Čechům na EU vadí „vlezlost“ i slabost, senioři odmítají euro, ukázal průzkum

Autor: Tomáš Vašek, Jan Kálal - 
2. května 2019
06:05

Jen necelá polovina Čechů (45 procent) je spokojená s tím, že je Česká republika součástí Evropské unie. Naopak nespokojených se členstvím je 35 procent lidí, další pětina jich nemá jasný názor. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Phoenix Research pro Blesk k příležitosti 15. výročí vstupu Česka do EU. Češi podle něj Unii vyčítají malou akceschopnost i velký apetit po regulaci všeho možného, cení si na ní naopak volného pohybu osob nebo možnosti práce a studia mimo domov. Do placení eurem se nehrnou, senioři o něm nechtějí slyšet vůbec.

S členstvím Česka v EU je rozhodně spokojeno 17 procent lidí, dalších 28 procent jich je spokojeno spíše. „Jde především o občany z měst, s vyšším vzděláním – středoškolským a zvláště vysokoškoláky, mladší občany a studenty,“ uvedl pro Blesk politolog a šéf Phoenix Research Jan Kubáček.

Že je Česko součástí Unie, se nelíbí hlavně občanům s nižším a učňovským vzděláním, obyvatelům obcí a menších měst. „Zvláště pak těm z přehlížených regionů uvnitř republiky,“ přiblížil Kubáček a vysvětlil: „Jejich kolegové z pohraničních oblastí více využívají možnosti cestování za prací nebo za výhodnějšími nákupy do zahraničí.“ Velký podíl nespokojených se současnou podobou Evropské unie je podle šetření také mezi seniory.

Průzkum k 15 letům ČR v EU: SpokojenostPrůzkum k 15 letům ČR v EU: Spokojenost | Blesk Zprávy a Phoenix Research

Přes dvě třetiny Čechů nikdy nebylo u eurovoleb

Co se týče volební účasti v evropských volbách, 69 procent dotázaných uvedlo, že u nich nikdy nebylo. Alespoň jednou se vydalo europoslance volit 15 procent lidí. 16 procent respondentů potvrdilo účast ve všech volbách do Evropského parlamentu. Podle politologa jde v posledním případě především o vzdělanější a proevropsky orientované voliče.

„Angažují se na místní úrovni, jsou aktivní ve spolcích a pro své okolí,“ zmínil Kubáček. Podle něj jde navíc převážně o ženy a lidi, kteří se více zabývají politikou a veřejnými záležitostmi. Zároveň se mezi disciplinovanými voliči nacházejí více rodiče než bezdětní.

Průzkum k 15 letům ČR v EU: Volby do europarlamentuPrůzkum k 15 letům ČR v EU: Volby do europarlamentu | Blesk Zprávy a Phoenix Research

Největším problémem současné Unie je pak podle dotázaných neschopnost rychle, účinně a jednotně reagovat na globální problémy. Tuto odpověď zvolila více než třetina respondentů (35 procent). Jako příklad může posloužit uprchlická krize, která se drží občanům v paměti. Lidem také vadí často až přehnaná snaha Bruselu regulovat každý aspekt života a trhu. V této souvislosti nemohou Češi zapomenout na kauzu s pomazánkovým máslem nebo na to, jak „přišli“ o tuzemský rum.

Průzkum k 15 letům ČR v EU: ProblémyPrůzkum k 15 letům ČR v EU: Problémy | Blesk Zprávy a Phoenix Research

Průzkum k 15 letům ČR v EU: PřínosPrůzkum k 15 letům ČR v EU: Přínos | Blesk Zprávy a Phoenix Research

Euro by nevadilo těm, kteří cestují. Senioři jsou ostře proti

V otázce přijmutí eura jsou Češi spíše jeho odpůrci. Taková možnost se nelíbí dvěma třetinám oslovených. Pro společnou evropskou měnu se vyslovil každý pátý dotázaný. Jasno v této otázce nemá podle výzkumu 11 procent lidí.

„Kategoricky euro odmítají senioři, mezi jeho příznivce naopak patří lidé z větších měst, s vyšším vzděláním a příjmem. Pozitivně se vyjadřovali také lidé, kteří častěji cestují,“ vysvětlil politolog Kubáček.

Průzkum k 15 letům ČR v EU: EuroPrůzkum k 15 letům ČR v EU: Euro | Blesk Zprávy a Phoenix Research

Mnohem méně jasno mají Češi v otázce uspořádání referenda o dalším setrvání v Evropské unii. Rady s odpovědí si v tomto případě neví 38 procent respondentů. Pro vyhlášení referenda je celkem 18 procent dotázaných. Že by se takové hlasování konat nemělo, to si myslí dohromady 44 procent Čechů.

Průzkum k 15 letům ČR v EU: ReferendumPrůzkum k 15 letům ČR v EU: Referendum | Blesk Zprávy a Phoenix Research

Z eurokomisařů si lidé hned vybaví Jourovou

Jako nejlepšího českého eurokomisaře zhodnotili oslovení úřadující eurokomisařku Věru Jourovou (ANO). Celkem si to myslí 29 procent z nich. Podle šéfa Phoenix Research mělo vliv i to, že její jméno je v živější paměti a lidé si ji tak bezprostředně vybavují.

„Svou roli hraje i její ‚životní‘ příběh, který je pravidelně vzpomínán jinými politiky typu prezidenta Zemana nebo premiéra Babiše,“ uvedl.

Průzkum k 15 letům ČR v EU: EurokomisařiPrůzkum k 15 letům ČR v EU: Eurokomisaři | Blesk Zprávy a Phoenix Research

Výzkum se konal ve dnech 24. až 28. 4. 2019 s respondenty napříč Českem. Zúčastnilo se jej 986 respondentů starších 18 let.

Anetka25 ( 3. května 2019 14:45 )

Ale, že nam tu diktuje kolik čeho a co? Vite, že brzy maji nam diktovat kolik
muzeme protočit vody?

horalysa ( 2. května 2019 12:30 )

Čechům vadí lezlost? No hle, to si posledních nejméně 100 let na tu
"vlezlost" ještě nezvykli? Vždyť v lezení do zadku někomu máme až
neskutečně dobou praxi. 

blecktajp ( 2. května 2019 10:59 )

Ještě že ty nikdy nebudeš starý, viď. Dokonce by ses nikdy nesnížil
k tomu, abys pobíral důchod, na který jsi celý život odváděl daně a
srážky z výdělků.

luder ( 2. května 2019 10:53 )

Z čl.PL.

Neziskovkářským bojůvkářům na internetu evidentně docházejí
i poslední argumenty, takže zůstávají pouze výkřiky a nadávky, které,
jak kdysi k čemusi správně řekl prezident Zeman, připomínají spíše
skřeky. Nelze se ostatně divit, protože mají mentálně blízko k africkým
pralesům, v jejichž fauně je komunikace pomocí skřeků běžným projevem.
V diskusi za mým posledním článkem na ParlamentníchListech.cz nebylo ze
strany neziskovkářů zase téměř nic nového. Primitivní sprostota,
pravděpodobně odkoukaná od starosty v Řeporyjích, který o sobě
vykládá, že je nesmírně inteligentní, a dostává se mu všude
v médiích maximálního prostoru.

vendulala ( 2. května 2019 10:39 )

Zažil jsi tu dobu, chlapče? Na rozdíl od tebe mohu porovnávat.Je mi 60.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud