Studium na vysoké v Británii Čechům zdraží. Po brexitu skončí veškeré slevy

Autor: ČTK, tva - 
29. dubna 2019
15:50

České studenty na britských univerzitách by brzy mohl postihnout nemilý problém. V souvislosti s plánovaným brexitem by totiž mohli přijít o finanční podporu na školné. Britský ministr školství Damian Hinds totiž navrhuje po odchodu své země z Evropské unie vyjmout unijní vysokoškoláky ze zvýhodněného režimu pro placení školného. Cizinci včetně Čechů by v takovém případě podle britských médií za studium platili výrazně vyšší poplatky, které se aktuálně vztahují na studenty ze třetích zemí. Ve Velké Británii studuje na 2500 Čechů.

O plánu už o víkendu informoval server BuzzFeed News, podle kterého chce ministr Hinds odebrat studentům z EU státní podporu a „status domácího školného“. Ten znamená, že v současné době více než 100 000 cizinců z členských zemí Unie platí za studium za Lamanšským průlivem stejně jako Britové.

Nová pravidla by mohla začít platit v akademickém roce 2021/2022, kdy už by Británie neměla být členem EU. Vládní činitelé se domnívají, že dotovat školné cizinců už by po brexitu nebylo opodstatněné, píše BuzzFeed News. Plán ale ještě není zcela hotový a, jak podotýká deník Financial Times (FT), nedostal zelenou od celého kabinetu.

Britské ministerstvo školství zprávu o chystaném opatření nepopřelo, v reakci pouze připomnělo, že pro příští akademický rok se pravidla nezmění. „Vláda poskytne potenciálním unijním studentům informace o poplatcích pro akademický rok 2020/2021 a ty další s dostatečným předstihem,“ uvedlo ministerstvo.

Školné vyjde i na milion korun

Na britských vysokých školách v minulém akademickém roce studovalo téměř 140.000 lidí z ostatních zemí EU, z toho bezmála 2500 byli Češi. Podle Domu zahraniční spolupráce, což je česká národní agentura pro administraci unijního programu Erasmus+, je Británie u českých studentů dlouhodobě čtvrtou nejoblíbenější zemí při výběru zahraničních pobytů. Každý rok se jich tam na studijní pobyt vydá několik stovek.

O kolik více by případně museli v budoucnu za studium platit, není ze zpráv britských médií jasné. BuzzFeed News uvádí, že poplatky se u zahraničních studentů na bakalářském studiu pohybují v rozmezí od 10 tisíc do 38 tisíc liber (přes 1,1 milionu Kč) ročně.

Studenti by mohli přijít i o možnost půjčky

Podle Nicka Hillmana z výzkumného ústavu Higher Education Policy Institute ale není důležitá jen výše školného. „Studenti z EU si dnes mohou na školné půjčovat skrze vládní organizaci pro studentské půjčky a dluhy mohou splácet až později. Ztráta přístupu k půjčkám je stejně významná jako samotný poplatek, protože najednou budou muset peníze shromáždit předem,“ řekl Hillman deníku The Guardian.

Podle FT by zavedení navrhovaných opatření kritici vlády vnímali jako zásadní mezeru ve strategii premiérky Theresy Mayové, která hovoří o „globální Británii“ po odchodu z EU. BuzzFeed News zase napsal, že odebrání výhod pro studenty z EU by mohlo znamenat odvetná opatření pro Brity studující v zemích Unie, kterých je aktuálně kolem 15.000.

„Jestliže se snažíme světu říct, že po brexitu může existovat globální Británie, tohle vysílá úplně nesprávné signály. Tenhle krok také připraví britské studenty o dostupné vzdělání v zahraničí. Příliš často zapomínáme, že ta záležitost má i druhou stranu,“ kritizovala vládní plán poslankyně opozičních labouristů Jo Stevensová. Podle stínové ministryně školství Angely Raynerové by odebrání „statusu domácího školného“ znamenalo pro studenty z EU prudký nárůst poplatků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

PPP150W ( 29. dubna 2019 20:48 )

Jistě. Zbyde víc peněz pro inženýry a doktory ze Sýrie, Afganistánu a
dalších podobně prosperujících destinací. Ti jsou přece pro Brity daleko
užitečnější.

tomik007 ( 29. dubna 2019 17:28 )

INDIANI budou muset studovat doma

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud