procent.

„Pokud jedna ze stran mobilizuje většinu voličů, může dohnat či předehnat hnutí ANO,“ napsali autoři průzkumu. Potenciál představuje nejlepší možný volební výsledek, pokud danou stranu budou volit všichni lidé, kteří to vážně zvažují a lze u nich teoreticky předpokládat účast.

Volební potenciál kolem 21 procent má koalice TOP 09, STAN a Zelených, podle Medianu se tak může získat okolo 14 procent. Lidovci a SPD se mohou při mobilizaci všech voličů dostat k 15 procentům. Nejlepší možný výsledek ČSSD je okolo 13 procent a komunistů kolem 11 procent. Šanci na vstup do Evropského parlamentu mají i Svobodní s potenciálem okolo osmi procent a nelze vyloučit ani úspěch Hlasu Pavla Teličky, který má potenciál kolem šesti procent, napsal Median.

hadaja ( 1. dubna 2020 13:58 )

Ve vší úcté, s tim Vašim pravopisem to Vaše vzdělání taky nebude nic moc.

PPP150W ( 9. května 2019 20:31 )

...kterou nikdo nenapravý....z čeho se ti Babišovi anální alpinisti asi rekrutují. Kolik tříd jste vychodil? Pane Babiš, vaše voličská základna je skutečně kvalitní. Samý vzdělaný člověk.

petr12 ( 9. května 2019 17:34 )

voliči ANO k volbám jinak nás budou v evro bordelu zatupovat vítači migrantu fetáci pirá­tu,kři­váci,­zapro­danci,­vlez**­*ky,zr­udy STAN KDU ODS TOP a nejhorší pakáž smažky pirátu oni jsou schopni prosadit migranty,už vidím jak Bartoš a jeho banda vyhulují s migranty na václaváku!! voliči pokud máte rádí své rodi­ny,dě­du,bá­bu,psa volte ANO!!! jinak vás čeká pohroma kterou nikdo už nenapravý.Taková Šroj­drová,­Pospi­šil,Te­lička atd jsou výstrahou !!!!

zdenek43 ( 9. května 2019 14:43 )

+++ .... ale lidem se líbilo poslouchat, že bude líp...... +++

Babiš přiznal, že před volbami 2013 plácal a střílel od boku - 11.5.2015 - .... Ministr financí Andrej Babiš poprvé přiznal, jak volil předvolební rétoriku, kterou si získal velkou popularitu u veřejnosti a jeho hnutí ANO se díky tomu dostalo do vlády. Babiš sice uznává, že informace, které používal při snaze získat politickou moc, nebyly podložené, ale l i d e m se l í b i l o poslouchat, že bude l í p. Přitom předseda ANO podle svých slov jen plácal a hovořil bez hlubší znalosti věcí, které kritizoval.

Druhý nejbohatší Čech v rozhovoru pro Hospodářské noviny sice nejprve zapíral, že by mluvil o úniku 200 miliard ze státního rozpočtu ročně, ale později jako obvykle změnil názor. „Jasně, tak na mítinku něco říkáte bez hlubší znalosti resortu“ hájí se Babiš.

Lži a podvody Andreje Babiše. Zde je máte......
Prohlašoval, že nebude zakládat politickou stranu a že nikdy nebude politik, protože si nechce pokazit image a taky dodal, že se nikam cpát nebude. No a dnes je obr-politik s dost pokáleným image. Následně prohlašoval, že je jiný politik a v tomto měl naprostou pravdu, neboť trestně stíhaného premiéra, s plným pytlem ostudných kauz a rozporuplnými názory, jsme tady ještě opravdu neměli.
Babiš také proklamoval: „Já můžu veřejně prohlásit na zdraví mých čtyř dětí a dvou vnuček, že já v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře.“ Toto pronesl majitel Agrofertu a šéf hnutí ANO v ČT. Pak se provalily nahrávky, jak dělá přesný opak. To je hodně za čarou seriózního jednání. Tyto nahrávky Babiš označil za trestný čin, neboť on je vicepremiér, a to si zřejmě vůči jeho velkomilosti nesmí nikdo dovolit.
Babiš tvrdí, že kauza Čapí hnízdo je spiknutím proti jeho osobě, přitom nebyl a dodnes není schopen říct, kdo byl skutečným vlastníkem. Důkazy o tom se údajně ztratily. Pod tíhou argumentů nakonec přiznal, že lhal, protože chránil svoji rodinu, čímž se ve své podstatě přiznal k vin

zdenek43 ( 9. května 2019 14:40 )

soudruzi ropagandiste z doby budovani socialismu v CSSR - moc dobre vi , co zabira a na Cesky lid rozhodne ....... moc dobre vi, ze na CECHA plati tesne red volbama " Slibovat hory doly " + " BUDE LÍP " no " Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají " noooo a po volbach ZASE ZVYSOKA soudruh muze K A L E T dalsi 4 roky . . . tedy do dalsich voleb . . . .

je TO stejne dokola od Sametaku 1989 . . . . .

SOUDRUZI sazi na stare zname ....... takze soudruh-pritel Milos Z E M A N ..... ma pravdu??? - kdyz se spodni 10 milionu obcanu CR DIVA a HODNOTI JE. . . . "" Je to suché konstatování skutečnosti.
Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. "" - to vykrikoval na pude Parlamentu Úterý 21. ledna 1992 Poslanec SN M. Zeman.

"Češi, říkají Němci, jsou jako cyklisti. Šlapou do pedálů a mají ohnutá záda," prohlásil v Otázkách Václava Moravce v ČT B a b i š -- soudruh-StBak Andrej B A B I S - podobné výroku, který je přičítán Hitlerovi: "Češi jsou jako cyklisti. Nahoře se hrbí a dole šlapou."

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud