Krutí zdravotníci ve službách ISIS mučili zajatce. Za vzor měli Mengeleho?

Autor: Darina Jíchová - 
29. dubna 2019
10:05

Britský lékař Issám Abuanza (40) a lékárník Mohammad Anwar Miah (40) v roce 2014 odešli z Velké Británie do Sýrie, kde se přidali k teroristické organizaci Islámský stát (ISIS). Abuanza rychle stoupal v džihádistické hierarchii a podle informací britské vlády se dokonce stal ministrem zdravotnictví ISISu. Oba se podle svědků podíleli na mučení zajatců, jejich praktiky prý připomínaly zvěrstva, která na vězních v nacistických koncentračních táborech prováděl obávaný Josef Mengele, uvedl deník Daily Mail.

Abuanza žil původně i s manželkou a dvěma dětmi v anglickém Sheffieldu, Miah pochází z Birminghamu, oba muži v Británii zanechali své rodiny, aby se připojili k islámským extrémistům. Svědkové vypověděli, že muži zajatcům vyoperovávali orgány, které pak dávali zraněným džihádstům, nebo je prodávali na černém trhu. Získané peníze pak byly použity na financování teroristických útoků.

Doktorova krutost děsila i džihádisty

Abuanzovy zákroky a experimenty byly podle výpovědí tak drastické, že proti nim protestovali i někteří islamisté. Britský lékař vedl desetičlenný tým, který na vězních prováděl různé chemické testy, o jaké přesně pokusy se jednalo, ale není známé.

Sebraná svědectví o dvou Britech se neshodují s výpovědí, kterou reportérům Daily Mailu před několika týdny poskytl sám Miah. On i jeho kolega přežili pád ISIS, Abuanza se podle všeho ukrývá v jeskyních v okolí vesnice Baghúz, která byla v nedávných týdnech dobyta arabsko-kurdskou koalicí jako poslední bašta chalífátu. Miaha zajali kurdští vojáci a v současnosti je i s dalšími britskými džihádisty v jejich vězení.

Lékař si přál prodloužit pilotovo utrpení

Nové zprávy o působení Miaha a Abuanzy pochází od aktivistické skupiny Sound and Picture (Zvuk a Obraz). Západní agenti se snaží projít všechna svědectví a oddělit pravdu od výmyslů. Zatím se jim podařilo dát dohromady a ověřit následující informace:

Abuanza v roce 2014 opustil rodinu poté, co si stěžoval, že britská zdravotní služba (NHS) „odírá“ lékaře a dělá z nich „žebráky“. Zahraničním lékařům před jejich praktickou zkouškou a testem z angličtiny řekl, že k práci pro NHS budou potřebovat antipsychotika.

Na svých sociálních sítích se Abuanza v šokujícím příspěvku vyjádřil k popravě jordánského pilota Maáza Kasásby, kterého ISIS zaživa upálil v kovové kleci v lednu 2015. Britský lékař k tomu napsal, že si přál, aby pilot „hořel déle, aby jeho smrt a utrpení byly delší“.

Lékárník: K ISIS jsem se nepřidal

Lékárník Miah, stejně jako Abuanza, odešel z Británie v roce 2014. V Sýrii přijal jméno Abú Obajda al-Britaní. Ve svém prvním rozhovoru pro západní tisk, který poskytl letos v únoru, vypověděl, že se nikdy nepřidal k ISIS. Potvrdil pouze, že se sice do Sýrie dostal ilegálně, ale že sem přijel dělat „humanitární práci“. Řekl, že žil čtyři roky pod nadvládou ISIS ve východosyrském městě Mayadin, nesetkal se s žádným jiným Britem. Dodal také, že léčil pouze obyvatele města.

Vypověděl, že pracoval jako asistent ortopedického chirurga, medicínu a všechno potřebné k operacím se „učil za chůze“. Aktivisté ale jeho výpověď zpochybňují, podle nich se v roce 2015 v Mayadinu setkal s Abuanzou a rychle se spřátelili, sdíleli dokonce stejné jméno Abú Obajda. Pracovali společně v nemocnici ve městě s arabským názvem Altib Alhadís a právě tam Abuanza dovolil Miahovi provádět operace na civilistech. V tomtéž roce se Abuanza stal ministrem zdravotnictví ISIS.

Ministrova pravá ruka

„ISIS potřeboval ukázat, že je skutečným státem, chalífátem s vládou, a ne radikální skupinou. Najednou tak jmenovali ministry snad pro všechno,“ vysvětlil spoluzakladatel Zvuku a Obrazu Aghiád Chidir. „Issám byl ministr zdravotnictví, měl na starost všechno s tím spojené. Mohamad byl jeho první volba, potřeboval pravou ruku,“ dodal.

Chidir tvrdí, že oba muži v roce 2016 pracovali v nemocnici ve městě Dajr az-Zaur, měli reputaci krutých a brutálních lékařů. „Mohamad měl na starosti dopravu orgánů od zajatců ke členům ISIS nebo na trh s orgány,“ uvedl Chidir. Koncem roku 2016 se Abuanza a jeho tým, který kromě Miaha čítal ještě jordánského lékaře, dva Iráčany a pěr Syřanů, vrátil do Mayadinu.

Možná inspirace u nacistů

„Používali metody lékařského mučení po vzoru nacistů i džihádisti si mysleli, že je to až moc brutální,“ prohlásil Chidir, on a další členové skupiny Zvuk a Obraz shromáždili výpovědi svědků, kteří viděli Abuanzu „v akci“. „Na svých pacientech, vesměs zajatcích, používali různé chemikálie, nevíme ale jaké. Na operační sály si vodili skupinky zdravých vězňů, vyváželi z nich pak naprosto znetvořená těla,“ doplnil Chidir. Pomoc Abuanzy v roce 2017 vyhledal také zraněný vůdce ISIS Abú Bakr al-Bagdádí. 

Miah v několika rozhovorech, které poskytl z kurdského vězení, trvá na své nevině a žádá o návrat do Británie. Chtěl jsem jen pomáhat, dělat humanitární práci, tak jsem činil. Nepodílel jsem se na žádných zvěrstvech, nikomu jsem neublížil. Netočil jsem nenávistná videa a nikoho jsem nezabil,“ sdělil Miah novinářům Daily Mailu.

Miahova rodina odmítla tisku poskytnout jakýkoliv komentář. Manželka Abuanzy Sally se i s dětmi a novým přítelem odstěhovala ze Sheffieldu a novinářům se nepodařilo lokalizovat její nové bydliště.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

petr12 ( 29. dubna 2019 12:12 )

tak jak je vyjebaná politika evropy! dáva nám duvod nepochybovat že ty zvířata,vrazi už léči Merkelovou,Macrona,Junckera,Sorese a jiný zrudy.

blecktajp ( 29. dubna 2019 10:24 )

Tohle delali za valky nemcouri taky a jaci jsou to ted kamosi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud