Mayová bude u brexitu prý žadonit o čas. A Britové jsou pro další referendum

Aktualizováno -
10. 2. 2019
13:25
Autor: ČTK - 
10. 2. 2019
10:30

Britská premiérka Theresa Mayová se chystá podle tamních médií příští týden požádat poslance, aby jí poskytli více času na vyjednání změn v brexitové dohodě mezi Londýnem a Bruselem. Většina Britů si dokonce přeje, aby Mayová odchod Británie z EU, nyní plánovaný na 29. března, odložila. Vyplývá to z průzkumu společnosti BMG Research pro britský deník The Independent. Britové by podle všeho uvítali i další referendum. Mayová hodlá nejpozději ve středu v parlamentu pronést prohlášení o stavu brexitových jednání a ve čtvrtek by měli poslanci hlasovat o dalším postupu.

Podle deníku The Daily Telegraph se Mayová chystá v následujícím týdnu poslance vyzvat, aby jí dali dva týdny na dojednání změn v brexitové dohodě. Zákonodárcům chce údajně slíbit, že ještě tento měsíc je bude informovat o svých aktuálních plánech a dá jim příležitost hlasovat o dalších krocích. To jí má poskytnout čas na další jednání s unijními lídry.

Pokud poslanci dají ve čtvrtek Mayové více času na jednání, bylo by to už podruhé od lednového zamítnutí její brexitové dohody. Mluvčí britské vlády agentuře DPA potvrdila, že s dalším prohlášením premiérky v parlamentu se počítá 27. února a i poté by měl mít parlament ještě jednu příležitost hlasovat o dalším postupu.

Opozice Mayovou podezírá, že chce těsně před 29. březnem poslance postavit před volbu buď přijmout jí vyjednanou dohodu, nebo odejít z EU bez dohody. Opoziční pokusy zbavit premiérku kontroly nad brexitovým procesem nebo si vynutit odklad brexitu dosud ztroskotaly.

Stínový ministr: Premiérka pokrok jen předstírá

Stínový labouristický ministr pro brexit Keir Starmer mezitím nedělníku The Sunday Times řekl, že Mayová předstírá pokrok v jednáních, zatímco ve skutečnosti pouze marní čas, aby mohla na konci března postavit poslance před volbu: buď její dohoda, nebo žádná dohoda.

„To nesmíme připustit,“ řekl Starmer. Opoziční labouristé se podle něj chystají prosadit dodatek, který vystaví „tvrdou stopku“ zmíněné premiérčině snaze a přinutí ji předložit brexitovou dohodu parlamentu před 26. únorem.

Británie by měla Evropskou unii opustit 29. března. Dohodu, kterou vláda premiérky Mayové vyjednala v Bruselu, ale poslanci Dolní sněmovny v lednu odmítli. Předsedkyně vlády se nyní snaží dosáhnout právně závazných změn v dohodě. EU nicméně odmítá dohodu znovu otevírat.

Brexit bez dohody? Pro jedny řešení, pro jiné katastrofa

Třiapadesát procent voličů se necelých sedm týdnů před plánovanou rozlukou Británie s EU vyslovilo pro oddálení odchodu a umožnění druhého referenda nebo dalších jednání s Bruselem, informoval deník The Independent. Třiatřicet procent Britů by nyní podpořilo brexit bez dohody, i když by to postihlo ekonomiku, a 14 procent na věc nemá jasný názor.

Devětačtyřicet procent dotázaných v průzkumu vyjádřilo názor, že brexit bez dohody by znamenal hospodářskou katastrofu, která by zemi způsobila trvalé škody. S takovým pohledem nesouhlasilo 28 procent respondentů. Přesně polovina Britů se vyslovila pro uspořádání nového referenda, zatímco 32 procent je proti.

Šéfka Konfederace britského průmyslu (CBI) Carolyn Fairbairnová dnes varovala, že hrozba odchodu Británie z EU příští měsíc bez dohody se zvýšila a země nyní vstoupila do „zóny nebezpečí“.

I někteří ministři se už otevřeně vyslovili pro prodloužení účinnosti článku 50 Lisabonské smlouvy o opuštění EU v situaci, kdy se dá jen obtížně očekávat, že do 29. března britská Dolní sněmovna schválí rozlukovou dohodu. Šéf labouristů Jeremy Corbyn dokonce tento týden naznačil, že jeho strana by mohla podpořit nové referendum o dohodě vyjednané konzervativní vládou premiérky Mayové.

Podle průzkumu BMG se 53 procent Britů domnívá, že Mayové se nepodaří na Bruselu domoci ústupků, které potřebuje pro schválení dohody britskými poslanci. Pouze 22 procent Britů věří, že premiérka nakonec bude úspěšná.

Expremiér Blair vidí jen dvě cesty ven

Bývalý labouristický premiér Tony Blair  televizi Sky News řekl, že buď nastane měkký brexit, který navrhuje Corbyn, nebo brexit bez dohody, který si přejí exministr zahraničí Boris Johnson nebo protiunijní politik Nigel Farage. Zodpovědný člověk podle něj nemůže brexit bez dohody navrhovat. „Bylo by to ekonomicky nesmírně nebezpečné pro Británii a pro mírový proces v Severním Irsku, bylo by to potenciálně zničující,“ řekl Blair.

Problematická irská pojistka

Hlavním sporným bodem v brexitové dohodě je otázka budoucího režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Obě strany si přejí zachovat režim bez přísných hraničních kontrol. Takzvaná irská pojistka, která jim má zabránit a na které se Londýn s Bruselem původně dohodly, vadí řadě britských poslanců. Mnoho z nich v ní vidí riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám.

Ministr pro brexit Stephen Barclay bude v pondělí o možných změnách týkajících se irské pojistky jednat s unijním vyjednávačem Michelem Barnierem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

cesky_novinar ( 21. dubna 2019 17:39 )

ta ohyzdá rašple Mayofična se bude ještě divit …doživotí v kriminále za podvoné spojenectví s blborusákama

latecia ( 27. března 2019 02:02 )

Nevim co vam napovidavaji cesi zijici v UK, vetsina tu ma dnes skoro stejne platy jako v Praze, pokud nekdo chce vic, musi budto ziskat vyssi funkci, coz jde celkem tezko pze anglani si mezi sebe nejakyho vychodaka co jim tam bude buzerovat nepusti, leda jako vorezavatko co dela vsechnu praci za ne, zatimco oni pobiraji plat manazeru. S tim se vam asi moc nikdo nechlubi co? A dalsi moznosti je podnikani. I na to je treba tu nejaky cas pobyvat, rozhodne to tu neni tak, ze sem clovek prijede , okamzite dostane dobre placenej flek! to se stava tak jednomu ze 3 stovek! U maunalnich praci tu platy zamrzli nekdy pred 12cti lety. zdrazilo se tu od referenda o 30-=60%, lidi zacinaji ztracet praci, firmy se stehuji do nemecka, francie, ale nektere i do ceska, spis bezte do nemecka. I tou mentalitou ma cech bliz k nemcovi spis nez k anglosaxonovi.

latecia ( 27. března 2019 01:48 )

Nevim jk jste prisli na to ze v cesku je to horsi. Anglie je hrstka multimiliardaru zbytek tedy valna vetsina chudoba, nevzdelanost, kriminalita. Proto tolik lidi volilo Brexit, byla to nizka trida, luzrove co hltaji platky Daily Mail, BBc UK, a sni o navraceni Britskeho Emperia jako pred 100 lety-nekecam, oni si skutecne mysli, ze to mozne je a jsou na to dokonce velice pysni, kdyz ne na svuj zivot v troskach.

cesky_novinar ( 11. února 2019 21:58 )

směšné, jak ta šeredná tupá zrůda Vasilisa Mayovična, intenzivně poškozuje GB a všichni včetně Alžbětovičny je tupě zírají referentum bylo natolik těsném, že by se mělo potvrdit druhým ta kráva Vasilisa Mayovična jedná jen za hrstku zmanipulovaných tupých ovcí, ostatní už dávno ty separatistické zrůdy prohlédli a jsou proti Blborexitu

tomik007 ( 11. února 2019 00:30 )

ANO - tak dlouho se bude referendovat, dokud to nedopadne tak jak chceme

Zobrazit celou diskusi
Další videa