„Teroristy doma nechceme.“ Ministr ostře odmítl návrat těhotné Šamimy (19) a dalších nevěst IS

Autor: ČTK - 
15. února 2019
18:30

Britský ministr vnitra dnes varoval, že hodlá zabránit Britům, kteří odešli na Blízký východ a přidali se tam k teroristickým organizacím, v návratu do země. V rozhovoru poskytnutém listu The Times tak reagoval na debatu, kterou vyvolal případ těhotné Britky Šamimy Begumové. Ta odešla do Sýrie v roce 2015 v 15 letech a připojila se k organizaci Islámský stát (ISIS). Nyní se chce vrátit do vlasti.

„Moje poselství je jasné,“ řekl ministr vnitra Sajid Javid. „Pokud jste podporovali teroristické organizace v zahraničí, nebudu váhat v tom, abych vám zabránil v návratu,“ dodal.

Británie má prostředky, jak návratu zabránit

„Musíme mít na paměti, že ti, kteří opustili Británii, aby se připojili k ISISu, byli plni nenávisti k této zemi,“ zdůraznil dnes ministr Javid a podotkl, že Británie má k dispozici mnoho možností, jak lidem, kteří se připojili na Blízkém východě k teroristickým organizacím zabránit v návratu včetně té, že budou zbaveni britského občanství.

„Pokud se vám podaří vrátit se, měli byste být připraveni na výslech, vyšetřování a možné stíhání,“ varoval džihádisty ministr.

Po čtyřech letech v Sýrii chce dívka domů

Javid hovořil o problému britských džihádistů v souvislosti s případem Šamimy Begumové. Nyní devatenáctiletá Britka, která je v devátém měsíci těhotenství, odešla v roce 2015 do Sýrie. V rozhovoru s listem The Times ovšem uvedla, že se chce vrátit zpět a porodit v Británii.

V Sýrii mladá žena žila podle svých slov s bojovníkem ISISu, měla už dvě děti, obě ale zemřely. „Nelituji toho, že jsem sem přišla,“ řekla rovněž Begumová listu The Times.

Londýňanka Begumová, která nyní pobývá v uprchlickém táboře spolu s dalšími 39 tisíci lidmi, utekla spolu se svými spolužačkami Amirou Abaseovou a Kadizou Sultanaovou z domova před čtyřmi lety. Odletěly do Turecka a odtamtud se dostaly do Sýrie. Sultanaová zemřela při náletu v roce 2016. Begumová byla provdána za Nizozemce, který přestoupil na islám, a žila ve městě Rakka, baště ISISu ve východní Sýrii.

Video Tři britské školačky utekly do Sýrie - Reuters

cotoje ( 16. února 2019 19:20 )

Jméno Šamima není anglické tudíž jde o potomka muslimů, klidně bych se na ni vysral.kala a nechala ji tam "Kdo chce kam pomozme mu tam" Takovým je potřeba zákaz návratu navždy je to čub.ka

pavel11 ( 16. února 2019 08:42 )

konečně ministr který chce ochránit své občany před vrahy,teroristy a bestii ještě by měli vykopnout matku že splodila takovou pí.u!!

hanka666 ( 16. února 2019 00:21 )

Islámské matračky, klidně si tam ch c í p n ě te.

blecktajp ( 15. února 2019 23:19 )

A není sám ve vysoké funkci. V GB bude za chvíli tolik muslimů s volebním právem, že si tam prostě zřídí muslimský stát ať se to původním obyvatelům líbí nebo nelíbí. Kua copak to nikdo nevidí?

majojo ( 15. února 2019 21:57 )

Nějak se těm Britům nedivím. Holčina už od pohledu není keltská ráce a své děti k lásce ke královské rodině patrně vychovávat nebude. Jo - a pan manžel hodlá přijet taky (v rámci spojování rodin?)?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud